Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Slovenskému Denníku N to potvrdil mluvčí slovenské diplomacie Juraj Tomaga. Podle serveru Aktualne.sk pracovali pro ruské tajné služby. Moskva na krok slovenské strany zareaguje „zrcadlově“, uvedlo podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo zahraničí.
„Nemohu uvést jména pracovníků ruské diplomatické mise, zároveň však potvrzuji, že bylo přijaté rozhodnutí o vyhoštění tří pracovníků zastupitelského úřadu Ruské federace na Slovensku,“ sdělil mluvčí slovenského ministerstva zahraničí. Podle informací slovenských zpravodajských služeb byla činnost ruských diplomatů v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.
Byl spáchán závažný trestný čin na území jiného členského státu NATO a EU.
„Navíc došlo ke zneužití vydaných víz na slovenském generálním konzulátu v Petrohradě a v této souvislosti byl spáchán závažný trestný čin na území jiného členského státu NATO a EU,“ doplnil Tomaga. Bližší podrobnosti neuvedl.
Zdůraznil, že Bratislava má i nadále zájem na rozvoji bilaterálních vztahů s Ruskem, nicméně „činnost a působení ruských diplomatů na Slovensku musí být v souladu s Vídeňskou úmluvou a obvyklými principy“.
Rozhodnutí o vyhoštění padlo již minulý týden a tři diplomaté musí Slovensko opustit do konce tohoto týdne.
Na sociálních sítích se objevila spekulace, že případ souvisí s vraždou v Berlíně. I o té slovenský Denník N informoval, provázal informace o případu také pod svůj článek a následně dal sám vyhoštění do přímé souvislosti. Ruská tajná služba podle tohoto článku při vraždě v Berlíně zneužila slovenské vízum a podezřelý komplic ho od slovenských úřadů získal na celý rok.
Mám info, že Slovensko vyhostilo 3 ruské diplomaty - špiony, protože byli zapleteni do vraždy v Berlíně!
— Tomasz Peszyński už je modrém nebi (@PeszynskiTomasz) August 10, 2020
Podezřelý z vraždy čečenského azylanta v Berlíně se do Německa v létě 2019 dostal na základě slovenského víza. Dostal ho na konzulátu v Petrohradě a zažádal o něj pod falešným jménem Roman Davydov. Ani jeden údaj v jeho žádosti nebyl pravdivý, připomíná Denník N.
Níže se podívejte na rozhovor s reportérem Denníku N Miroslavem Tódou.