Ve Spojených státech se koronavirem SARS-CoV-2, který se od konce loňského roku rozšířil z Číny do skoro celého světa, nakazilo už více než 760 tisíc lidí. Přes 40 tisíc z nich na nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, zemřelo. Americký prezident Donald Trump v pátek přesto odhalil plán na postupné uvolňování epidemiologických restrikcí ve všech státech. O víkendu se ukázalo, že občané přestali důsledně dodržovat opatření. Například na Floridě lidé vyrazili na pláž.
Americký prezident před víkendem představil třífázový plán, na základě kterého se bude ve Spojených státech postupně upouštět od karanténních opatření.
„Amerika chce být otevřená a Američané chtějí, aby byla otevřená. Celostátní karanténa není dlouhodobé řešení,“ prohlásil Trump na páteční konferenci. Tehdy bylo v USA 650 tisíc nakažených, po víkendu úřady v zemi evidují už přes 760 tisíc pacientů s COVID-19.
Trumpův jízdní řád k otevřené Americe
Důsledná osobní hygiena, sociální distanc, četné testování a trasování nakažených. Tato doporučení prostupují celým „uvolňovacím“ plánem a na jejich dodržování závisí jeho úspěch. Každá z tří fází procedury by měla trvat minimálně čtrnáct dní.
V první fázi budou postupně otevírat vybrané restaurace, divadla, náboženské budovy a zpřístupní se venkovní sportoviště. Návštěvníci těchto objektů budou muset dodržovat rozestupy.
V druhé fázi budou americké státy upouštět od zákazu vycházení. Otevřou se školy, posilovny a v omezeném provozu také bary.
Pokud budou denní přírůstky nakažených klesat, měla by se v USA spustit fáze tři. V ní už budou muset občané dodržovat prakticky jen sociální distanc. Návštěvníkům se volně otevřou mimo jiné pečovatelské domy i nemocnice.
Kompletní příručka nazvaná Znovuotevření Ameriky je k dispozici zde.
Nebojím se patogenu
Uplynulý víkend za Atlantikem ukázal, že každý americký občan si pravidla života v pandemii vyložil po svém. Část lidí vyšla demonstrovat proti tomu, že se opatření uvolňují příliš brzy. Jiní naopak protestovali proti trvajícím restrikcím. A další část občanů začala ignorovat nařízení, například opalováním se na plážích.
Jedna z demonstrací proti vládním opatřením se uskutečnila v sobotu v texaském hlavním městě Austin. Zhruba stovka lidí se tam shromáždila před tamním Kapitolem, budovou vlády. Protestující si ostentativně podávali ruce a objímali se. Bez roušek.
„Nebojím se potenciálního patogenu,“ sdělil jeden z demonstrantů pro list The New York Times. „Myslím, že různé patogeny jsou neustále kolem nás, přesto jsme většinou zdraví,“ dodal muž, který na akci přišel se svou šestiletou dcerou.
Lidé s jásotem obsadili pláže na Floridě
V pátek se pro návštěvníky otevřely pláže v Jacksonville, nejlidnatějším městě státu Florida. Den předtím přitom ve státě zemřelo na koronavirus 72 lidí, což byl doposud nejvyšší denní přírůstek obětí. Celkem je na Floridě přes 26 tisíc nakažených.
Ačkoli úřady apelovaly na občany, aby na plážích dodržovali rozestupy a nezůstávali na jednom místě, obrázky na sociálních sítích ilustrovaly, že se opatření v praxi příliš nedodržuje.
„Dění na plážích v Jacksonville není právě příkladem opatrnosti uprostřed celosvětové pandemie,“ napsala americká CNN. Jakmile policie odstranila bariéry před plážemi, vtrhly na ně stovky lidí. Plavali, opalovali se, surfovali, běhali nebo rybařili.
Ellen Glasser, správce Atlantic beach, jedné z nejnavštěvovanějších floridských pláží, občany varoval: „Teď není čas na oslavy. Tohle je čas, kdy se jdete protáhnout ven, neustále se přitom pohybujete a pak jdete domů.“