Únavovým syndromem může v Česku trpět až 60 tisíc lidí. Nyní jim svítá naděje

Dlouhotrvající nevysvětlitelná únava, běhání od lékaře k lékaři, ale diagnóza chybí. To je chronický únavový syndrom. Scházejí u něj doporučené postupy pro lékaře a celkové povědomí o nemoci. Nyní postiženým lidem po letech bezmoci svítá naděje.

„Moje tělo pracuje na méně než 50 procent,“ říká Jiří, který má od roku 2019 zdravotní problémy. Ty začaly po fotbalovém zápase. „Tři dny po zápase se mi začala přehřívat hlava, měl jsem zimnici a teplotu,“ popsal.

ČTĚTE TAKÉ: Riziko demence se dá odhalit s velkým předstihem, tvrdí experti. Souvisí to i s „křehkostí“

Kvůli přetrvávajícím potížím pracuje jen na částečný  úvazek, nesportuje a většinu dne musí odpočívat. „Ráno vstanu, odskočím si, vyčistím si zuby, nasnídám se a pak si lehnu. Můžou vás bolet oči, končetiny, klouby, břicho,“ uvedl Jiří.

Absolvoval už řadu vyšetření u specialistů, jenže nic neprokázala. „Udělaly se krevní testy, tam nic. Pak přišla imunologie, kde se taky vyloženě nic nenašlo. Za tu dobu jsem si našel tři imunology a dva neurology,“ sdělil.

„Jsou tam jasná definující kritéria, případně přidružené konkrétní symptomy, které když se dají dohromady, tak můžeme vyjádřit podezření na únavový syndrom,“ sdělil přednosta kliniky infekčních nemocí z Nemocnice Motol Milan Trojánek. „Lékaři, pakliže nemají nějaký konkrétní důkaz, tak to shazují ze stolu a přisuzují to zpravidla nějakému psychiatrickému onemocnění,“ uvedl spoluzakladatel a člen správní rady organizace Neúnavní, která se syndromu věnuje, Šimon Procházka.

To by se ale mohlo už brzy změnit. Do problému se totiž vložila kancelář ombudsmana. Ta se obrátila na ministerstvo zdravotnictví, aby se situací lidí s chronickým únavovým syndromem začalo vážně zabývat. „Největší problém je nízké povědomí o tomto onemocnění i mezi lékaři, což se odráží v nesprávné či zdlouhavé diagnostice,“ řekla právnička Petra Hadwigerová.

Podle dat organizace Neúnavní může být v Česku až 60 tisíc lidí s chronickým únavovým syndromem a z toho 90 procent lidí má nesprávnou diagnózu nebo žádnou. „Určitě by nám pomohlo, pokud bychom měli v ruce doporučený postup, jak udělat adekvátní vyšetření, abychom pacientovi mohli pomoci a pojmenovat jeho obtíže,“ sdělil Trojánek.

„My jsme na dopis pana ombudsmana odpověděli. Na prosinec máme svolanou schůzku s různými zástupci odborných společností a pacientskými organizacemi,“ uvedla Venuše Škampová z odboru zdravotní péče ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo věří, že metodický postup bude hotový během příštího roku a účinný od ledna 2026.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak nalákat sestřičku. Na Ústecku chybějí stovky zdravotníků, nemocnice snášejí modré z nebe

Tagy:
nemoc zdraví lékař diagnóza Fakultní nemocnice v Motole Česko Ministerstvo zdravotnictví České republiky chronický únavový syndrom nemoci a zdravotní potíže