Ukrajinská loď s 26 tisíci tunami kukuřice zmizela. Zařízení pro lokalizaci je vypnuté

Ukrajinská loď s kukuřicí, která vyplula 1. srpna z Oděsy, se ztratila ve Středozemním moři. Monitorovací zařízení a pozici plavidla není možné určit. 26 000 tun kukuřice bylo několikrát přeprodáno. Informovala o tom v pondělí s odvoláním na ukrajinskou ambasádu v Libanonu agentura AP.

Loď Razoni plující pod vlajkou Sierry Leone měla na palubě 26 000 tun kukuřice určené ke krmení kuřat. Mířila původně do Libanonu, ale tamní zákazník odmítl kukuřici převzít kvůli mnohaměsíčnímu zpoždění dodávky.

Podle AP posádka vypnula před třemi dny monitorovací zařízení a pozici plavidla není možné určit. Naposledy bylo ve Středozemním moři východně od Kypru.

AP píše, že není jasné, zda důvodem vypnutého zařízení pro lokalizaci není to, že loď míří do Sýrie. Damašek je spojencem Ruska, které Ukrajina viní z převozu obilovin ukradených Ukrajině. Západ na Sýrii uvalil sankce kvůli válce, která trvá od roku 2011.

„Náš úkol byl otevřít přístavy pro nákladní lodě s obilím, to jsme udělali,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské velvyslanectví v Bejrútu. Podle něj zatím z Ukrajiny vyplulo 16 lodí s více než 450 000 tunami zemědělských produktů. Jejich vývoz byl obnoven na začátku srpna, což umožnila červencová dohoda mezi Ukrajinou, Ruskem, Tureckem a OSN. Razoni byla první z těchto plavidel, jež vyplula na moře.

„Nemáme informaci o pozici lodě ani o tom, kam je určen její náklad. Zjistili jsme, že byl několikrát přeprodán. Nejsme odpovědní za loď ani za náklad, zejména ne od chvíle, kdy opustila Ukrajinu,“ uvádí se v prohlášení ukrajinské ambasády.

Odhaduje se, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu je v přístavech zablokováno 20 milionů tun obilí, z nichž většina je určená ke krmení zvířat.

Tagy: