Indické úřady zadržely amerického turistu, který se pokusil kontaktovat izolovaný kmen Sentinelců. Jako dárek jim na jejich ostrov přivezl colu bez cukru a kokosy. Snažil se je k sobě přivolat, domorodci se však neobjevili. Aktivisté jeho jednání kritizují, píše server deníku The Times. Plechovka coly, kterou turista na ostrově zanechal, přitom může podle webu The Sun pro kmen představovat vážné ohrožení.
Čtyřiadvacetiletý Mykhailo Viktorovych Polyakov, jehož otec pochází z Ukrajiny, cestoval devět hodin v malém nafukovacím člunu s motorem, aby se dostal k ostrovu Severní Sentinel, který je součástí souostroví Andamany a Nikobary v Indickém oceánu, informuje web The Times.
ČTĚTE TAKÉ: Inspekce odhalila kuřecí maso se salmonelou. Pocházelo ze závodu podnikatele Jandejska
Polyakov řekl policii, že se na Severní Sentinel vydal 29. března po půlnoci z ostrova Jižní Andaman. Když dopoledne dorazil k severovýchodnímu pobřeží ostrova, pozoroval pláž z člunu pomocí dalekohledu v naději, že příslušníky kmene spatří.
Když se nikdo neobjevil, přebrodil se vodou k pláži, kde zanechal limonádu s kokosy a několik minut čekal s tím, že se domorodci vynoří z hustého lesa. To se ale nestalo, a tak si Američan natočil video, vrátil se ke člunu, kde čekal další hodinu a pískal na píšťalku, aby Sentinelce přivolal. Když se mu to nepodařilo, odplul zpět, všimli si ho však místní rybáři a nahlásili policii.
Polyakov policistům sdělil, že souostroví Andamany a Nikobary navštívil již dříve, aby oblast prozkoumal. Podle policie jeho pečlivé přípravy zahrnovaly studium mořských proudů, přílivu i odlivu a přístupnosti ostrova.
Smrtící plechovka?
Obyčejná plechovka coly, kterou turista na ostrově zanechal, může pro Sentinelce představovat vážné riziko, píše web The Sun. Kmen je totiž velmi zranitelný co se týče moderních nemocí, protože jeho členové nemají imunitu vůči infekcím, kterou by si vytvořili kontaktem s cizinci. Aktivisté se obávají, že virus chřipky nebo spalniček by mohl vyhubit celý kmen, který má podle odhadů 100 až 300 jedinců.
Podle vyjádření policie se plechovku coly zatím nepodařilo získat zpátky a není jasné, jestli se na ostrově stále nachází. Policisté se však na ostrov pro plechovku vypravit nemohou – mohli by Sentinelce nakazit, případně by z jejich strany mohl přijít útok.
Ostrov je domovem jednoho z nejizolovanějších kmenů na Zemi, který se vyhýbá veškerému kontaktu s cizinci a současným světem. Indická vláda v roce 1956 zakázala přiblížit se k ostrovu blíže než na 5,5 kilometru a vyhlásila ho kmenovou rezervaci. Sentinelci jsou podle pozorování antropologů malý kmen lovců a sběračů, kteří používají luky, šípy a oštěpy.
Šéfka charitativní organizace Survival International Caroline Pearceová označila Polyakův pokus o kontakt s domorodci za „hluboce znepokojující“. „Je neuvěřitelné, že někdo může být tak bezohledný a hloupý. Tento člověk svým jednáním ohrozil nejen svůj vlastní život, ale riskoval životy celého kmene Sentinelců,“ uvedla v prohlášení. Policie Polyakova obvinila ze vstupu do zakázané oblasti.
V roce 2018 Sentinelci pravděpodobně zabili Američana a misionáře Johna Allena Chaua, který se rozhodl obrátit domorodce na křesťanství. Věřil, že ostrov by mohl být „poslední baštou Satana na Zemi“, jak si zapsal do svého deníku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kilmera by mohli pohřbít mezi pistolníky Divokého západu. Russell mu věnoval svérázný dar