Americká sociální síť Twitter zavádí nové štítky pro identifikaci účtů patřících klíčovým vládním představitelům nebo vedoucím zaměstnancům státních či se státem spřízněných médií. S odkazem na čtvrteční oznámení Twitteru o tom informoval web CNN.
Twitter přidělí značku klíčovým vládním představitelům, jako jsou ministři zahraničí, velvyslanci, diplomatičtí lídři nebo oficiální mluvčí. Stejně tak šéfredaktorům a vedoucím zaměstnancům médií spjatých se státem.
Státní média s výjimkami jako třeba BBC
Štítek se objeví jako součást informací o účtu a bude rovněž připojený k uživatelskému jménu napříč platformou. Vládní účty budou odlišeny vlaječkou a označením „vládní účet“ (government account), mediální účty budou mít obrázek podia s mikrofonem a označení „se státem spřízněné médium“ / „státní medium“ (state-affiliated media).
Nové štítky Twitteru označující vládní představitele a klíčové zástupce státních médií (Zdroj: blog.twitter.com) Zdroj: Twitter.com
Nové štítky Twitteru označující vládní představitele a klíčové zástupce státních médií (Zdroj: blog.twitter.com) Zdroj: Twitter.com
Státní nebo se státem spřízněná média Twitter definuje jako ta , „kde stát vykonává kontrolu nad redakčním obsahem skrze finanční zdroje, přímý nebo nepřímý politický tlak a/nebo přes výrobu či distribuci“. Výjimkou bez nálepky pak budou oficiální média jako třeba BBC ve Velké Británii, kterou Twitter považuje sice za státem financovanou, ale s redakční nezávislostí. Platforma rovněž uvedla, že nebude „dále šířit účty státních médií nebo jejich tweety“ prostřednictvím systémů doporučení nebo vyhledávání.
Důležitý krok pro kontext toho, který účet koho reprezentuje
Označeny nebudou osobní účty hlav států, protože ty mají podle Twitteru mezi veřejností široké povědomí a jsou v dostatečném zájmu médií. Mluvčí Twitteru CNN potvrdil, že osobní účet amerického prezidenta Donalda Trumpa @realDonaldTrump nálepku neobdrží, zatímco účty @POTUS a @WhiteHouse ano.
Štítky Twitter začne aplikovat zatím pouze na účty zemí reprezentujících pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN: USA, Rusko, Čínu, Francii a Velkou Británii. V další fázi se označení mohou potenciálně rozšířit i na další státy.
„Věříme, že jde o důležitý krok, aby lidé zaznamenali účet z jiné země diskutující geopolitické otázky, měli kontext o jeho národní příslušnosti a byli lépe informováni o tom, koho reprezentuje,“ informovali zástupci Twitteru.