reklama

Týrání zvířat na rybích farmách. Záběry ze Skotska ukazují na porušení zákonů

Investigace organizace Compassion in World Farming (CIWF) odhalila závažná porušení zákona o ochraně zvířat ve skotských průmyslových chovech lososů. Záběry neukazují jen týrání ryb, ale především upozorňují i na možné šíření chorob, kterými tyto ryby trpí, do otevřeného oceánu.

reklama

Zpráva, kterou organizace zveřejnila, odhaluje závažné přečiny při chovu ryb v podmořských klecích. V období od září do listopadu loňského roku prováděla organizace investigaci na 22 skotských farmách. Při průzkumu aktivisté využívali drony, ale i potápěčské vybavení. Na několika farmách odhalili silné napadení ryb mořskými parazity. Podle zprávy až čtvrtina ryb zemře dřív, než vůbec dojde k výlovu. Lososům rostly řasy v otevřených ranách, měli poškozené žábry i ploutve, některým rybám chyběly oči i velké části svaloviny.

„Záběry odhalují lososy s deformacemi a chorobami, s chybějícíma očima a bez velkých kusů masa a kůže, které jim ožírají mořské vši. To je absolutně nepřijatelné. Lososi jsou cítící bytosti – neměli by být vystaveni tak strašnému utrpení. V celém tomto průmyslovém odvětví naprosto selhává základní ochrana zvířat a to se musí změnit. Je nutné zavést okamžité moratorium na průmyslový chov lososů ve Skotsku,“ vysvětluje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně RyboLove z CIWF Česko.

Skotsko je třetím největším producentem lososů z farem na světě. Ročně vyprodukuje téměř 40milionů ryb, které putují do celého světa. Skotští lososi se objevují i na pultech našich obchodů. Naprostou většinu odvětví ovládá pouhých pět společností. Do roku 2030 by se chovy měly dále rozšířit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama