Indonéské úřady vydaly v úterý varování před nebezpečnými vlnami tsunami, po několika hodinách ho ale zrušily. Důvodem výstrahy bylo podmořské zemětřesení ve Floreském moři, jež dosáhlo síly 7,5 stupně. Zatím nejsou žádné zprávy o obětech nebo materiálních škodách. Lidé v oblasti však podle médií cítili silné otřesy a mnoho jich v panice vybíhalo z domů.
Podle americké geologické služby USGS se otřesy objevily ve 4:20 SEČ a epicentrum bylo 18,5 kilometru hluboko v asi stokilometrové vzdálenosti od města Maumere. Indonéské úřady varovaly, že vlny tsunami mohou zasáhnout veškeré pobřežní oblasti vzdálené do 1 000 kilometrů. Přibližně po třech hodinách bylo varování zrušeno.
Šéf okresu Flores Timur agentuře AP sdělil, že úřady zatím neví o žádných obětech či škodách na majetku. „Požádali jsme lidi v pobřežních oblastech, aby odešli z pláží. Zvláště pak na severní straně ostrova, kde v roce 1972 už jednou udeřila velká vlna tyunami,“ řekl. Místní se podle něj účastní nácviků pro případ výstrahy před obřími vlnami a tak podle něj dobře ví, jak se v dané situaci zachovat.
Breaking: A 7.3-magnitude earthquake struck eastern Indonesia on Tuesday, the US Geological Survey said, as monitors warned of the possibility of hazardous tsunami waves. https://t.co/oph6PKEY9r
— SBS News (@SBSNews) December 14, 2021
Indonéské souostroví se nachází v takzvaném ohnivém kruhu, kde se setkávají tektonické desky a zemětřesení jsou tam proto častá. V roce 2018 po otřesech o síle 7,5 stupně následovaném vlnou tsunami zemřelo na ostrově Sulawesi asi 4 300 lidí. Ničivé zemětřesení o síle 9,1 stupně poblíž pobřeží Sumatry zapříčinilo úmrtí více než 220 000 lidí v širším regionu, 170 000 obětí bylo z Indonésie.