Americké zbrojovky se brání žalobě, podle níž mohou za násilí v Mexiku

Mexická vláda se tento týden odhodlala k neobvyklému kroku. Rozhodla se u amerického federálního soudu zažalovat zbrojovky se sídlem v USA. Podle mexického socialistického prezidenta Andrése Obradora totiž jejich obchodní praktiky výrazně přispěly k násilí v Mexiku. To americká Národní obchodní asociace se střelnými zbraněmi striktně odmítá.

Asociace označila obvinění za „prokazatelně nepravdivá“ a mexickým politikům vzkázala, ať raději zaměří své úsilí proti drogovým kartelům. „Ta obvinění jsou zcela nepodložená,“ odmítl obsah žaloby její viceprezident Lawrence Keane. Podle něj jsou střelné zbraně ve Spojených státech prodávané v souladu s federálními a státními zákony, které jsou navíc doplněny o prověrku FBI.

Mexická vláda si za situaci v zemi může sama

Není tedy podle něj pravda, že by výrobci zbraní napomáhali nedbalostí nezákonnému obchodování se zbraněmi, a v důsledku tedy i řadě vražd. „Mexická vláda je zodpovědná za přebujelou zločinnost a korupci ve své vlastní zemi. Kriminalita v Mexiku je přímým důsledkem nezákonného obchodu s drogami, obchodování s lidmi a aktivitou kartelů, které sužují občany Mexika,“ kontroval Keane.

Vedle kartelů jsou podle Keana za šíření nelegálně držených zbraní v Mexiku zodpovědné i mexické bezpečnostní složky, kterým byly zbraně na území Mexika „ukradeny“. Napříště mexické vládě doporučil, aby raději svoji snahu soustředila jinam.

„Raději než hledat obětní beránky u výrobců zbraní, kteří dodržují zákony, měly by mexické úřady soustředit své úsilí na to, aby kartely postavily před soud,“ dodal Keane.

Mexiko požaduje miliardy dolarů

Mexiko ve středu u federálního soudu v Bostonu podalo občanskoprávní žalobu proti jedenácti výrobcům střelných zbraní se sídlem v USA. Mezi obviněnými figurují i takoví výrobci jako Smith & Wesson, Glock nebo Colt patřící České zbrojovce.

Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard uvedl, že cílem žaloby je získání peněz od amerických společností na kompenzace za škody, které způsobily na mexickém území.

„Cílem je, aby obžalované společnosti nahradily mexické vládě škody způsobené jejich nedbalými praktikami. Výše škody bude stanovena v procesu,“ řekl na středeční tiskové konferenci Ebrard. Podle mexického ministerstva zahraničí se předběžný odhad škod pohybuje kolem 10 miliard dolarů (asi 215 miliard korun).

Ebrard rovněž doplnil, že Mexiko bude žalovat výrobce zbraní „se vší vážností“. „Soud vyhrajeme a drasticky omezíme obchod se zbraněmi do Mexika,“ věří šéf mexické diplomacie, který by rád kandidoval v prezidentských volbách za tři roky.

Ve skutečnosti je však šance na výhru mizivá. Americký federální zákon z roku 2005 totiž chrání výrobce zbraní i obchodníky se zbraněmi před odpovědností v případě, že by jejich zbraně byly použity ke spáchání zločinu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vládní krize na Slovensku: Koalice se bortí, Matovič podle kritiků ničí celou zemi
Slovensko

Vládní krize na Slovensku: Koalice se bortí, Matovič podle kritiků ničí celou zemi

Čtyřčlenná vládní koalice na Slovensku čelí po více než roce nové krizi. Menší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu. Nechce dál spolupracovat s ministrem financí Igorem Matovičem jako členem vlády. Pokud do konce srpna nebude dohodnuto nové uspořádání poměrů v koalici, čtyři ministři za SaS podají demisi, řekl novinářům předseda strany Richard Sulík.

