reklama

Elektrické křeslo či popravčí četa. Trump narychlo mění federální zákon o trestu smrti

Jedna ze tří desítek změn, které chce dosavadní prezident USA Donald Trump ještě před koncem svého funkčního období prosadit, se týká federálního zákona o trestu smrti. Minulý pátek schválená novela „Způsob federálních poprav“ dává podle CNN státním zástupcům oproti současné jediné povolené smrtící injekci širší škálu možností poprav (například pomocí popravčí čety nebo elektrického křesla).

reklama

Novela má předcházet zpožděním poprav ve státech, kde zákon nebo vybavení tento způsob popravy neumožňuje. Pokud se všechny plánované popravy uskuteční včas, stane se Donald Trump prezidentem, který bude mít od roku 1884 na kontě nejvíc poprav během přechodového období.

Podle reportérky zahraniční redakce CNN Prima NEWS Anastasije Kriušenkové nyní čeká na popravu v USA 54 lidí. „V tomto roce by měli být popraveni dva lidé, například nechvalně známý Brandon Bernard. Ten bude nejmladším odsouzeným za posledních sedmdesát let, který se dočká v USA trestu smrti. Spáchal zločin, když mu bylo 18 let,“ uvedla Kriušenková.

Trest smrti umožňuje jen 28 amerických států

„Když se podíváme na USA, tak z padesáti států pouze 28 umožňuje trest smrti, ale federální zákon se dá aplikovat na všechny. Takže i když jste ze státu, kde trest smrti není v platnosti, můžete udělat něco, za co vás úřady odsoudí k smrti,“ vysvětlila Kriušenková.

K tématu

Podle redaktorky CNN Prima NEWS se v USA trest smrti na federální úrovní používá velmi zřídka. „Třeba od roku 2003 do roku 2019 se nepoužíval vůbec. Když přišel Donald Trump a jeho generální prokurátor William Barr, tak znovu zavedli trest smrti. A od té doby popravili – tedy ne oni, ale USA – osm lidí.“

V případě rozhodnutí o trestu smrti na federální úrovni byla doposud poprava umožněna pouze smrtící injekcí. Nyní chtějí federální složky, aby státy mohly popravovat i jiným způsobem tak, jak je to u nich legální. „Farmaceutické společnosti třeba už nechtějí do USA posílat své látky a nechtějí být spojovány s těmito popravami. Například jeden z největších dodavatelů těchto látek z Evropy v roce 2011 jednoduše přestal tyto látky dodávat.“

Proti trestu smrti obecně vystupuje Trumpův rival a podle všeho budoucí americký prezident Joe Biden.

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama