reklama

Týrání zvířat na rybích farmách. Záběry ze Skotska ukazují na porušení zákonů

Investigace probíhající na 22 skotských farmách odhalila závažná pochybení porušující zákony na ochranu zvířat.
Zdroj: Compassion in World Farming

Investigace organizace Compassion in World Farming (CIWF) odhalila závažná porušení zákona o ochraně zvířat ve skotských průmyslových chovech lososů. Záběry neukazují jen týrání ryb, ale především upozorňují i na možné šíření chorob, kterými tyto ryby trpí, do otevřeného oceánu.

reklama

Zpráva, kterou organizace zveřejnila, odhaluje závažné přečiny při chovu ryb v podmořských klecích. V období od září do listopadu loňského roku prováděla organizace investigaci na 22 skotských farmách. Při průzkumu aktivisté využívali drony, ale i potápěčské vybavení. Na několika farmách odhalili silné napadení ryb mořskými parazity. Podle zprávy až čtvrtina ryb zemře dřív, než vůbec dojde k výlovu. Lososům rostly řasy v otevřených ranách, měli poškozené žábry i ploutve, některým rybám chyběly oči i velké části svaloviny.

Průmyslové chovy ryb ohrožují i volně žijící populace.
Průmyslové chovy ryb ohrožují i volně žijící populace.
Zdroj: Compassion in World Farming

„Záběry odhalují lososy s deformacemi a chorobami, s chybějícíma očima a bez velkých kusů masa a kůže, které jim ožírají mořské vši. To je absolutně nepřijatelné. Lososi jsou cítící bytosti – neměli by být vystaveni tak strašnému utrpení. V celém tomto průmyslovém odvětví naprosto selhává základní ochrana zvířat a to se musí změnit. Je nutné zavést okamžité moratorium na průmyslový chov lososů ve Skotsku,“ vysvětluje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně RyboLove z CIWF Česko.

Na farmách bylo odhaleno závažné týrání zvířat.
Na farmách bylo odhaleno závažné týrání zvířat.
Zdroj: Compassion in World Farming

Skotsko je třetím největším producentem lososů z farem na světě. Ročně vyprodukuje téměř 40milionů ryb, které putují do celého světa. Skotští lososi se objevují i na pultech našich obchodů. Naprostou většinu odvětví ovládá pouhých pět společností. Do roku 2030 by se chovy měly dále rozšířit.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáček si znovu předvolá ruského velvyslance. Oznámí mu další kroky Česka

Hamáček si znovu předvolá ruského velvyslance. Oznámí mu další kroky Česka

Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na středu odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Hamáček to řekl v úterý odpoledne na tiskové konferenci po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Domácí

ON-LINE: O ruském útoku nejsou důkazy, viníkem výbuchů je privatizace, říká Filip

Živě ON-LINE: O ruském útoku nejsou důkazy, viníkem výbuchů je privatizace, říká Filip

  • Aktualizováno

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu informovali, že za výbuchem dvou skladů ve Vrběticích v roce 2014 nejspíše stojí Rusové. Česko tak vyhostilo 18 ruských diplomatů, na oplátku muselo z české ambasády v Moskvě zpět domů 20 zaměstnanců. Hamáček považuje ruský krok za neočekávaně přísný. Police pátrá po Alexandru Miškinovi a Anatoliji Čepigovi, dvou ruských agentech a členech jednotky GRU, kteří jsou s největší pravděpodobností za výbuchy zodpovědní.

Vážná nehoda zastavila provoz na Pražském okruhu. Silničáři ho obnovili po šesti hodinách
Pokusíme se vyvolat předčasné volby, potvrdil Bartoš. Chce jednat i se Zemanem
Gagarin letěl do kosmu bez řidičáku, pak ale jezdil auty, jaká v SSSR nikdo neměl
reklama
reklama
Babiš: Ruští agenti tu operaci zpackali. Nešlo o státní terorismus, ale útok na zboží

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po 39leté Pavlíně z Chebu. Bojí se o její život
Opozice vybírá budoucí ministry. Jakému resortu by mohli šéfovat Pekarová či Rakušan?
Majitel domu promluvil o střelbě na zloděje. Odsouzený vrah před ním stál se sekyrou
Další články
reklama
reklama