reklama

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

„Důstojník Gunther Hashida, přidělený k týmu pro mimořádné události, byl ve čtvrtek 29. července nalezen mrtvý ve svém bydlišti,“ uvedla pro televizi CNN skrze prohlášení Kristen Metzgerová, mluvčí Metropolitní policie ve Washingtonu.

„Truchlíme, naše myšlenky a modlitby směřují k jeho rodině a přátelům,“ dodala Metzgerová. Hashida vstoupil do řad policie v roce 2003, se svou prací byl dle svých kolegů spokojený.

V červenci zemřel vlastní rukou i policista Kyle DeFreytag, toho našli mrtvého 10. července. Další dvě sebevraždy se odehrály v lednu – zemřeli metropolitní policista Jeffrey Smith a také veterán kapitolské policie (USCP) Howard Liebengood. Celkem úřady evidují sebevraždy čtyř policistů, kteří zasahovali proti rozzuřeným protestujícím, tři z nich pracovali pro metropolitní složky.

Jedinou obětí z řad policistů byl přímo při lednovém zásahu Brian D. Sicknick. Ten zemřel v nemocnici krátce po útoku na následky zranění. Jeden z protestujících na něj zaútočil hasícím přístrojem, později vyšetřovatelé označili jako pravděpodobnější příčinu smrti reakci na pepřový sprej. Sicknick totiž skončil v nemocnici po náhlém kolapsu s mrtvicí a krevními sraženinami až druhý den.

Přímo během útoku zemřeli také čtyři protestující. Veteránku amerického letectva Ashli Babbittovou postřelil jeden z příslušníků kapitolské ochranky, žena zemřela na následky zranění. Další dva příznivci exprezidenta USA Donalda Trumpa zemřeli na náhlé zdravotní problémy. U dalšího protestujícího bylo příčinou smrti předávkování.

Vyšetřování bez uspokojivých odpovědí

Během vyšetřování výběrového výboru Sněmovny reprezentantů minulý měsíc pronesl policista Kapitolu Harry Dunn emotivní výzvu policistům, aby se nebáli říct o pomocnou ruku. „Chci využít této chvíle a promluvit ke svým kolegům policistům o emocích, které stále prožívají z událostí 6. ledna. Není vůbec nic špatného na tom, když vyhledají odbornou pomoc,“ řekl Dunn.

„To, čím jsme si ten den všichni prošli, bylo traumatizující. Pokud se trápíte, využijte prosím poradenských služeb, které jsou nám k dispozici,“ dodal.

Dvojice senátních vyšetřovacích výborů shledala, že na situaci měla vliv řada chyb, od selhání federálních zpravodajských služeb při varování před hrozícím násilím přes chyby v komunikaci po nedostatečnou přípravu a vybavení policie zajišťující ochranu Kapitolu.

Výsledkem byl chaotický zásah a fakt, že se demonstrantům podařilo překonat policisty chránící areál, ve kterém zrovna kongresmani potvrzovali výsledky prezidentských voleb.

Vyšetřovatelé dosud nezjistili, kdo je zodpovědný za podomácku vyrobené výbušniny, které někdo umístil před budovy vedení Republikánské i Demokratické strany ve Washingtonu v den násilností.

Televize CNN upozornila také na „několik do očí bijících opomenutí“ během vyšetřování, včetně prozkoumání role Donalda Trumpa. To podle ní vyvolává pochyby, zda zákonodárci ve snaze o dvojstranické vyšetřování narazili na hranice současného Kongresu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit
Volby 2021

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě
360°

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci

Česku nepomůže levná pracovní síla z východních zemí, řekl ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj není cílem dovézt do Česka lidi, kteří budou pracovat za minimální mzdu. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podotkl, že Česko by si mělo pracovníky ze zahraničí vybírat už po střední škole a umožnit jim kvalitní vzdělání.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

reklama