Další špatná zpráva pro obyvatele Colorada – kromě koronaviru byl nedaleko Denveru zjištěn výskyt dalšího nebezpečného onemocnění. Ve městě Morrison nedaleko metropole byl zjištěn dýmějový mor u veverky. Jde o první takový nález v historii regionu. Před týdnem se navíc potvrdil nález dýmějového moru u jednoho pastevce v Číně.
„Mor je infekční nemoc způsobená bakteriemi Yersinia pestis. Pokud nebudou přijata dostatečná opatření, tak se jí mohou nakazit lidé i domácí zvířata,” stojí v prohlášení Úřadu pro veřejné zdraví okresu Jefferson. Lidé se mohou nakazit kousnutím od infikovaného zvířete nebo jeho blech.
„Velmi náchylné jsou hlavně kočky, pokud nebudou včasně léčené antibiotiky, tak mohou uhynout. Kočky se mohou nakazit morem z bleších kousnutí, pokud je pokouše nebo poškrábe hlodavec nebo pokud hlodavce pozřou. Psi jsou náchylní méně, přesto však mohou přenášet morem nakažené blechy hlodavců,” stojí dále v prohlášení.
Makakové jako stroje na sběr kokosů: Británie vyřazuje produkty získané prací opic
Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující kokos. Vedla je k tomu informace, že v některých asijských státech jsou ke sběru kokosových ořechů využíváni cvičení makakové. Každý z nich je schopen denně sklidit až tisíc ořechů, zatímco člověk zhruba osmdesát. Informovalo o tom sdružení na ochranu zvířat PETA, podle nějž se v Thajsku s vycvičenými makaky zachází jako se „stroji na sběr kokosových ořechů“.
Majitelé domácích mazlíčků by se tak měli v případě podezření na nemoc obrátit na veterináře a konzultovat s ním případná opatření proti blechám. Zvlášť na pozoru by se měli mít hlavně majitelé, jejichž obydlí se nachází v blízkosti divokých zvířat.
Mor se čas od času objevuje v oblasti střední Asie, zejména v Mongolsku a Číně. Odtamtud byl pravděpodobně ve 14. století zavlečen i do Evropy, kde vyhladil značnou část populace. Vysoce nakažlivá nemoc je v současnosti úspěšně léčena antibiotiky.