reklama

Americké zbrojovky se brání žalobě, podle níž mohou za násilí v Mexiku

Mexická vláda se tento týden odhodlala k neobvyklému kroku. Rozhodla se u amerického federálního soudu zažalovat zbrojovky se sídlem v USA. Podle mexického socialistického prezidenta Andrése Obradora totiž jejich obchodní praktiky výrazně přispěly k násilí v Mexiku. To americká Národní obchodní asociace se střelnými zbraněmi striktně odmítá.

reklama

Asociace označila obvinění za „prokazatelně nepravdivá“ a mexickým politikům vzkázala, ať raději zaměří své úsilí proti drogovým kartelům. „Ta obvinění jsou zcela nepodložená,“ odmítl obsah žaloby její viceprezident Lawrence Keane. Podle něj jsou střelné zbraně ve Spojených státech prodávané v souladu s federálními a státními zákony, které jsou navíc doplněny o prověrku FBI.

Mexická vláda si za situaci v zemi může sama

Není tedy podle něj pravda, že by výrobci zbraní napomáhali nedbalostí nezákonnému obchodování se zbraněmi, a v důsledku tedy i řadě vražd. „Mexická vláda je zodpovědná za přebujelou zločinnost a korupci ve své vlastní zemi. Kriminalita v Mexiku je přímým důsledkem nezákonného obchodu s drogami, obchodování s lidmi a aktivitou kartelů, které sužují občany Mexika,“ kontroval Keane.

Vedle kartelů jsou podle Keana za šíření nelegálně držených zbraní v Mexiku zodpovědné i mexické bezpečnostní složky, kterým byly zbraně na území Mexika „ukradeny“. Napříště mexické vládě doporučil, aby raději svoji snahu soustředila jinam.

„Raději než hledat obětní beránky u výrobců zbraní, kteří dodržují zákony, měly by mexické úřady soustředit své úsilí na to, aby kartely postavily před soud,“ dodal Keane.

Mexiko požaduje miliardy dolarů

Mexiko ve středu u federálního soudu v Bostonu podalo občanskoprávní žalobu proti jedenácti výrobcům střelných zbraní se sídlem v USA. Mezi obviněnými figurují i takoví výrobci jako Smith & Wesson, Glock nebo Colt patřící České zbrojovce.

Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard uvedl, že cílem žaloby je získání peněz od amerických společností na kompenzace za škody, které způsobily na mexickém území.

„Cílem je, aby obžalované společnosti nahradily mexické vládě škody způsobené jejich nedbalými praktikami. Výše škody bude stanovena v procesu,“ řekl na středeční tiskové konferenci Ebrard. Podle mexického ministerstva zahraničí se předběžný odhad škod pohybuje kolem 10 miliard dolarů (asi 215 miliard korun).

Ebrard rovněž doplnil, že Mexiko bude žalovat výrobce zbraní „se vší vážností“. „Soud vyhrajeme a drasticky omezíme obchod se zbraněmi do Mexika,“ věří šéf mexické diplomacie, který by rád kandidoval v prezidentských volbách za tři roky.

Ve skutečnosti je však šance na výhru mizivá. Americký federální zákon z roku 2005 totiž chrání výrobce zbraní i obchodníky se zbraněmi před odpovědností v případě, že by jejich zbraně byly použity ke spáchání zločinu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama