Trump nesouhlasí s ráznými kroky proti policistům
Americký prezident Donald Trump zveřejnil první kroky v řešení policejního násilí v USA. Po týdnech protestů podepsal exekutivní nařízení, které má přimět policejní sbory po celé zemi k „osvojení nejvyšších profesních standardů“. Měla by vzniknout databáze stížností o použití nepřiměřené síly ze strany policistů. S radikálními kroky proti strážcům zákona však Trump nesouhlasí.
Podle americké televize CNN dekret nařizuje zřízení federální databáze sledování policistů. Mají v ní být ti, na které přišly stížností kvůli použití nepřiměřené síly. Další prvkem by měl být celostátní certifikační systém, který by finančně motivoval jednotlivé policejní sbory k přijetí obecně uznávaných praktik.
Policista E.J. Stewart zasahuje při protestech v americkém městě Odessa v Texasu, pomáhá ženě, která se zhroutila. Zdroj: AP
Nový dekret přichází po třech týdnech protestů proti policejnímu násilí a „systémovému rasismu“, které spustilo zabití neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou v Minneapolisu.
Protestní hnutí v USA katapultovalo úvahy o reformách policie do popředí veřejné debaty, na což reagují demokratičtí i republikánští kongresmani, představitelé některých amerických států i samotných policejních sborů.
Při protestech často zaznívají radikální požadavky na přestavbu těchto sborů, snížení jejich rozpočtů nebo rozpuštění jejích složek. Trump na to v úterý reagoval, že je zásadně proti takto radikálním řešením. „Američané znají pravdu. Bez policie je chaos, bez zákonů anarchie a bez bezpečnosti nastane katastrofa," dodal prezident ve svém projevu, v němž také uvedl, že cílem nařízení je vytvořit vyšší standardy policejní práce a také posílit transparentnost. Dále hovořil o zákazu škrtících chvatů u policejních složek tam, kde to ještě zakázané není. Práci policie v projevu naopak vyzdvihoval.
„Dosáhli nejnižší zaznamenané míry kriminality v poslední době,“ vysvětlil, proč právě teď není nejvhodnější chvíle omezovat jejich pravomoci. „Drtivá většina policistů jsou obětaví a odvážní služebníci veřejnosti,“ zastal se strážníků. Špatní policisté ale podle něj tvoří jen „velmi malé procento“.
Trump by mohl spolupracovat s Kongresem
Šéf Bílého domu se před podepsáním dekretu údajně sešel s rodinami několika černochů, kteří v posledních měsících zemřeli násilnou smrtí, ve většině případů při zásahu policistů. Trump těmto rodinám vzkázal, že „všichni Američané truchlí po vašem boku". Následně se však vrátil k podpoře bezpečnostních složek, ke kritice demokratů a k odsuzování výtržností, které vlnu demonstrací zejména v prvním týdnu provázely.
Prezident Trump zároveň vyjádřil ochotu spolupracovat na policejních reformách s Kongresem. Podle amerických médií připravují návrhy i republikáni v Senátu, přičemž se spekuluje o nových restrikcích týkajících se škrtících chvatů, či o snaze rozšířit používání kamer na policejních uniformách. Lídr republikánské většiny Mitch McConnell avizoval „významný návrh reformy bezpečnostních složek“.
Republikánský balíček nebude s největší pravděpodobností tak ambiciózní jako plán demokratických kongresmanů. Ten by rovněž zakázal škrcení podezřelých a zřídil by databázi s přestupky policistů, zároveň by ale redukoval mechanismy, které strážce zákona chrání před soudním stíháním. Sněmovna reprezentantů by o něm mohla hlasovat příští týden.