Postavte koridory a ropa i plyn jsou vaše. EU našla nečekaného spojence v boji s drahotou
Zahraničí

Postavte koridory a ropa i plyn jsou vaše. EU našla nečekaného spojence v boji s drahotou

Státy Evropské unie, Česka nevyjímaje, mají kvůli ruské invazi na Ukrajině velké problémy s nedostatkem plynu i ropy, což vede k čím dál citelnějším nárůstům cen. Pomocnou ruku EU nyní nabízí na první pohled nepravděpodobný hráč. Kazachstán byl doposud spojencem putinovského Ruska, ale nyní se od něj zjevně odvrací. Prezident Kasym-Žomart Tokajev napřed odmítl uznat nezávislost separatistů na Donbase a nyní EU nabídl zajímavý obchod – postavte nám koridory přes Kaspické moře a my k vám dostaneme ropu i plyn.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:00

V okupovaném Doněcku hořel sklad ropy

19:50

V Dněpropetrovské oblasti byli v důsledku večerního ostřelování zraněni tři lidé

19:36

NASA: Ruské jednotky obsadily asi 22 % zemědělské půdy na Ukrajině

19:15

Generální štáb: Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u Bachmutu v Doněcké oblasti

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích

Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Západ si rozdělil obnovu Ukrajiny. USA se postarají o Charkov, Česko má „černého Petra“

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na konferenci ve Švýcarsku představil plán pro obnovu Ukrajiny. Kromě finanční pomoci by se na rekonstrukci poničeného území měly podílet partnerské země Západu. Na mapě, kterou ukrajinský premiér představil zástupcům jednotlivých zemí, je i rozdělení jednotlivých částí země. Česko si vytáhlo „černého Petra“, a to v podobě Luhanska, které nyní okupuje Rusko.

Živě
ON-LINE: Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Ukrajinci hlásí úspěch u Chersonu

Rusové se soustředí na vytvoření plné kontroly nad Luhanskou oblastí, Ukrajinci hlásí pokrok v Chersonské oblasti. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Volodymyr Zelenskyj zkritizoval úterní rozhodnutí ukrajinské armády, která zakázala mužům v branném věku pohyb mimo trvalé bydliště bez zvláštního povolení. Bude žádat vysvětlení.

Domácí zpravodajství

Gregorová: Češi mrznout nebudou, máme plné zásobníky. Jen na dva měsíce, varuje Konečná

Čeští občané se nemusí obávat, že by neměli v zimě čím topit. Už jen proto, že se Česku daří plnit plynové zásobníky. Myslí si to pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Podle ní je však nutné, aby Evropská unie jednala solidárně, pokud chce minimalizovat dopady energetické krize na své občany. Uvedla to ve speciální debatě Česko v čele EU na CNN Prima NEWS.

Policisté nevěřili svým očím. Lidé otvírali dveře za jízdy, pak jich v autě našli devět

Devět cestujících napočítala policejní hlídka v osobním vozidle, které zastavila v úterý večer u Nového Malína na Šumpersku. Kontrolovaný osobní automobil může přitom pojmout maximálně pět cestujících. Jeho početná osádka na sebe upozornila otevíráním dveří za jízdy, čímž ohrožovala bezpečnost silničního provozu. Jeden cestující se pokusil z automobilu utéct, policisté ho ale zadrželi.

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?

Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.

Vězení, návrat do Česka a hned nový vztah. Tereza H. randí se známým MMA zápasníkem

V pákistánském vězení strávila Tereza Hlůšková téměř čtyři roky. Po návratu do Česka byla obvinění z pašování drog zproštěna a začala si užívat života na svobodě. Změnila image, našla si práci a nyní i partnera. 26letá dívka se stýká se známým zápasníkem MMA Michalem Kotalíkem. Svedla je dohromady podobná minulost. I sportovec byl nedávno propuštěn z vězení.

Schillerová: NKÚ je odtržen od reality. Účtenkovku jsme drželi v chodu, hrozily sankce

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá, že by udržováním účtenkové loterie v chodu, přestože už losování cen neprobíhalo, plýtvala penězi daňových poplatníků. Nesouhlasí tak se závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozornil, že na účtenkovou loterii stát zbytečně vynaložil 14 milionů korun. „Rozhodla jsem o zrušení loterie, když nastoupil covid. Tím jsme ušetřili 65 milionů korun,” řekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.