Trumpův fanclub v Evropě roste, chaosu navzdory. EU by se jím měla inspirovat, míní Bartůšek

Navzdory zavádění vysokých cel, kritice EU nebo zpochybňování transatlantických vztahů se rozšiřuje skupina evropských politiků, kteří americkému prezidentovi a jeho postupu tleskají, píše server Euractiv. K některým představitelům Maďarska, Slovenska a Itálie, kteří Trumpa dlouhodobě vzývají, se nově přidalo také Řecko. „Trump dělá, co je dobré podle něj a pro Ameriku. Nemusíme se vším souhlasit nebo to podporovat, ale asi bychom se měli zamyslet, jestli není potřeba mnohem tvrději hájit naše vlastní zájmy ve světě,“ pronesla Nikola Bartůšek, europoslankyně Motoristů.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová tento týden německému týdeníku Die Zeit řekla, že „Západ, jak jsme ho znali, již neexistuje“. Reagovala tak na Donalda Trumpa, v důsledku jehož prezidentství dochází k mnoha „historickým změnám“.

ČTĚTE TAKÉ: Jsou tam Rusové! Autentické video ukazuje, jak obávaná jednotka Ukrajinců „čistí“ vesnici

Zatímco v roce 2017 byl prezident Donald Trump téměř jediným národoveckým populistickým vůdcem na Západě, píše v komentáři pro server Politico Anthony Constantini, zahraničněpolitický analytik, dnes, o osm let později, se k Trumpovi na světové scéně přidala řada pravicových populistů a nacionalismus se stal hlavním proudem. K takovým patří především politici koketující s národoveckým populismem – například slovenský premiér Robert Fico nebo italská premiérka Giorgia Meloniová, která tento týden navštěvuje Trumpa v Bílém domě, ale také maďarský premiér Viktor Orbán.

Ten se ve svém příspěvku na síti X rozhodl pochválit zároveň jak zvýšení, tak i snížení cen, ke kterému ze strany USA minulý týden došlo.

„Cla jdou nahoru, cla jdou dolů – tak fungují jednání. Prezident Donald Trump dělá přesně to, co slíbil: bojuje za lepší dohodu pro Ameriku. Jakmile se usadí prach, obchodní válka ustoupí obchodnímu míru,“ napsal.

Trump dosahuje „výrazných vítězství“, zní z Řecka

Nedávno se k podporovatelům Trumpa připojil také řecký ministr zdravotnictví Adonis Georgiadis, vlivná postava středopravicové vlády, píše zpravodaj serveru Euractiv v Řecku. Georgiadis označil návrat amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu za „úžasný“ a zdůvodnil jeho rozhodnutí zavést cla po celém světě.

V nedávném rozhovoru pro deník Breitbart Georgiadis uvedl, že Trumpovo vítězství v loňských listopadových volbách je v politické historii ojedinělé. „Samozřejmě vedl velmi odvážnou kampaň ve velmi obtížném prostředí, kdy proti němu stála většina médií, spousta průzkumů veřejného mínění, které nebyly příliš přesné, a nakonec se mu podařilo dosáhnout velmi velkého vítězství,“ řekl Georgiadis.

Bartůšek: Trumpův dělá, co je dobré pro Ameriku

Sympatie u řady evropských politiků vyvolává hlavně Trumpova ochota dělat radikální kroky, které – alespoň podle slov současné administrativy – jsou ve prospěch Američanů. „Politika Donalda Trumpa je ‚America first‘, tedy na prvním místě důsledné hájení amerických zájmů,“ uvedl na dotaz redakce europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!).

Právě v takovém přístupu podle něj spočívá hlavní důvod obdivu k americkému prezidentovi, podobně jako Trumpův „přístup ke svobodě projevu“.

Stejně se na věc dívá také Nikola Bartůšek, europoslankyně hnutí Přísaha. „Trump dělá, co je dobré podle něj a pro Ameriku. Nemusíme se vším souhlasit nebo to podporovat, ale asi bychom se měli zamyslet, jestli není potřeba mnohem tvrději hájit naše vlastní zájmy ve světě. Já si myslím, že jednoznačně ano,“ pronesla. Stejně by podle ní měla EU přehodnotit také míru regulace, kterou zavaluje podnikatele.

Evropě chybí konzistentnost, kritizuje Dostál

Podle europoslankyně z hnutí ANO Kláry Dostálové je dobře, že si někteří lídři uvědomují, že jsou Spojené státy strategickým spojencem a že není v zájmu Evropy jejich prezidentovi neustále okopávat kotníky.

„Ti lídři Evropy, kteří přivedli EU k propasti, by si měli sáhnout do svědomí. Doufejme, že díky národním volbám se rychle promění i Evropská rada (v níž zasedají prezidenti a premiéři EU), která se zdravým rozumem bude nově úkolovat Evropskou komisi,“ napsala redakci.

Zároveň ale podle Dostála jde očekávat, že v obchodní nebo průmyslové politice se zájmy Spojených států dostanou do střetu s evropskými lídry. Dodává ale, že Evropě chybí konzistentnost ve vyjednávání s USA. „Pokud by tomu tak bylo, tak bychom se museli tvrději vymezit vůči clům, a ne se chovat stylem ‚prosím, ta cla nám odpusťte a my si od vás koupíme vaše drahé produkty‘“, kritizoval.

Niedermayer: EU jedná hlavně s ohledem na byznys

„Nemyslím si, že Evropská unie je nejednotná,“ poznamenal naopak pro CNN Prima NEWS europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer a připomíná, že v otázce cel je jednání výhradní kompetencí Evropské komise, která má jasně stanovený postup.

„To, že EU okamžitě a bombasticky nereaguje na kroky, není důkaz slabosti, ale odpovědnosti. Jednak se stále snaží neeskalovat konflikt a dospět k řešení, jednak – na rozdíl od D. Trumpa – EU záleží na dopadech na firmy a občany,“ řekl. „Neměli bychom zaměňovat uměřenost a promyšlenost reakce, která vyžaduje čas, za neschopnost či slabost. Je důležité postupovat promyšleně, prediktabilně a organizovaně.

Neopětovaná láska Trumpa a Orbána

Na otázku, proč někteří evropští politici pokračují ve vzývání Trumpa bez ohledu na jeho rychlé změny postojů, odpovídá, že je to čistě otázka jejich politické volby. „Hodně se teď ale bavím s maďarskými politiky, a zatímco Viktor Orbán podporuje Trumpa, nezdá se, že by Trump podporoval Maďarsko nebo Viktora Orbána. Podobně je to i v případě Itálie, takže zatím tento vliv na evropskou politiku není zásadní,“ dodal.

„Po celé Evropě opravdu dochází k posunu politických nálad směrem doprava. Zdá se, že doba, kdy dominovaly levicově zelené proudy, je nyní pryč. Posun doprava ale nemusí nutně znamenat všeobecný nástup trumpismu,“ zdůraznil Ondřej Krutílek, europoslanec ODS.

Připomněl ale, že existuje i jiná forma pravice, která nepropaguje vysoká cla, která zvyšují ceny všem lidem. Podpora Trumpa ale podle něj mezi evropskými politiky nijak závratně neroste, především kvůli veletočům USA, které je podle Krutílka komplikované sledovat.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny, říká Fiala

Tagy: