Íránský disident a novinář Rúholláh Zam byl ve své zemi odsouzený k trestu smrti za zločin „šíření korupce na zemi“ (spreading corruption on earth), který islámská republika považuje za hrdelní. Informoval web americké televize CNN. Írán navíc viní novináře ze spolupráce se zahraničními tajnými službami. Verdikt má být zatím „předběžný“.
Tento termín nespecifikuje jediný zločin, jedná se obvinění, které podle CNN íránské úřady používají v případech pokusů o svržení tamní vlády. Rúholláh Zam provozoval opoziční zpravodajský kanál Amad News, který Teherán obviňuje z podněcování násilí během krvavých protestů v letech 2017–2018, uvedla loni agentura Tasnim.
Spolupráce s tajnými službami USA, Francie a Izraele
Íránské policejní složky tvrdí, že Zam spolupracoval s americkými, francouzskými a izraelskými zpravodajskými službami, které mu poskytovaly „zjevnou“ ochranu, zmínila agentura Fars.
Teherán popraví Íránce, který prozradil, kde se nachází generál Solejmání
Teherán oznámil, že brzy popraví íránského občana, který poskytl zpravodajským službám Spojených států a Izraele údaje o poloze íránského generála Kásema Solejmáního, což vedlo v lednu k jeho zabití Američany v iráckém Bagdádu. S odkazem na dnešní sdělení íránské justice o tom napsala agentura Reuters.
Íránská tisková agentura Iran Press s odkazem na mluvčího íránské judikatury Gholama Hossein Esmaeiliho o odsouzeném psala jako o „propagandistovi podporovaném Paříží“, který dostal trest smrti kvůli „četným případům jednání proti íránské národní bezpečnosti“. Verdikt je podle mluvčího zatím předběžný.
Novinář byl zatčen v říjnu 2019 příslušníky Íránských islámských revolučních gard (IRGC). Podle CNN žil Zam ve Francii a okolnosti jeho zatčení – ať už jde o místo či způsob – zůstávají tajné. Podle francouzského ministra zahraničí měl Zam zemi opustit 11. října loňského roku.
Podle Reportérů bez hranic byl Zam unesen
O tři dny později vydaly Íránské islámské revoluční gardy prohlášení, že Zama zatkly poté, co „oklamaly zahraniční zpravodajské služby“ a „nasměrovaly“ ho do Íránu. Reportéři bez hranic (RSF) však tvrdí, že novinář byl „nezákonně unesen a zatčen“.
Agentura Iran Press vydala informaci o tom, že Zam během druhého zasedání soudního řízení u výslechu údajně uvedl, že měl po francouzském prezidentovi Emmanuelu Macronovi nejvyšší bezpečnostní ochranu.
Írán je podle Reportérů bez hranic (RSF) v přístupu k novinářům v posledních čtyřiceti letech jednou z nejrepresivnějších zemí světa. Od roku 1979 mělo být v této islámské republice vězněno 860 profesionálních nebo občanských novinářů. Podle výročního žebříčku svobody tisku RSF je v tomto ohledu Írán na 173. pozici ze 180 sledovaných států.
Hůře jsou na tom Sýrie, Vietnam, Džibutsko, Čína, Eritrea, Turkmenistán a vůbec nejhorší Severní Korea. Naopak nejlépe podle RSF z tohoto pohledu vycházejí Norsko, Finsko, Dánsko, Švédsko a Nizozemsko. Česko je na 40., Slovensko na 33. místě.