Smrt George Floyda, který zemřel 25. května poté, co mu na krku téměř devět minut klečel policista Derek Chauvin, rozpoutala po celém světě diskuze o úměrnosti policejních zásahů. Je americká policie skutečně tak brutální, nebo byl Floydův případ nešťastnou výjimkou? Z hlubší analýzy vyplývá, že američtí policisté volí v boji se zločinem tvrdší přístup.
Mohl to být rutinní policejní zásah. Jenže skupina strážníků zpacifikovala Floyda v Minneapolisu tak tvrdě, že 46letý černoch zemřel. USA následně zachvátily protesty, rabování a lidé po celém světě volají po ukončení rasistického jednání a policejní brutality. Ve Francii už zakázali policistům využívat kontroverzní škrticí chvat a vedení města Minneapolis zvažuje kompletní restrukturalizaci policejního útvaru.
Je opravdu přístup americké policie natolik odlišný od zbytku světa? Je. Ze statistik, které zpracovala americká CNN, vyplývá, že ve vazebních věznicích v USA zemře poměrově mnohem více zadržených než v ostatních státech G7 (seskupení sedmi ekonomicky nejvyspělejších států světa). Na každých 100 tisíc zatčení připadá v USA zhruba 12 zabitých zadržených osob. Za rok 2015 zemřelo v USA ve vazebních věznicích přibližně 1 350 lidí. Pro porovnání – v Austrálii to bylo 21 lidí a ve Velké Británii 13.
Víme, kdo jde do kina, ale nevíme, kdo koho zastřelil
Aktuálnější data o umírání ve vazebních věznicích nejsou k dispozici. I to o něčem vypovídá. „Nemůžeme vést informovanou diskuzi, protože nemáme reálné údaje,“ řekl v roce 2015 bývalý ředitel FBI James Comey legislativnímu výboru Kongresu. „Lidé mají informace o tom, kdo šel minulý víkend do kina, ale já vám nemohu říct, kolik lidí policie v USA zastřelila minulý měsíc nebo minulý rok. A to jsme potom ve velmi špatné situaci,“ dodal Comey.
V případě počtu lidí, které americká policie zastřelí, jsou už k dispozici novější, přesto orientační údaje. V roce 2018 policisté v USA zastřelili zhruba tisíc zločinců (v roce 2019 bylo číslo podle Washington Post podobné). Bezpečnostní složky v Německu zneškodnily předloni jedenáct kriminálníků, v Austrálii osm a ve Velké Británii tři.
Při probírání se statistikami je zapotřebí zohlednit počty obyvatel. Jenže v USA zatýkají policisté mnohem více lidí i poměrově. Z každé stovky Američanů zatkla policie v roce 2018 tři. V Austrálii připadají na sto lidí dvě zatčení, ve Velké Británii jedno. V konečném součtu provedla během roku 2018 americká policie 10,3 milionu zadržení.
V USA je přes dva miliony vězňů
Ze statistiky vyplývá, že američtí policisté zatýkají více občanů černé pleti než bělochů. V roce 2016 to bylo třikrát více Afroameričanů než příslušníků jiných etnik. Nakolik spolu souvisejí faktory zvýšené kriminality a rasové nesnášenlivosti, nejde vyčíst. Logicky z toho vychází i větší počet lidí ve vězení. V USA s 328 miliony obyvatel si odpykává trest zhruba 2,2 milionu lidí, z nichž je třetina tmavé pleti. V sousední sedmatřicetimilionové Kanadě je 40 000 vězňů a mezi nimi téměř polovina lidí černošského původu.