Trumpův ekonomický dopad na Česko: Ročně může domácnosti stát i desítky tisíc. Co hrozí dál?

Americký prezident Donald Trump

Ekonomické dopady po zvolení Donalda Trumpa

Staronový prezident Spojených států Donald Trump zřejmě svými kroky zamává světovou i evropskou ekonomikou. To bude mít dopad i na Českou republiku. Stát zřejmě čeká přehodnocení výdajů, které směřují na obranu. Nově se budeme také muset vypořádat s obchodními restrikcemi, které chce Trump uvalit na evropské státy nebo Čínu. To může domácnosti stát i desítky tisíc korun ročně. Co všechno dalšího hrozí?

Nástup republikánského prezidenta Donalda Trumpa je důležitou zprávou také pro ekonomiky jednotlivých států. Ty totiž očekávají, jak se jich zvažovaná obchodní opatření dotknou. Pro evropské státy se chystají dovozní cla, která mohou snížit postiženým zemím HDP. Mezi ně může patřit i Česká republika, která je silně průmyslovou zemí a je orientována zejména na automotive.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukončit válku do půl roku není reálné. Rusko čeká, až Trump přijde s prosíkem, řekl Just

Pokud by cla byla ve výši 20 procent, tak by evropské státy i Česká republika ztratily konkurenceschopnost. Obchodní restrikce by padly zejména na státy jako Francie či Německo, takže by na tuzemskou ekonomiku dopadla cla nepřímo. Český vývoz je totiž silně orientovaný na německé podniky.

S největší pravděpodobností si ale evropské státy počkají. „V případě cel může přijít úvodní vlna namířená na Kanadu a Mexiko, do seznamu se možná vejdou i další země, ale také může rovnou dojít na 10procentní plošné clo,“ uvádí v komentáři ekonomové z Patria Finance.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda už dříve řekl, že běžná česká rodina by kvůli clům mohla přijít v průměru o 91 tisíc korun. Zároveň také varoval, že podle prognózy Konfederace dánského průmyslu poškodí cla nejvíce Českou republiku a Irsko.

Podle prognózy by po zavedení cel kleslo HDP Evropské unie o 2,5 procenta. „To ročně odpovídá ztrátě na HDP v rozsahu 391 miliard eur a ztrátě na HDP na hlavu v rozsahu 870 eur (22 tisíc korun),“ sdělil Kovanda. Dodal, že zaměstnanost by klesla o 0,7 procenta, což odpovídá 1,7 milionu pracovních míst.

Trump může rozkolísat i českou korunu

Dobré časy nečekají zřejmě ani českou korunu. Ta je velmi náchylná na jakékoliv geopolitické vlivy a s jejím kurzem zamávaly i listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. Po oznámení průběžných výsledků se koruna propadla vůči dolaru o 60 haléřů, kdy se obchodovala za 23,70 koruny za dolar.

V případě zvýšení obchodních bariér na evropský průmysl by se tento krok negativně projevil na koruně.

Platby za vojenský materiál se zvýší

Donald Trump se také netají tím, že by chtěl státy NATO donutit k vyšším platbám na obranu. Zatím platí hranice dvou procent HDP, kterou však většina států nedodržuje. Nová hranice by měla být na pěti procentech.

V případě České republiky by pět procent HDP znamenalo zvýšení rozpočtu ministerstva obrany z nynějších 160 miliard korun na 420 miliard korun.

Podle ekonomů ale není tento výrok konečný a bude se o něm jistě jednat. „Vnímám Donalda Trumpa jako transakčního politika, který má kořeny v byznysu. Požadavek nad pět procent je vstupní číslo do vyjednávání. Výdaje by nakonec mohly skončit mezi třemi či třemi a půl procenty,“ řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček pro CNN Prima NEWS.

Ekonom také upozorňuje, že závody ve zbrojení podnikají i další země. „Není to otázka jen pro NATO. Například Čína zbrojí více než nacistické Německo. Rusko překlopilo svou ekonomiku na válečnou. Je tedy potřeba reagovat a dvě procenta stačit nebudou. Vše je ale o prioritách a například některé zelené projekty budou v budoucnu ukončeny,“ řekl Křeček.

Zvýší se těžba fosilních paliv

Nástup Donalda Trumpa do úřadu ale nemusí znamenat jen negativní zprávy. CNN například upozorňuje, že americký ropný průmysl se těší na příchod republikánského prezidenta. Trump se totiž netají tím, že by zvýšil těžbu a tím srazil vysoké ceny energií.

Z toho by mohly těžit i evropské státy i Česká republika. V pondělí v den inaugurace Donalda Trumpa došlo k poklesu severomořské ropy Brent krátce na 79,70 dolaru za barel. To může být v budoucnu dobrá zpráva i pro české řidiče.

Tagy: