
Jak se vypočítávají cla uvalená Donaldem Trumpem
Jak se ke clům staví politici, kteří tleskali Trumpovu zvolení? Ptali jsme se několika z nich. „Facka našemu ‚polosocialistickému zřízení‘ logicky přišla,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Filip Turek (Motoristé sobě). Podle jeho kolegy z evropské frakce Patriotů Ondřeje Knotka (ANO) by se EU měla namísto pohoršování soustředit na vlastní reformy, odstranění byrokracie a bariér pro konkurenceschopnost.
Donald Trump avizoval zavedení cel na dovoz do USA již během své volební kampaně a šlo o jeden z jeho klíčových předvolebních slibů. I při jejich avizování tleskala řada politiků, a to nejen z Česka, ale celé Evropy.
ČTĚTE TAKÉ: Trumpův „den osvobození“? Hazard a návrat v čase. Zasadí lidem nečekanou ránu, píší ve světě
Mezi nimi například maďarský premiér Viktor Orbán, který oslavoval Trumpovo zvolení slovy, že pomůže národoveckým silám „okupovat Brusel“, napsal list The Guardian. Dalším protrumpovským fanouškem je italská premiérka Giorgia Meloniová, která v rozhovoru pro Financial Times uvedla, že se odmítá „rozhodovat mezi Trumpem a Evropou“.
Facka logicky přišla, říká Turek
Z Čechů k těmto podporovatelům patří zejména politici, jejichž strany patří k orbánovské frakci Patriotů.
„Nejsem zastáncem protekcionismu všeobecně, tedy jsem odpůrcem cel. Nicméně my jsme těmi, co se chovali primitivně a dlouhodobě jsme měli třeba na automobily vůči USA čtyřnásobná cla než USA na nás,“ uvedl na dotaz CNN Prima NEWS český europoslanec Filip Turek zvolený za Motoristy sobě.
Američané podle něj vidí, „jak Green Dealem pomáháme čínské ekonomice a průmyslu, jejich producenti v EU dostávají dotace a USA zajišťuje navíc naši ochranu“. Podle Turka by šéf Bílého domu mohl posloužit jako vzor: „Facka našemu ‚polosocialistickému zřízení‘ logicky přišla.“
„Měli bychom se Trumpem inspirovat, pochopit, co tím zamýšlí a začít deregulovat, ne dělat opak,“ pokračoval europoslanec s tím, že Evropská unie by podle jeho slov neměla přicházet se svými recipročními opatřeními a místo toho by se stejně jako Velká Británie měla pokoušet uzavřít novou obchodní dohodu. Londýn je však oproti EU zatížen pouze 10procentním clem.
Snižme cla pro USA, říká europoslanec ANO
Podobně se k věci staví také další poslanec Evropského parlamentu z frakce Patriotů Ondřej Knotek (ANO). „V narovnání podmínek nevidím problém. Koneckonců EU také zavádí takzvaná emisní cla (CBAM). Na rozdíl od EU to americká administrativa dělá skokově, což je pro ekonomiku vždy výzva,“ míní Knotek.
Jinak podle něj není důvod být překvapený, protože Donald Trump tyto kroky avizoval ve své kampani. „Zkrátka respektujme, že se Amerika rozhodla již nefinancovat zelené nesmysly a politiku 15 pohlaví,“ argumentuje europoslanec hnutí ANO.
Namísto pohoršování by se EU měla podle něj soustředit na vlastní reformy, odstranění byrokracie a jednat s USA. „EU má nástroje, jak tvrdě na cla odpovědět, ale to je až poslední možnost. Možná postačí snížit cla a USA to udělá taky,“ dodává.
Právě tyto dvě osobnosti do jisté míry ovlivnily i postoje dalších evropských politiků. Zejména těch, kteří patří v Evropě do jejich politických „rodin“. Zatímco Viktor Orbán a jeho strana Fidesz stál u zrodu frakce Patriotů, Meloniová patří do evropské frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR).
Cla škodí všem. Naopak specializace na statky s tzv. komparativní výhodou a následná volná směna v rámci mezinárodního obchodu s minimem překážek je historicky nejvydatnější zdroj a předpoklad růstu bohatství.
