Současná protiofenzíva ukrajinské armády v Charkovské oblasti podle Richarda Stojara z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany zřejmě neznamená zásadní obrat v konfliktu. Vzhledem k dosaženému momentu překvapení se ale podle něj dá mluvit o selhání ruského velení.
Ukrajinská protiofenzíva v Charkovské oblasti podle Stojara svědčí o tom, že ukrajinské síly přebírají iniciativu a jsou schopny efektivně využít ruských slabin na mnoha místech rozsáhlé frontové linie. „Neznamená ale patrně zásadní obrat v konfliktu a poměru sil. Charkovský region byl pro obě strany periferním bojištěm, jejich priority byly a stále jsou v jiných, strategicky významnějších oblastech,“ upozornil Stojar.
Těžiště ruských operací a oznámených politických i vojenských cílů bylo podle něj v uplynulých měsících na Donbase. „Vzhledem k omezeným početním stavům nebylo v ruských možnostech vést ofenzivní operace na Donbase, vybudovat silnou obranu na jihu, respektive v Chersonské oblasti a zároveň udržovat dostatečné síly u Charkova. Relativně rozsáhlé okupované teritorium tam tak kontrolovalo omezené množství ruských sil, což nemohlo zůstat na ukrajinské straně nepovšimnuto, a ukrajinská armáda tak mohla situace efektivně využít,“ uvedl Stojar.
Vývoj invaze? Rusko sází na studené počasí. Ukrajinci už se na „zimní válku“ chystají
Ruská invaze na Ukrajinu trvá déle než půl roku a je velmi pravděpodobné, že bude pokračovat i během následující zimy. Ukrajina, která v posledních dnech započala chersonskou ofenzivu a šokovala bleskovým postupem v Charkovské oblasti, se již na studené počasí pečlivě připravuje. Kyjev jeví velký zájem o zimní vojenské vybavení. Svou strategickou výhodu pro následující měsíce hledá i Moskva. Kreml zjevně sází na to, že by energetická krize mohla Západ ochromit v další pomoci Ukrajině.
Jak upozornil reportér František Lavička za zahraniční redakce CNN Prima NEWS, současný postup znamená největší úspěch ukrajinských ofenzivních sil od začátku války. „Zároveň pro Rusko jde o největší porážku od vzdání se pokusu o obsazení Kyjeva na konci března,“ řekl Lavička v pořadu Nový den.
Podle Stojara se vzhledem k dosaženému momentu překvapení dá mluvit i o selhání ruského velení, které nedokázalo vyhodnotit útočné záměry ukrajinských sil v tomto směru, a to i přes jejich zvýšenou koncentraci v nástupních prostorech. „Pravděpodobně se dá v příštích dnech očekávat zpomalení nebo zastavení ukrajinského postupu dále na jih. Ukrajinské síly musí konsolidovat své pozice, získat plnou kontrolu nad rozsáhlým osvobozeným teritoriem a zabezpečit nové zásobovací trasy a komunikační linie,“ uvedl Stojar.
Stáhnou se jednotky?
V severovýchodní části frontové linie se však dá podle Stojara předpokládat další ukrajinský postup k ukrajinsko-ruské hranici a možná i celkové stažení ruských jednotek na území Ruska. Ukrajinské úspěchy pak podle něj nepochybně opět zvýší odhodlání ozbrojených sil i společnosti. „Na ruské straně naopak povedou k dalšímu poklesu bojové morálky. Mohou však ruské politické a vojenské vedení vést i k opatřením, kterým se doposud vyhýbalo, tedy vyhlášení válečného stavu, mobilizace populace a podobně,“ uvedl Stojar.
Ukrajinské síly od začátku září osvobodily přes 3 000 kilometrů čtverečních území na severovýchodě Ukrajiny, uvedl v neděli, 200 dní po začátku ruské invaze na Ukrajinu, náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Ruská armáda v oblasti Charkova utrpěla značné ztráty, oznámila dříve ukrajinská armáda. O velkých ztrátách na straně nepřítele hovořily také ruské úřady. Šéf ruské okupační správy Charkovské oblasti Vitalij Gančev uvedl, že ukrajinské síly v Charkovské oblasti pronikly až k ukrajinsko-ruské hranici a osvobodily několik osad.