Tři ze čtyř amerických vojáků pohřešovaných v Litvě byli nalezeni mrtví, oznámil v pondělí podle agentury Reuters litevský prezident Gitanas Nausėda. Jejich smrt potvrdila v prohlášení i armáda Spojených států, píše agentura AFP. Smrt čtvrtého potvrdil v úterý Bílý dům, píše agentura Reuters. Vojáci byli pohřešováni od minulého týdne, šéf NATO Mark Rutte už tehdy řekl, že nejspíš zemřeli při výcviku.
„Soucítíme s rodinami a blízkými těchto výjimečných vojáků v této nepředstavitelné chvíli,“ řekl po oznámení zprávy podle agentury AP americký generálmajor Christopher Norrie. „Slovy nelze vyjádřit naši vděčnost těm, kteří nepřetržitě pracují při této rozsáhlé pátrací a záchranné akci, a vašemu neochvějnému odhodlání neustat, dokud nebudou všichni nalezeni,“ dodal v pondělí velitel 3. pěší divize. Vojáci byli členy 1. obrněného brigádního bojového týmu této divize.
ČTĚTE TAKÉ: Migranti u vás znásilňují ženy, jste nám fuk, zaútočila Trumpova kongresmanka na novinářku
Záchranáři vytáhli v pondělí ráno obrněné vozidlo amerických vojáků Hercules M88 z bažiny ve vojenském prostoru na východě země, tři mrtví byli nalezeni na místě, smrt čtvrtého potvrdila americká administrativa až během úterního odpoledne středoevropského času. Vozidlo do bažiny zapadlo minulé úterý při cvičení a uvázlo v téměř pětimetrové hloubce, na jeho vyproštění se podílely stovky lidí.
Vytažení obrněnce bylo velmi náročné
Vedle členů americké armády a námořnictva šlo o litevské vojáky, pomáhali i příslušníci ozbrojených sil Polska. Vůz váží 63 tun, operace tedy byla velmi náročná. Litva poskytla armádní vrtulníky, letadla a drony, ale i bagry, stavidla a kalová čerpadla a další těžkou stavební techniku včetně několika stovek tun štěrku a zeminy, uvedla tisková služba evropských a afrických sil americké armády.
Příslušníci námořnictva pak po voze pátrali v bahně, jílu a usazeninách s nulovou viditelností, aby na něj připevnili ocelová lana a stroje ho mohly vytáhnout. Celá akce trvala asi dvě hodiny.
Cvičiště u města Pabradé, kde se neštěstí stalo, leží nedaleko hranic Litvy s Běloruskem a je hlavním výcvikovým prostorem litevské armády.
Napjaté vztahy Pobaltí a Ruska
Američtí vojáci jsou v Litvě od roku 2019, jednotky se v pobaltské zemi střídají na základě rotace. V Litvě se nacházejí alianční jednotky chránící východní křídlo Severoatlantické aliance.
Pobaltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou členy NATO od roku 2004. Už od vyhlášení nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1990 mají se sousedním Ruskem napjaté vztahy.
Ty se ještě více zhoršily kvůli ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. Litevský prezident Nauséda je považován za jednoho z nejvýraznějších podporovatelů Ukrajiny v jejím boji proti ruské invazi.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Útoky na Kyjev jsou vzkaz pro Trumpa, míní Just. Eskalace před příměřím je normální, říká Macháček