Zvýšení peněžitých hranic škod při spáchání trestných činů, rozšíření dohody o vině a trestu nebo možnost podmíněně propustit pachatele zvlášť závažných zločinů. Od 1. října nabývá účinnosti rozsáhlá novelizace trestního práva. Dotkne se nejen trestního zákoníku, ale i trestního řádu nebo zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.
Zásadním poselstvím novelizace trestního práva je změkčení přístupu k pachatelům zvlášť závažných zločinů. Tedy těch, u kterých je horní sazba nepodmíněného trestu nejméně deset let. Toto změkčení je možné pozorovat ve dvou rovinách: rozšíření možností uplatnit dohodu o vině a trestu, rozšíření možností pro podávání žádostí k podmínečnému propuštění u odsouzených k trestům odnětí svobody.
„Cílem novelizace zejména v oblasti trestního řádu bylo zefektivnění a zrychlení trestního řízení a rozšíření způsobů vedení obhajoby, a to hlavně v podobě zvětšení okruhu možností, kdy se bude možné na vině a trestu dohodnout,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Duffek, partner advokátní kanceláře Rowan Legal. Dohoda o vině a trestu není v českém trestním právu novým institutem, dosud ho ale nebyl možné využít u zvlášť závažných trestných činů. Toto omezení počínaje říjnem padá.
Vrazi dříve do podmínky?
„Je to běžný prvek v západních zemích, nejen v USA, ale třeba i v Německu,“ doplnil pro CNN Prima NEWS advokát Lukáš Seibert. Podobnou úpravu má také sousední Slovensko. Sám si ale není jistý, nakolik bude toto ustanovení v praxi využíváno. „U nás to moc nefunguje ani dnes. Je to stále poměrně nová věc, která v trestním právu dosud není v plné míře využívána a už se rozšíří na všechny trestné činy. Jsem zvědavý, zda se začne hojněji využívat,“ dodal.
Vrah týraného chlapce z Loun spáchal sebevraždu, potvrdila Vězeňská služba
Na smrti Josefa Kuči, který byl odsouzen k výjimečnému trestu za vraždu a týrání malého Marečka, se nepodílel nikdo další. Vězeňská služba uzavřela vyšetřování červencového úmrtí ve valdické věznici jako sebevraždu bez cizího zavinění. Informovala o tom mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová.
Pachatelům zvlášť závažných zločinů také roste šance na dřívější propuštění z výkonu trestu vězení. Zatímco dosud bylo možné zažádat o podmínečné propuštění po polovině, pykané délky uloženého trestu, nově se tato doba zkracuje na jednu třetinu. „Takovou možnost ale nebudou mít ti, kteří už předtím byli ve výkonu trestu odnětí svobody, a ti kteří se dopustili některého z nejzávažnějších zločinů, jež spadají do uzavřeného výčtu. Jde například o vraždu, násilné trestné činy s přitěžujícími okolnostmi, závažné formy sexuálních deliktů, terorismu, osoby odsouzené k výjimečnému trestu a podobně,“ uvedl Lukáš Duffek.
„Dá se předpokládat, že touto změnou výrazně naroste agenda žádostí o podmíněné propuštění u těch pachatelů, u nichž to dosud nebylo možné,“ upozornil Lukáš Seibert. Podle něho to dokazují dosavadní zkušenosti. Dělo se tak prý vždy, když docházelo k takovýmto změnám v trestním právu. „Bude to po nějakou dobu znamenat větší zátěž pro soudy,“ dodal.
Z trestného činu přestupek
Další významnou změnou platnou od října je zvýšení peněžních hranic pro škody, vzniklé v důsledku protiprávního jednání. Tou nejviditelnější je zdvojnásobení hranice pro posouzení, zda došlo ke spáchání přestupku, nebo už trestného činu. Doposud se například krádež nějaké věci s hodnotou do pěti tisíc korun posuzovala přestupek, od října se jako přestupek bude brát škoda do výše 10 tisíc korun.
Sekerou napadl pošťáka i jeho přítelkyni. Soud muži vyměřil výjimečný trest
Za loňský útok sekerou na poštovního doručovatele a jeho přítelkyni v Aši vyměřil dnes dnes senát Krajského soudu v Plzni jednadvacetiletému Paricku Wächterovi výjimečný trest 24 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Uznal ho vinným z pokusu o dvojnásobnou vraždu a z pokusu o podvod.
Navyšují se také částky, podle nichž se formálně posuzuje výše vzniklé škody. Pro vznik malé škody bude nově hranice 50 tisíc korun, pro větší škodu 100 tisíc, pro značnou škodu jeden milion a pro škodu velkého rozsahu pak půjde o částku nejméně 10 milionů korun. Toto odstupňování hraje roli při stanovení trestu pachateli, který má škodu na svědomí. O zvyšování jakýchkoli hranic vyčíslení škod se vedla už v průběhu novelizace vášnivá debata jak mezi odbornou, tak laickou veřejností. „Cílem zákonodárce mimo jiné bylo, aby tyto hraniční částky odpovídaly ekonomickému vývoji v České republice, jako je inflace nebo růst nominálních mezd. Naposledy se totiž částky upravovaly v roce 2002,“ vysvětlil Lukáš Duffek z Rowan Legal.
Zajímavostí je také způsob, jakým se budou přestupky nebo trestné činy od 1. října posuzovat. Pokud se podezřelý protiprávního chování dopustí po nabytí účinnosti novelizace, bude se na něho automaticky vztahovat nová právní úprava. U těch, kteří se proti zákonu provinili ještě před 1. říjnem, bude při ukládání trestu aplikována ta norma, která pro něho bude příznivější. „Pokud jste tedy ukradli věc za například sedm tisíc ještě v září, podle starého trestního zákoníku jste se dopustili trestného činu. Jestliže vás nestihnou pravomocně potrestat před začátkem října, bude pak na danou věc pohlíženo jako na přestupek,“ upozornil Lukáš Seibert.