MMA zápasnice Alana McLaughlinová si v oktagonu pod hlavičkou organizace Combate Global připsala první vítězství. Tento triumf vzbudil kontroverze kvůli tomu, že McLaughlinová je transgender fighterkou, která se nechala přeoperovat poté, co skončila v americké armádě u speciálních jednotek.
Stala se teprve druhou transgender ženou, která se v USA poprala v oficiálním zápase MMA. McLaughlinová navázala na Fallon Foxovou, jež s bojovým sportem skončila před sedmi lety. Poté, co debutující zápasnice zvládla svůj souboj v organizaci Combate Global s Céline Provostovou, jí Foxová několikrát gratulovala a starala se, aby tento úspěch získal pozornost. Zveřejnila i několik fotografií s fighterkou, kterou označila za „svoji oblíbenou“.
McLaughlinová vyhrála nad Provostovou díky technice „rear-naked choke“, tedy škrcením zezadu. Jakmile si připsala triumf, hned byly opět aktuální debaty o tom, jestli mají transgender ženy místo ve sportu mezi soupeřkami, které jsou ženami od narození.
„Dostávám mnoho ošklivých zpráv, ve kterých jsem označovaná za podvodnici. Jako bych se měla jen tak nechat porazit. Všichni musíte prokázat Céline Provostové určitý respekt a jít se svým trolením jinam,“ vzkázala McLaughlinová přes Twitter kritikům. „Transfobové mě jen dělají silnější,“ dodala.
K „hejtrům“ se vyjádřila i 45letá Foxová, která se zapsala do historie coby první transgender zápasnice v roce 2012. „Je vtipné, jak ty osoby, které jsou před operací, slýchají ‚nejsi dost mužný‘. A po změně ty samé osoby narazí na názory ve stylu ‚jsi až příliš chlap‘. Jako kdyby ti kritici ani nevěděli, co chtějí říct.“
McLaughlinová z Jižní Karolíny si váží cesty, kterou jí její předchůdkyně vydláždila. „Jdu ve stopách Fallon. Jsem jen další krok, doufám, že další mě budou následovat,“ řekla zápasnice, která před změnou pohlaví působila šest let u americké armády. Na bitvu v kleci se připravovala více než rok, původně k zápasu mělo dojít už v srpnu, ale pozitivní test na koronavirus u 38leté McLaughlinové vše posunul na září.
Vítězství nekritizovali jen fanoušci, ale i někteří experti. Například Angel David Castro, který se věnuje podcastům o bojových sportech, cynicky napsal: „Alana McLaughlinová prošla změnou před pěti lety, což znamená, že předchozích 33 let byla mužem. V zápase porazila biologickou ženu… jaký to šok.“
Sociální sítě pak nabídly mnoho reakcí, které nekritizovaly trans osoby, ale obnášely výtky k jejich zapojení do sportu. „Respektuji práva trans lidí, ale vážně, jak tohle může být fér?“ uvedl jeden komentující. Jiný zase podotkl: „Neustále respektuji práva trans komunity, ale tohle je nefér výhoda.“