Populace tučňáka císařského by mohla do konce tohoto století téměř vyhynout, ukázala nová studie. Jako příčinu vědci uvádějí globální oteplování, které způsobuje tání mořského ledu, životně důležitého pro tento druh, v Antarktidě. Výzkum vedl odborníky k závěru, že by se měli tučňáci císařští zařadit na seznam ohrožených druhů.
Znepokojivá studie byla nedávno zveřejněna na webu Global Change Biology. „Tento druh tučňáků vytváří kolonie na antarktickém mořském ledu, jeho početnost se má v důsledku pokračujících emisí skleníkových plynů výrazně snížit,“ varují autoři výzkumu.
Na základě satelitních snímků kolonií tučňáků císařských se vědci pokusili předpovědět jejich vývoj podle různých scénářů emisí skleníkových plynů. „Výsledky ukazují, že pokud bude mořský led ubývat tempem, které předpokládají klimatické modely při současných trendech, populace tučňáka císařského nejprve dramaticky klesne a do roku 2 100 téměř vyhyne,“ uvádí výzkumníci.
Tučňáci císařští žijí v ledových pobřežích Antarktidy. Na mořský led jsou úzce vázáni. „Pokud by mořského ledu bylo příliš mnoho, cesty za potravou by byly příliš dlouhé a mláďatům tučňáků by hrozilo vyhladovění. Pokud by ho bylo příliš málo, mláďatům by hrozilo utonutí. Tento druh zvířat žije v křehké rovnováze se svým životním prostředím,“ vysvětlují odborníci.
Mořský led je pro tučňáky důležitý také proto, aby si na něm mohli odpočinout a uniknout predátorům.
Život tučňáků v ohrožení
Americký Úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů proto navrhl zařadit tučňáky císařské na seznam ohrožených druhů. Tučňáci císařští v USA přirozeně nežijí, a proto by se na ně nevztahovala některá opatření spojená s ochranou podle zákona o ohrožených druzích. Mohla by však sloužit jako prostředek nátlaku na americké společnosti, aby snížily emise skleníkových plynů a omezily rybolov v oblastech, kde se tučňáci vyskytují.
„Výsledky nové studie také ukazují, že splnění cílů v oblasti životního prostředí stanovených v Pařížské klimatické dohodě by mohlo stačit k ochraně tučňáků císařských. Svět ale k dosažení těchto cílů nesměřuje, proto je budoucnost tučňáků císařských a mnoha dalších druhů na vážkách,“ upozorňují vědci.