Americký prezident Donald Trump odmítl, že by pandemie nemoci COVID-19 šla zvládnout lépe. Uvedl to pro stanici ABC News, kde během úterního večera čelil otázkám nerozhodnutých voličů. Zároveň ale připustil, že „čínský virus“ byl „bezpochyby“ jeho nejtěžší prezidentskou zkouškou. Prezident se také opět zastal policie a zavrhl, že by v zemi existoval systematický rasismus. Došlo i na hodnocení invaze USA do Iráku, kterou označil „za nejhorší rozhodnutí v historii země“.
„Myslím, že jsme odvedli skvělou práci,“ pochválil se Trump v rozhovoru s moderátorem ABC News Georgem Stephanopoulem. Ten se prezidenta poté zeptal, zdali by něco udělal v souvislosti s koronavirem jinak. „Nemyslím si,“ odpověděl prezident. Současně odmítl, že by pandemii „zlehčoval“ a přirovnal svůj postoj k britskému premiéru Winstonu Churchillovi. Ten podle jeho slov během bombardování Londýna také vybízel obyvatele k zachování klidu. „Nechci vést tento národ do paniky,“ řekl Trump.
Koronavirus zmizí sám
Prezident také znovu zopakoval kontroverzní tvrzení, že virus zmizí sám od sebe. „Budeme v pořádku, odejde to pryč i bez vakcíny,“ tvrdil. „Odejde bez vakcíny?“ zeptal se překvapeně moderátor. „Jistě po určité době. Časem to zmizí. Vybudujete si kolektivní mentalitu,“ poznamenal. Pravděpodobně tím myslel „kolektivní imunitu“. Někteří vědci tento scénář ale považují za nepříliš nepravděpodobný.
Trumpová má ve Slovinsku novou sochu. Ani napodruhé se podoba nepovedla
Ve Slovinsku byla v úterý odhalena bronzová socha americké první dámy Melanie Trumpové. Socha od amerického umělce žijícího v Berlíně Brada Downeyho stojí blízko města Sevnica, kde Trumpová vyrostla, a má sloužit jako náhrada za dřevěné vyobrazení bývalé modelky a manželky Donalda Trumpa, které v červenci poničili vandalové.
Očkování proti koronaviru sice imunitu zajistí, ale pouze v řádu měsíců či dvou let, poté se bude opět virus vracet, řekl pro The Atlantic Yonatan Grad, výzkumník infekčních chorob na Harvardské univerzitě. „Čím rychleji ochrana zmizí, tím obtížnější bude pro jakýchkoliv projekt dosáhnout vymýcení (koronaviru),“ uvedl. Skeptický zůstává i člen krizového týmu Bílého domu doktor Anthony Fauci. „Nevěřím, že by koronavirus zmizel, protože je lehce přenositelný,“ řekl v červenci pro CNBC.
Systematický rasismus Trump v USA nevidí
Kromě koronaviru došlo i na otázky policejní reformy a nerovných práv Afroameričanů. Zabití černocha Georga Floyda a černošky Breonny Taylorové nazval Trump „tragickou událostí.“ Nemělo by se však z ní podle prezidenta vyvozovat, že všichni policisté jsou hned špatní.
„Když se podíváte na naši policii, tak ta vykonává fenomenální práci. Máte lidi, kteří se dopouštějí chyb jako zakleknutí a dušení. Máte tam špatná jablka. Ale 99 procent policistů jsou skvělí lidé,“ řekl. Prezident také uvedl, že policii by se naopak měla vrátit důstojnost a respekt, protože právě na absenci její přítomnosti doplatí nejvíce menšiny.
Bolton chtěl jen vyhazovat lidi do vzduchu
Poměrně tvrdě se prezident vyjádřil o svém bývalém ministru obrany Jamesi Mattisovi, personálnímu šéfovi Bílého domu Johnu Kellym a poradci pro národní bezpečnost Johnu Boltonovi. Zvláště Mattis a Bolton byli k prezidentovi v posledních měsících značně kritičtí. Trump podle nich nebyl způsobilý být prezidentem.
Trump všechny tři označil za „nespokojené bývalé zaměstnance“. Mattis podle něj „nedělal svoji práci“ a měl staromódní přístup k řešení věcí. „Pokud jde o Boltona. Jediné, co chtěl dělat, je vyhazovat lidi do vzduchu,“ řekl Trump.