CNN Prima News autorské právo

autorské právo

Výpis příspěvků ke štítku „autorské právo“

Společnosti platí miliony za ochranu svých děl na internetu. Soudní cesta není efektivní

Hospodářská komora ČR (HK) vedla v období od 7. 8. do 25. 9. 2023 šetření s názvem „Porušování autorských práv na internetu“ mezi členy sekce kulturního a kreativního průmyslu. Cílem toho bylo zjistit, kolik společností vykonávajících práva dle autorského zákona monitoruje nelegální sdílení děl, jaké platformy sledují a jak se firmy s porušováním autorských práv vypořádávají. Šetření také vedlo ke zjištění, zda vedou v současné době soudní spory a jakých nároků se domáhají. Celkem na anketu odpovědělo 23 respondentů, mezi kterými jsou správci jednotek, stovek, ale i milionů dle autorského zákona chráněných děl.

Ulož.to omezilo sdílení souborů. Problémem jsou však i uživatelé, ukazují případy od soudu

V Česku populární web Ulož.to omezil sdílení souborů. Reagoval tím na již téměř rok platnou novelu autorského zákona, která se vztahuje i na provozovatele nejrůznějších internetových úložišť. Pravidla původem z Evropské unie mají zamezit protiprávnímu šíření knih, filmů nebo seriálů. Kromě webů pro sdílení obsahu jsou však z hlediska autorských práv problematičtí i samotní uživatelé, kteří dané soubory šíři. Česká justice v posledních měsících řešila několik takových případů.

Čára přes rozpočet pro „nový hlavák“? Bourání budu bránit, říká nositelka autorských práv

Plán na radikální přestavbu Hlavního nádraží v Praze naráží na zásadní problém. Jedna z nositelek autorských práv na současnou brutalistní odbavovací halu Daniela Bočanová totiž pro Lidové noviny uvedla, že bude bránit jakémukoliv zásahu do budovy. Návrh kodaňského studia Henning Larsen Architects přitom počítá s částečným zbouráním stavby.

Asociace komerčních televizí dosáhla významného úspěchu v protipirátském boji

Vrchní soud v Olomouci potvrdil předběžné opatření vydané na návrh Asociace komerčních televizí Krajským soudem v Brně, kterým se provozovateli úložišť eDisk.cz a Sledujteto.cz ukládá povinnost neumožnit nahrávání a stahování chráněných děl televizních skupin Nova a Prima. Soud tak potvrdil argumentaci AKTV, že se provozovatel úložiště dopustil nekalosoutěžního jednání označovaného jako „černé pasažérství“ či „free riding“ (také jako „nepřípustné parazitní kořistění“). Podobná rozhodnutí byla v minulých měsících vydána také proti dalším úložištím.

Ulož.to musí zaplatit téměř milionovou pokutu za neoprávněné šíření filmu Šarlatán

Pražský městský soud nařídil provozovateli webu Ulož.to zaplatit 976 000 korun distributorovi filmů Cinemart za to, že bez licence umožňoval stahovat z internetu snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Podle právního zástupce Cinemartu Rudolfa Lešky je to první žaloba, která uspěla se žádostí o peněžní náhradu od Ulož.to. Provozovatel oznámil, že se odvolá.

Radikální krok Googlu: V Česku ruší náhledy článků. Nešťastné řešení, brání se vydavatelé

Společnost Google přestala v České republice zobrazovat náhledy zpravodajského obsahu ve výsledcích vyhledávání. Uživatelům se tak zobrazí jen titulky článků bez dalších podrobností. Google tímto krokem reagoval na přijetí české novely autorského zákona. Unie vydavatelů, Asociace on-line vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj označily odstranění náhledů (tzv. snippetů) za jednostranný a nešťastný krok s minimální snahou o dialog.

Supraphon má Smoljakovu synovi vyplatit 58 tisíc. Jde mu jen o peníze, tvrdí

Soud přiznal synovi režiséra Ladislava Smoljaka Filipovi 58 tisíc korun a úroky od Supraphonu, který bez mužova souhlasu vydal limitovanou edici desek k 50. výročí Divadla Járy Cimrmana. Smoljak požadoval 100 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, Supraphon s ním nesouhlasí. Firma soudu navrhovala, aby Smoljakovi přiznal částku 13 tisíc korun. Umělcův syn podle ní dělá při poskytování licencí obstrukce a jeho jednání je v rozporu s dobrými mravy.