Americký prezident Donald Trump pozval do Bílého domu zástupce těžařských firem, aby s nimi projednal možnosti, jak ropnému sektoru pomoci. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že rusko-saúdská ropná cenová válka brzy skončí dohodou.
Donald Trump uvedl, že má za sebou rozhovory jak s lídry Ruska, tak Saúdské Arábie, a věří, že se během několik dnů dohodnou na ukončení cenové války. Ta vedla ke zlevnění ropy na nejnižší úroveň za posledních téměř dvacet let. „Globální ropný průmysl je zpustošen. Je to velmi zlé pro Rusko, je to velmi zlé pro Saúdskou Arábii, je to zkrátka velmi zlé pro obě strany. Myslím, že se dohodnou,“ uvedl šéf Bílého domu. Podle agentury Reuters je Saúdská Arábie ochotna o stabilizaci trhu jednat, přesvědčit Rusko k omezení produkce ale bude prý těžké.
Trump se rovněž během nadcházejícího víkendu hodlá sejít se zástupci velkých i nezávislých amerických těžařů. S nimi bude hledat způsoby, jak by jim vláda mohla pomoci současnou situaci na světovém trhu s ropou přežít. „Budeme k tomu mít mnoho schůzek,“ oznámil americký prezident během tiskové konference.
Ve hře je i clo na saúdskou ropu
Diskutovat se má řada opatření, včetně například uvalení cel na dovoz ropy ze Saúdské Arábie nebo snížení těžebních poplatků. Americký petrolejářský institut, který hájí zájmy těžařů ropy a zemního plynu už prostřednictvím svého prezidenta Mika Sommerse vzkázal, že po vládě nebude chtít žádné dotace či „jiný zvláštní druh intervence“.
K propadu ceny ropy došlo po březnovém summitu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kterého se účastnily také další země s OPEC spolupracující. Schůzka byla svolána za účelem omezení těžby, jelikož se cena černého zlata dostala už na přelomu ledna a února pod kritickou úroveň šedesáti dolarů za barel. Přitom ještě počátkem roku atakovala sedmdesátidolarovou hranici.
Navzdory všeobecnému očekávání o omezení těžby o 600 tisíc až milion barelů denně skončilo jednání fiaskem. Rusko se totiž odmítlo k finálnímu návrhu (snížit těžbu až o 1,5 milionu barelů denně) připojit. To vyvolalo prudkou reakci Saúdské Arábie, která se rozhodla trh ropou doslova zaplavit. Začala těžit o celý milion barelů denně více, což vedlo k volnému pádu ceny až téměř na dvacetidolarovou hranici. Přestože ve čtvrtek došlo k prudkému zdražení o více než devět procent, stále se ropa obchoduje pod třiceti dolary za barel a nejistota na trhu přetrvává.