Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

„Včera asi v deset hodin večerního času se pokusila jedna osoba, která se nachází ve vazbě, odjet s vězeňským autobusem a narazila při tom do stěny,“ potvrdil v pátek stanici PIX 11 mluvčí úřadu pro výkony trestů Jason Kersten. K incidentu mělo dojít, když členové vězeňské služby opustili autobus, aby vyřídili nezbytné papírování.

Více než desetiminutovou chvíli nepozornosti využil trestanec Abubakara Sanuwa, který si odpykával trest za krádeže. Sanuwa naskočil za volant autobusu a sešlápl plyn. Uprchnout se mu ale nepodařilo, jelikož následně narazil do jedné z budov věznice. Podle stanice NBC4 utrpěl Sanuwa a několik ostatních trestanců nacházejících se v autobuse jen lehká zranění.

Věznici stíhá jeden skandál za druhým

Únos autobusu s vězni je přitom jedním z těch nejmenších problémů, který káznice Rikers Island v posledních letech zažívá. Po sociální síti Tik Tok se minulý týden šířilo video, ve kterém tři trestanci zaútočili na jiného vězně a brutálně jej zbili. Útočníky neobměkčilo ani sténání oběti. Záznam podle všeho na internet umístili sami útočníci. Jen týden předtím se přitom na sociální síti objevilo video z bujarého večírku pořádaného v cele stejnojmenné věznice.

Trestanci na záznamu popíjejí, kouří a tancují. Jeden z nich potom dává před kamerou na obdiv mobilní telefon. Smyslem vězení je trestat a napravovat. Je tedy otázkou, zdali Rikers Island skutečně naplňuje svůj cíl. „Opět není přítomen žádný dozorce,“ řekl k záznamu pro deník The New York Post nejmenovaný zdroj z věznice. „To je v tomto vězení teď zcela běžné… mobilní telefony, peníze, drogy,“ osvětlil zdroj situaci v Rikers Islandu. Tyto věci sice trápí i jiné věznice, ale v té newyorské frčí ve velkém.

Důkazem toho je i řada úmrtí na předávkování. Jen minulý týden kvůli němu zemřel již desátý vězeň během necelých devíti měsíců. „Nevím, co tam berou, ale rozhodně to není marihuana,“ uvedl nejmenovaný zaměstnanec věznice pro deník. Podle jeho svědectví musí dozorci i vězeňští lékaři řešit nejméně tři předávkování drogami za jediný den. „Sám jsem to zažil na vlastní kůži, kdy v mém bloku jeden z vězňů halucinoval a z úst se mu šířila pěna,“ popsal svoji zkušenost zaměstnanec. Trestanci podle jeho názoru nejspíše kombinují syntetickou marihuanu se silnými syntetickými opiáty, jako je například Fentanyl.

Podmínky ve věznici jsou podle politiků nehumánní

Ve věznici se momentálně nachází přes pět tisíc trestanců, více než polovinu z nich tvoří Afroameričané, zbytek (téměř 40 procent) jsou potom zejména Hispánci. I z toho důvodu se věznice stala terčem kritiky newyorských liberálních politiků. „To, co jsem tam viděla, se dá označit pouze za humanitární krizi… Všude se válely odpadky, lidé byli na sobě natlačení, na podlaze se válelo hnijící jídlo a moč. K tomu všemu tam byla spousta švábů,“ vypověděla pro CBS News newyorská liberální politička Jessica Gonzáles-Rojasová. Podle ní navíc vězni neměli přístup k vodě, jídlu ani základní hygieně.

Situace je podle newyorského senátora Jabari Brisporta o to horší, že ve věznici měli být umístění pouze lidé, kteří teprve čekají na soudní proces. „Káznice je natolik přeplněná, že lidé museli být rozmístěni do různých místností bez toalet. Namísto několika hodin tam byli nuceni být i několik dní. Dostali proto igelitku, do které měli vyměšovat,“ popsal své zážitky z návštěvy věznice Brisport. Newyorští demokraté se rozhodli tristní situaci řešit propuštěním některých vězňů. Vedle toho newyorský starosta Bill de Blasio tento týden schválil i mimořádné nařízení, které má situaci ve věznici zlepšit.

Věznici kritizují už několik let aktivisté i místní politici.

Součástí nařízení je i převelení části newyorské policie. Ta by měla zastoupit vězeňskou službu u soudních procesů a vězeňská služba by měla mít více času řešit problémy v samotné věznici. Urychlit by se měl i příjem vězňů a soudní řízení. Stát také počítá s dokončením „stojících“ oprav ve věznici, lepšími úklidovými službami a zevrubnější kontrolou příchozí pošty, tak aby se zamezilo šíření drog do budov. Hlavní řešení problému by mělo přijít až v roce 2027, kdy se má věznice uzavřít. Vězni by měli být následně převezeni do menších věznic ve státě.

Tagy: