Pražský městský soud nařídil provozovateli webu Ulož.to zaplatit 976 000 korun distributorovi filmů Cinemart za to, že bez licence umožňoval stahovat z internetu snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Podle právního zástupce Cinemartu Rudolfa Lešky je to první žaloba, která uspěla se žádostí o peněžní náhradu od Ulož.to. Provozovatel oznámil, že se odvolá.
Informaci přinesly Hospodářské noviny. „Bylo prokázáno, že na stránkách Ulož.to bylo možné stáhnout dílo, k němuž má práva žalobkyně, a to nejméně od 9. prosince 2020 do února 2023,“ uvedla soudkyně Jana Přibylová. Web, který v té době provozovala společnost petacloud pod svým dřívějším názvem Ulož.to cloud, přitom neměl k uvedenému filmu autorská práva. „Je to první žaloba na peněžité plnění vůči provozovateli úložiště, která byla úspěšná,“ podotkl Leška. V minulosti sice již soudy pravomocně přikázaly webu Ulož.to, aby znemožnil stahování některých filmů jako Pelíšky či Ostře sledované vlaky, ale o finanční náhradě zatím nerozhodovaly.
Přidávají se další majitelé autorských práv
Leška očekává, že se nyní přidají další majitelé autorských práv a stejně jako Cinemart budou požadovat odškodné za nelegální šíření svých děl. „Budeme postupovat stejnou cestou,“ potvrdila advokátka Ludmila Kutějová, která zastupuje televizi Prima. Letos v dubnu soud nepravomocně vyhověl Primě, která požaduje, aby server Ulož.to neumožňoval stahování jejího seriálu ZOO. Firma petacloud je navíc od letošního května v exekuci kvůli tomu, že umožňovala nahrávání a stahování dalšího seriálu Primy Duch.
Prima slaví 30. narozeniny: Ušli jsme dlouhou cestu, říká Singer. Na co se můžete těšit?
Prima slaví 30 let, díky zrodu CNN Prima NEWS před třemi lety skupina vykročila i na pole kontinuálního zpravodajství. Podle generálního ředitele televize Prima Marka Singra byl ale rozjezd kanálu velmi náročný. „Zvenku to možná vypadá, že udělat zpravodajskou stanici znamená roztáhnout zprávy, ale je to úplně jiné zvíře,“ uvedl v Novém dni. Televizi, které se daří stále lépe, popřál dalších minimálně 60 let.
Společnost petacloud s verdiktem nesouhlasí a oznámila, že se odvolá. Soud podle ní nesprávně vyhodnotil právní podstatu věci. „Poskytovatel cloudových služeb žádná díla neužívá, a tedy ani nezasahuje do autorských práv. Tím není naplněna první a hlavní podmínka pro přiznání nároku na vydání bezdůvodného obohacení,“ napsal v reakci na verdikt člen správní rady petacloudu Jan Karabina.
Soudkyně Přibylová nečekaně rozhodla o okamžité vykonatelnosti rozsudku. Společnost petacloud musí Cinemartu zaplatit do tří dnů po obdržení rozsudku. Soudkyně tím dala zapravdu obavám Cinemartu, že se petacloud bude zaplacení vyhýbat. Firma petacloud přitom podle HN už server Ulož.to neprovozuje, novým provozovatelem je společnost Cloud platform.
Právní zástupce Cinemartu Leška během jednání upozornil, že policie začala v polovině června stíhat představitele firmy petacloud. Podle HN je možné, že jsou obvinění ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, za které hrozí až dvouleté vězení a zákaz činnosti ve funkci statutárního orgánu. „Podle mých informací se to týká formálních marginalit při zakládání účetních závěrek,“ uvedl za petacloud Jan Krabec.
Stanovisko televize Prima
FTV Prima se v posledních letech samostatně i ve spolupráci s Asociací komerčních televizí (AKTV) intenzivně věnuje ochraně autorských práv na internetu. Jen tak je možné divákům zajistit kvalitní produkci a služby (prima+, prémiové seriály).
Televizní reklama má své místo jisté. Žádný influencer ji nenahradí, říká expert
Reklamy dnes bez nadsázky vídáme na každém kroku. Už dávno si o naši pozornost neříkají pouze v rádiu nebo v televizi. Jsou podél cest, v časopisech, na internetu. Jakým způsobem nás ovlivňují a proč? Nejen o tom byla řeč v pořadu Interview PLUS s Jaroslavem Hübnerem, marketingovým ředitel mediální agentury Redbox Media.
Byla to právě AKTV, která zprostředkovala historicky první dohodu mezi nositeli práv a internetovou platformou (Hellshare/Hellspy) za účelem ochrany práv k televizním seriálům vlastní tvorby. Jelikož s jinými platformami podobná dohoda nebyla možná, a to z důvodu soustavného odmítání aplikace jakýchkoli opatření k omezení porušování autorských práv, domáhají se členové AKTV ochrany svých práv v soudních řízeních.
Je třeba zdůraznit, že předmětem soudních sporů nejsou nároky na peněžitá plnění. Naše nároky směřují ke zcela legitimnímu požadavku, aby naše seriály nebyly dostupné jinak než prostřednictvím našich VOD služeb, které jsou českému divákovi dostupné prostřednictvím internetu odkudkoli a kdykoli. Je třeba si uvědomit, že pirátské platformy tu nejsou ve prospěch diváka, ale v zájmu dosažení vlastního zisku prostřednictvím tvorby, na které se však nepodílely. Přitom za přítomnost děl na pirátských platformách jsou ročně odsuzovány fyzické osoby v trestním řízení, čehož jsou si provozovatelé těchto platforem dobře vědomi a policii dodávají informace o svých uploaderech.
Dle našeho přesvědčení se tak jedná o zásadní celospolečenský problém, který si zasluhuje pozornost a věcnou diskuzi.
S ohledem na probíhající soudní, exekuční a trestní řízení nechceme v tuto chvíli komentovat dílčí, přesto významné, úspěchy. Zmíníme však vydání předběžných opatření proti Fastshare, Přehrajto a slovenské verzi Ulož.to.