Pirk o první transplantaci: Koukaly na mě jen cévy. Pohled na prázdný hrudník nezapomenu

Téměř půl století tráví přední český kardiochirurg Jan Pirk svůj čas u operačního stolu. Má za sebou už tisíce operací srdce a stovky transplantací. Na svou první transplantaci však nezapomene nikdy.

První transplantaci provedl Pirk před více než 30 lety. „Pamatuji si na okamžik, když jsem poprvé vyndal nemocné srdce a z hrudníku na mě koukaly jen cévy. V ten okamžik jsem pocítil zodpovědnost. Věděl jsem, že musím našít srdce tak, aby mohlo začít ihned fungovat,“ zavzpomínal přední kardiochirurg v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

„Dříve jsme totiž neměli umělé srdce, kterým si dnes vypomáháme v situacích, ve kterých se transplantovanému orgánu na novém místě nelíbí a potřebuje si odpočinout. Dříve muselo nové srdce převzít ihned veškerou funkci,“ vysvětlil.

Za jeho dlouholetou kariéru mu pod rukama prošly tisíce pacientů. Často prý vzpomíná na beznadějné případy, které nakonec dobře dopadly. „Jako mladý začínající kardiochirurg jsem operoval jednu dámu a její srdce mělo strašné arytmie. První noc jsem strávil u jejího lůžka a padesátkrát jsem ji defibriloval. Nakonec to přežila,“ popsal Pirk.

Bohužel zažil i případy, které šťastný konec neměly. „Když vám umře pacient, je to nevratné a strašné, ale nedá se s tím nic dělat. Člověk se z toho nesmí hroutit a musí jít dál,“ dodal odborník.

Snaží se prý netahat si práci domů. Jeho manželka by si totiž o pacienty dělala starosti a trápila se. Jsou ale chvíle, kdy se tomu zkrátka nevyhne. „Pak jsou situace, kdy máte pacienty v kritickém stavu. Voláte do nemocnice i ve dvě ráno a ptáte se, jak se jim daří. Každý chirurg, který není eskamotér, si v takových případech nosí práci domů,“ přiznal Pirk.

Každý pacient je VIP

Transplantace je pro něj výkon plný emocí. Ke každému pacientovi přistupuje, jako by byl VIP. „Každému pacientovi dělám operaci, jak nejlépe umím. Transplantace srdce je výkon plný emocí a i k mé profesi pochybnost jistě patří. Kdo je suverénní a v nejmenším o sobě nepochybuje, nadělá strašně malérů. Ke každé operaci musíte přistupovat s pokorou,“ řekl profesor, který působí v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM).

Tam do léta 2021 zastával také funkci přednosty kardiocentra. Na tu však musel rezignovat. „Nebylo to úplně košer. Pan ředitel mi to ani nepřišel říct osobně,“ zlobil se Pirk. Ze začátku byl z celé situace rozčarován a mrzelo ho to. Nyní je to ale pro něj už uzavřená kapitola.

„Netrápím se tím. Zůstalo mi to nejhezčí, co jsem v IKEM dělal, a to je operování. Zůstala mi také moje sekretářka, která má jedinou špatnou vlastnost, spikly se proti mně s mojí ženou,“ vtipkoval Pirk. Celý rozhovor si můžete poslechnout v úvodním videu.

Tagy: