U jihoafrického Kapského Města včely pobodaly a usmrtily více než 60 tučňáků brýlových. Informovala o tom jihoafrická nadace na ochranu ptáků (SANCCOB). Veterinář David Roberts, který v ní působí, řekl v rozhovoru s agenturou AFP, že ptáci uhynuli právě po pobodání včelami, jiné příčiny smrti zjištěny nebyly.
Lidé našli tučňáky v pátek na pláži u města Simon's Town, které leží zhruba 40 kilometrů od Kapského Města. Vbodnutí bylo patrné kolem očí a na pláži bylo také množství mrtvých včel.
Ochránci zvířat ve sporu s pražskými fiakristy: Kůň není stroj, do města nepatří
Koňské povozy brázdící historická centra měst – někdo je považuje za neodmyslitelnou součást především světových metropolí, jiný za zbytečnou atrakci, která škodí zvířatům. Těmto střetům se nevyhnula ani Praha.
Odborníci těla tučňáků prohlédli a pátrali po jiné možné příčině smrti, jako je otrava nebo onemocnění. Podle Robertse jde o „zvláštní a nezvyklý“ případ, při němž byli v chráněné oblasti národního parku usmrceni příslušníci ohroženého druhu. Součástí tamního ekosystému jsou rovněž včely.
V Jihoafrické republice žije největší komunita tučňáků brýlových, zvaných také afričtí. Své mladé vyvádějí na plážích často na odlehlých ostrůvcích a v nepřístupných zátokách. U Simon's Townu jsou ale na místech, kde je možné se s nimi setkat, a lze se koupat tam, kde jsou i oni.
Dospělí mají na hlavě bílý pruh sahající k hrudi a podle něj dostal druh jméno. Nad očima a zobákem mají tito tučňáci neopeřenou kůži, což jsou žlázy sloužící k termoregulaci.
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je řadí k druhům, jimž hrozí vyhubení. V roce 2019 bylo na celém světě zmapováno 13 tisíc párů, nejvíc jich bylo v JAR a sousední Namibii.