Třetina dovezené ropy je z Ruska. Delší výpadek Družby by byl problém, varuje ekonom

Ropovod Družba

Ropovodem Družba neteče ropa

Dlouhodobý výpadek ropovodu Družba by byl pro stát problémem. Třetina dovážené ropy totiž pochází z Ruska a její absence nelze jednoduše nahradit. Myslí si to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle kterého by se složitě musela zvyšovat kapacita náhradních ropovodů.

Do České republiky přestala proudit ropa z klíčového ropovodu Družba. Zatím není jasné, jak bude výpadek dlouhý. Podle společnosti Orlen Unipetrol došlo ke zpoždění, a proto je nutné řešit zápůjčku ropy z hmotných rezerv.

Případný dlouhodobý výpadek by ale znamenal velké problémy. „Od ledna do srpna dovezla Česká republika ropu za 61 miliard korun. Ropa z Družby se na celé částce podílí asi 22 miliardami korun. To je nižší podíl než v uplynulých letech. Loni v období od ledna do srpna činil zhruba 54 procent, předloni v témže období pak bezmála 47 procent, v prvních osmi měsících roku 2021 rovných 48 procent a od ledna do srpna 2020 pak přibližně 41 procent,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

ČTĚTE TAKÉ: Těla batolat zakopaná na dvorku. V Chorvatsku zatkli rodiče, sousedé promluvili

Kvůli vysokému podílu ruské ropy na českém trhu by bylo velmi složité najít náhradní alternativu. „Případný několikaměsíční výpadek dodávek ropovodem Družba by z hlediska zásobování Česka ropou představoval alespoň přechodně závažný problém. Zřejmě by muselo dojít k urychlení zprovoznění ropovodů vedoucích přes Alpy a Bavorsko, a to již při jejich vyšší kapacitě,“ řekl Kovanda.

Další problém na obzoru, Polsko hlásí únik z ropovodu Družba. Příčiny se vyšetřují

Severní větev ropovodu Družba, která přepravuje ropu z Ruska do Německa, je na polském území poškozena. Ropa proudí potrubím dál, rafinerie ve Schwedtu na východě Německa ale zaznamenala sníženou kapacitu dodávek, informovala agentura Reuters. Polský provozovatel ropovodů PERN v úterý večer zjistil únik ropy v potrubí zhruba 70 kilometrů od města Plock ve středním Polsku. Příčiny se vyšetřují, nic ale nenasvědčuje tomu, že šlo o sabotáž. Jižní větev ropovodu, která přivádí ropu i do České republiky, je v pořádku.

Česká republika počítá s navýšením kapacity ropovodu TAL až od příštího roku. Dovézt by se mělo až osm milionů tun ročně.

Výpadek ropy z Družby už Česko zažilo

Není to poprvé, kdy na delší dobu vypadl příjem ropy z ropovodu Družba. V roce 2019 došlo totiž ke kontaminaci ropy a státy odmítly ropu přijímat. Tehdy se aktivovaly strategické zásoby ropy, které výpadky pokryly. Tehdy musela být odstavena rafinérie v Litvínově, která vyrábí pohonné hmoty a další suroviny pro český průmysl.

Kvůli zásobám se měsíční výpadek ropovodu Družba nepropsal ani do cen pohonných hmot na čerpacích stanicích.

Tagy:
ropa ekonomika Lukáš Kovanda ekonom Česko Rusko Unipetrol makroekonomie Ropovod Družba produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje ropa a plyn