Dechberoucí snímky. Lidé se mohou podívat na plicní embolii či tepny břicha díky novému CT

Málokdo by hádal, že CT přístroj zvládne pořídit snímky, které vypadají jako umění. Stroj za 80 milionů korun, který Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) pořídil na konci dubna, to však dokáže. Díky němu lékaři rychleji a šetrněji nahlédnou do samotného nitra pacientů.

„I nám vyrazily tyto obrázky dech. Pořídit je umí naše nové CT, které používáme už přes tři měsíce. Prohlédněte si zblízka plicní embolii, tepny břicha a pánve, zásobení přední stěny srdce nebo stentgraft v břišní aortě,“ nabádal IKEM na svém Facebooku. Snímky, které přístroj dokáže pořídit, si někteří pletou s uměním.

„Takové srdíčko bych si dokázala představit jako obraz v obývacím pokoji,“ připsala k jednomu ze snímků nemocných orgánů uživatelka. Právě rozlišení a výhody CT pomáhají lékařům šetrněji nahlédnout do těla pacientů. Zejména pomůže těm, kteří jsou po zákrocích na srdci či u dárců orgánů a transplantovaných.

Nižší dávka záření a vyšší rychlost

„Je zde skupina pacientů se srdečními implantáty, jako je mechanická podpora. Doufáme, že do nich lépe uvidíme, což někdy bývá na standardním CT problém. U pacientů před a po transplantaci bychom zase díky lepšímu zobrazení z nové spektrální informace měli vědět víc o transplantovaných orgánech a případných nálezech, jako jsou například tumory. S vyšším rozlišením také lépe zobrazíme cévy. Právě cévní zásobení je u transplantací hodně důležité,“ vysvětlil přednosta Pracoviště radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM Theodor Adla.

Přístroj využívá nové typy detektorů, které díky své citlivosti dokáží zobrazit více informací při nižší dávce záření. Dále má lepší prostorové rozlišení a vyšší rychlost – oproti minulému CT zkracuje čas o polovinu. „Dokáže detekovat informace, o kterých jsme ani nevěděli, že můžeme získat. Umí například odečíst vápník z cév, vidíme je pak bez rušivých artefaktů. Dokáže také lépe odstranit artefakty z kovu, takže nám tolik nevadí stenty nebo implantáty. A čím nižší radiační zátěž, tím samozřejmě lépe pro každého pacienta,“ dodal Adla.

První komerční instalace nejmodernějšího přístroje výpočetní tomografie v Česku má navíc i vědecký přínos. „Institutu umožňuje podílet se na mezinárodním vývoji zobrazovacích systémů,“ podotkl ředitel IKEM Michal Stiborek. Fotonové CT se navíc stalo nejdražším zařízením, které IKEM koupilo. Ročně institut provede více než osm tisíc CT vyšetření. Pokud obrázky někoho uchvátily může se v budoucnosti těšit na přídavek. IKEM přislíbil, že brzy zveřejní snímky, které zobrazují zdravé orgány.

Tagy:
zdraví radiace umění srdce lékař pacient IKEM Česko přístroje tepna plicní embolie CT snímek Institut klinické a experimentální medicíny

Hlavní zprávy

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí
Energetika

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:44

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pondělí schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku

13:36

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

12:43

Lipavský: O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.