Donald Trump u washingtonského soudu ve čtvrtek odmítl všechna nová obvinění z trestných činů, kterých se podle prokuratury dopustil po volbách prohraných v roce 2020, informují americká média. Bývalý americký prezident stanul před soudkyní Tanyou Chutkanovou, aby si vyslechl novou obžalobu především ve čtyřech závažných bodech, a to včetně spiknutí s cílem podvést americkou vládu a pokusu připravit voliče o jejich právo na spravedlivé volby. K soudu přišli jak podporovatelé, tak odpůrci exprezidenta.
Úvodu exprezidentova třetího probíhajícího trestního řízení předsedala soudkyně Moxila Upadhyayaová, která však hlavní líčení nepovede. Bývalého šéfa Bílého domu seznámila s jeho právy, obviněními i s maximálními tresty, které mu hrozí v případě usvědčení. V jednotlivých nových čtyřech bodech obžaloby je to pět, dvacet, dvacet a deset let vězení.
ČTĚTE TAKÉ: Třetí obvinění pro Trumpa. Tentokrát v souvislosti s jednáním po prohraných volbách
Vedle přísných bezpečnostních opatření a faktu, že Trump je historicky prvním trestně stíhaným americkým prezidentem, bylo asi půlhodinové slyšení poměrně rutinní. Soudkyně po domluvě s prokuraturou a Trumpovým týmem stanovila datum hlavního líčení na 28. srpna v deset hodin ráno místního času.
Vzhledem k tomu, že exprezident je trestně stíhaný ještě ve dvou dalších případech, lze předpokládat, že mu jeho povinná přítomnost u soudních slyšení bude kolidovat s plány volební kampaně. Konkrétně 28. srpen je pět dní po první předvolební debatě republikánských prezidentských primárek.
Před soudní budovou se shromáždilo několik stovek novinářů a desítky podporovatelů i odpůrců bývalého šéfa Bílého domu. Větší část přítomných však tvoří víceméně turisté, kteří navštěvují Washington a náhodou dostali příležitost být svědky historického okamžiku, popisuje situaci na místě list The New York Times.
Pokud by byl bývalý americký prezident Donald Trump soudní porotou odsouzen za zločin, svůj hlas v prezidentských volbách, které se mají konat příští rok, by mu dalo jen 35 procent republikánů; 45 procent uvedlo, že by pro něj nehlasovalo, a zbytek je zatím nerozhodnutý. Vyplývá to z průzkumu agentur Ipsos a Reuters provedeném v uplynulých dvou dnech.
Výzkumníci se ptali také na scénář, ve kterém by si Trump „aktuálně odpykával trest ve vězení“. V takovém případě by mu podle sondáže hlas určitě nedalo 52 procent republikánů, naopak 28 procent by ho volilo.
Z Trumpových dosavadních problémů s americkým právním systémem jsou nejnovější čtyři obvinění zatím ta nejzávažnější, jak uvádějí americká média. Bývalý prezident se nicméně snaží situaci zvrátit ve svůj prospěch a přesvědčuje podporovatele, že je obětí zkorumpovaného právního systému. V návaznosti na toto tvrzení mimo jiné dodává, že u soudu bude bránit kromě sebe samého také všechny své voliče.
Významný den pro americkou demokracii
Lidé z obou názorových táborů čekají ve frontě na místo v soudní síni. Čekající se podle agentury Reuters shodli na tom, že čtvrtek je významný pro historii americké demokracie. Odpůrci doufají v důkladné prošetření celého případu a případné potrestání amerického exprezidenta „Je to smutný den, ale současně také právě dnes začíná spravedlnost,“ prohlásil šestnáctiletý Sam Arreaza, který je řízení účasten se svou matkou.
Nejnovější vývoj v návaznosti na nová obvinění vnímá pozitivně 54letý podporovatel Trumpa Dion Cini. „Dobrou zprávou je, že mu nejspíš přibyde dalších pět procentních bodů v předvolebních průzkumech,“ myslí si.
Sám Trump o svém třetím obvinění za poslední čtyři měsíce hovořil jako o politickém procesu, který má za cíl překazit mu cestu do Bílého domu ve volbách v roce 2024. Podobné tvrzení o zkorumpovaném systému sdílela krátce po exprezidentově příjezdu k soudu také jeho mluvčí Alina Habbaová.