Vyjednávání mezi demokraty a Bílým domem o dalším stimulu americké ekonomiky uvízlo na mrtvém bodě. Podle prezidenta Donalda Trumpa chtějí demokraté peníze použít zvláště pro svá „uboze vedená města a státy“ unie. Pokud ze svých podmínek neustoupí, tak je Trump připraven podepsat do konce týdne zvláštní nařízení. To by například umožnilo prodloužit dávky v nezaměstnanosti do konce tohoto roku. Zatímco se obě strany dohadují, je přes 12 milionu Američanů stále kvůli COVID-19 bez práce.
„Chci, aby ty peníze šly přímo k lidem. Není to jejich chyba, je to chyba Číny. Ale demokraté chtějí finanční pomoc pro svá města a státy, které jsou uboze vedené,“ uvedl prezident ve svém pátečním prohlášení. „Pokud budou demokraté nadále držet tuto důležitou pomoc jako rukojmí, tak budu jednat na základě pravomocí svého prezidentského úřadu tak, aby Američané získali podporu, kterou tak nutně potřebují,“ pohrozil Trump.
Boj o výše dávky v nezaměstnanosti – demokraté se chtějí potkat uprostřed
Jeho nařízení by prodloužilo dávky v nezaměstnanosti do konce tohoto roku, obnovilo federální moratorium proti vystěhovávání lidí a umožnilo pozastavení splácení studentských federálních půjček. O jak velkou podporu v nezaměstnanosti by šlo, však Trump neupřesnil.
Právě její výše je jedním z kamenů úrazů dohody mezi republikány a demokraty. Většina demokratů požaduje zachování podpory 600 dolarů na týden (asi 13 400 korun). Senát vedený republikány chce finanční pomoc snížit na 200 dolarů týdně (asi 4 400 korun).
Mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi v pátek uvedla, že demokraté byli připraveni slevit ze své původně požadované částky přesahující 3 biliony dolarů na 2 biliony dolarů (asi 44,6 bilionu korun). „Odmítli to. Říkali, že nemohou překročit jejich stávající nabídku jednoho bilionu dolarů,“ řekl po pátečním setkání s prezidentovými vyjednavači šéf demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer. „Potkejte se s námi uprostřed, proboha prosím, kvůli Americe,“ vzkázal Bílému domu přes novináře.
Přes 12 milionů Američanů je kvůli COVID-19 stále bez práce
Mezitím zůstávají miliony Američanů kvůli pandemii koronaviru stále bez práce. Ministerstvo práce sice v pátek vydalo statistiky za minulý měsíc, podle nichž se podařilo 1,8 milionu Američanů znovu nalézt práci. V porovnání s červnem, kdy práci našlo 4,8 milionu Američanů, jde ale jen o zlomek lidí. Míra nezaměstnanosti je stále vysoká a pohybuje se okolo 10,2 procent.
Nejvíce lidí od začátku pandemie ztratilo práci v pohostinství (přes 6 milionů) a maloobchodním prodeji (přes 2 miliony). Pohostinství i prodej však zaznamenaly jeden z největších opětovných nárůstů pracovních míst. Podnikatelé, státní zaměstnanci a lidé pracující v hotelnictví a turistickém průmyslu obecně mají naopak nejmenší nárůst pracovních pozic. Dohromady od začátku pandemie ztratilo v USA práci přes 22 milionů lidí, znovu ji získat se podařilo zatím 9,2 milionu Američanů.