reklama

Elektrické křeslo či popravčí četa. Trump narychlo mění federální zákon o trestu smrti

Jedna ze tří desítek změn, které chce dosavadní prezident USA Donald Trump ještě před koncem svého funkčního období prosadit, se týká federálního zákona o trestu smrti. Minulý pátek schválená novela „Způsob federálních poprav“ dává podle CNN státním zástupcům oproti současné jediné povolené smrtící injekci širší škálu možností poprav (například pomocí popravčí čety nebo elektrického křesla).

reklama

Novela má předcházet zpožděním poprav ve státech, kde zákon nebo vybavení tento způsob popravy neumožňuje. Pokud se všechny plánované popravy uskuteční včas, stane se Donald Trump prezidentem, který bude mít od roku 1884 na kontě nejvíc poprav během přechodového období.

Podle reportérky zahraniční redakce CNN Prima NEWS Anastasije Kriušenkové nyní čeká na popravu v USA 54 lidí. „V tomto roce by měli být popraveni dva lidé, například nechvalně známý Brandon Bernard. Ten bude nejmladším odsouzeným za posledních sedmdesát let, který se dočká v USA trestu smrti. Spáchal zločin, když mu bylo 18 let,“ uvedla Kriušenková.

Trest smrti umožňuje jen 28 amerických států

„Když se podíváme na USA, tak z padesáti států pouze 28 umožňuje trest smrti, ale federální zákon se dá aplikovat na všechny. Takže i když jste ze státu, kde trest smrti není v platnosti, můžete udělat něco, za co vás úřady odsoudí k smrti,“ vysvětlila Kriušenková.

K tématu

Podle redaktorky CNN Prima NEWS se v USA trest smrti na federální úrovní používá velmi zřídka. „Třeba od roku 2003 do roku 2019 se nepoužíval vůbec. Když přišel Donald Trump a jeho generální prokurátor William Barr, tak znovu zavedli trest smrti. A od té doby popravili – tedy ne oni, ale USA – osm lidí.“

V případě rozhodnutí o trestu smrti na federální úrovni byla doposud poprava umožněna pouze smrtící injekcí. Nyní chtějí federální složky, aby státy mohly popravovat i jiným způsobem tak, jak je to u nich legální. „Farmaceutické společnosti třeba už nechtějí do USA posílat své látky a nechtějí být spojovány s těmito popravami. Například jeden z největších dodavatelů těchto látek z Evropy v roce 2011 jednoduše přestal tyto látky dodávat.“

Proti trestu smrti obecně vystupuje Trumpův rival a podle všeho budoucí americký prezident Joe Biden.

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Nárok na peníze od státu ztratily tisíce lidí. O ošetřovné přišli hasiči i policisté
Další články
reklama
reklama