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) April 2, 2025
Je však licoměrné kritizovat za uvalení cel jen Trumpa. Řada zemí…
Mezi podporovatele Trumpa z řad českých politiků se hlásil také místopředseda Poslanecké sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Ten nyní připouští, že cla škodí všem, ale staronového amerického prezidenta do jisté míry hájí. „Je však licoměrné kritizovat za uvalení cel jen Trumpa. Řada zemí uvalovala na USA dlouhodobě vyšší cla, než tomu bylo opačným směrem. Proces deglobalizace začal dávno před návratem Trumpa do úřadu,“ napsal na sociální síti X Skopeček.
S trumpovskou červenou kšiltovkou se mimo jiné nechal fotit i předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Ten se ve středečním vysílání 360° na CNN Prima NEWS Trumpa rovněž zastával. „Cla na americké zboží do Evropy byla mnohem nižší, než na evropské zboží do USA. Přestože Trump cla zavedl, tak stále jsou to nižší cla vesměs v těch zemích, než jsou na americké zboží,“ řekl Okamura s tím, že EU by měla usilovat o kompletní zrušení cel, což je podle něj „pro Evropskou unii problém, protože by přišla o peníze“.
Francie o Trumpovi: Jako pán světa
Většina světových lídrů a zemí Trumpovy kroky kritizuje. Mezi nimi například Elysejský palác. „Trump se chová, jako by byl ‚pánem světa‘, řekla mluvčí francouzské vlády,“ popisuje reakci Francie CNBC.
Podobně reagoval i premiér Polska Donald Tusk. Podle něj by nejnovější americká cla mohla polskou ekonomiku stát 0,4 procenta hrubého domácího produktu, tedy zhruba 10 miliard zlotých (necelých 60 miliard korun). „Těžká a nepříjemná rána, protože přichází od nejbližšího spojence, ale přežijeme ji. Naše přátelství musí tuto zkoušku také přežít,“ uvedl na síti X.
Podle německého úřadujícího ministra hospodářství Roberta Habecka nicméně Trump „ustoupí pod tlakem“ a změní svou celní politiku, pokud se Evropa spojí, informuje CNBC.
Právě takový by měl být postup i podle evropského komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče. „Budeme jednat klidně, opatrně, postupně a jednotně, jakmile budeme kalibrovat naši reakci, a zároveň si ponecháme dostatek času na jednání. Nebudeme však nečinně přihlížet, pokud se nám nepodaří dosáhnout spravedlivé dohody,“ napsal na síti X.
Unjustified tariffs inevitably backfire.
— Maroš Šefčovič🇪🇺 (@MarosSefcovic) April 3, 2025
We'll act in a calm, carefully phased, unified way, as we calibrate our response, while allowing adequate time for talks. But we won't stand idly by, should we be unable to reach a fair deal.
I'll speak to my U.S. counterparts tomorrow. pic.twitter.com/tA9l40wvRE
Analytici: Hrozí obchodní válka
Trumpovy kroky byly avizované dlouho dopředu, a překvapivé tak skutečně nejsou. Zatímco ale zástupci Evropské komise i jednotlivých evropských států jezdili jednat do Washingtonu s nadějí, že se podaří Donalda Trumpa přesvědčit ke kompromisu, oznámená cla žádný náznak dobré vůle ze strany USA nenesou.
O destruktivitě cel nicméně nehovoří pouze politici a diplomaté. Stejně situaci hodnotí i ekonomové a experti na mezinárodní obchod.
„Trumpova cla s sebou nesou riziko zničení globálního řádu volného obchodu, který Spojené státy od druhé světové války samy vedly,“ uvedl pro agenturu Reuters Takahide Kiuchi, výkonný ekonom výzkumného institutu Nomura.
Zasáhnout ostatně i samotné Američany. „Podle hlavního ekonoma společnosti High Frequency Economics Carla Weinberga by ve druhém čtvrtletí roku 2025 americký hrubý domácí produkt v důsledku ve středu oznámených celních opatření poklesl o 10 procent, což by po předpokládaném mírném poklesu v prvním čtvrtletí mohlo největší světovou ekonomiku uvrhnout do recese,“ píše o možných dopadech Trumpových cel CNBC.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Trump si snad spletl desetinnou čárku, nechápe expert. Řekl, kde mohl prezident udělat chybu