Jako krabička cigaret: Čisticí prostředky škodí plicím. Více jsou ohroženy ženy, uvádí studie

Pravidelné uklízení nám může také pomoci vytvořit zdravé návyky a rutiny.

Zdraví a plíce

Přehnaně časté a dlouhodobé uklízení může škodit plicím podobně jako vykouření krabičky cigaret denně. Upozornili na to plicní lékaři, kteří varují před častým používáním čisticích a dezinfekčních prostředků ve špatně větraných prostorách. Studie, která data přinesla, se zajímala zejména o profesionály. Uklízecí přípravky mnohdy obsahují řadu chemických látek, které při dlouhodobém vdechování poškozují průdušky a mohou vést k rozvoji mnoha plicních onemocnění. U mladších se jedná zejména o astma, u starších o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V Česku se s ní léčí zhruba čtvrt milionu lidí, téměř další půl milionu Čechů však o svých problémech neví.

„Při opakovaném a dlouhodobém používání čisticích a dezinfekčních prostředků, především ve formě sprejů, se do ovzduší, zejména uvnitř budov, dostává velké množství chemických látek. Pokud je člověk každodenně vdechuje, mohou významně poškodit průdušky,“ uvedl na tiskové konferenci Vladimír Koblížek, předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.

ČTĚTE TAKÉ: Únavu Robin připisoval covidu, pak přišel kašel. Ve 27 letech zjistil, že má rakovinu plic

Odkazoval tak na nedávno publikovanou norskou studii, která v průběhu 20 let sledovala přes šest tisíc lidí. Vědci se účastníků dotazovali na způsob uklízení a typ používaného čisticího prostředku. Následně testovali funkci jejich plic.

Chraňte se i při úklidu

„Ukázalo se, že dlouhodobé vdechování částic z úklidových prostředků má na zdraví obdobný dopad jako pravidelné kouření 10 až 20 cigaret denně. Kapacita plic se výrazně snížila zejména u žen, které jsou na znečištění citlivější a jsou mu také více exponovány,“ pokračoval.

Pro CNN Prima NEWS Koblížek však zdůraznil, že se provedená studie, a pro některé alarmující zjištění, týkala profesionálů, kteří pracují s čistícími prostředky na denní bázi v zaměstnání – a posléze mohou i několikrát týdně uklízet svůj domov.

„Právě u těchto lidí – kteří jsou pravidelně a dlouhodobě vystaveni této expozici – prokazatelně roste riziko vzniku poškození plicních funkcí. Použít spojení ‚přehnané uklízení‘... to je trochu jiný pojem. Že by si někdo před Vánoci řekl, že nebude dělat generální úklid, protože to škodí zdraví, tak by to nebylo úplně správně,“ sdělil pro redakci.

U mladších lidí hrozí propuknutí nebo zhoršení již existujícího průduškového astmatu. „K astmatu může mít člověk nějaké sklony a touto expozicí si ho jen urychlí. Nemá to většinou jen jednu příčinu,“ doplnil pro CNN Prima NEWS Koblížek.

Zejména starší lidé pak mohou být náchylnější k rozvoji chronické obstrukční plicní nemoci. „Dlouhodobá expozice těmto zejména aerosolovým přípravkům při uklízení může být spolupříčinou pro vznik těchto nemocí,“ dodal.

Lidé, kteří pravidelně a dlouhodobě uklízejí doma nebo v rámci zaměstnání, by se tak podle lékařů měli chránit. „Nabízí se používání roušek nebo respirátorů. Pomáhá ale i krátkodobé intenzivní větrání. Pokud si člověk během úklidu otevře v místnosti okno, velká část chemikálií se ve vzduchu zředí, a jejich škodlivost se tak významně omezí,“ doplnil pneumolog.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Test, který odhalil Válkovu rakovinu. Jak vyšetření probíhá a kdo by ho měl podstoupit?

Tyto rady směřoval Koblížek i pro ty, kteří se chystají na generální vánoční úklid. V případě, že se člověk nadýchá nebezpečných látek, měl by zpozornět při zdravotních komplikacích. „Člověk může mít například ataky suchého kašle, což je nebezpečná věc. Samozřejmě, každý se může rozkašlat, pokud však bude kašel přetrvávat i po uklízení, může si vyvolat křeč průdušek. Pokud problémy do dvou dnů neodezní, je vhodné navštívit lékaře,“ poradil na dotaz CNN Prima NEWS.

Čas hraje významnou roli

Častý úklid nebo kouření ale nejsou jedinými faktory, které zvyšují riziko rozvoje plicních chorob. Velkou roli hraje také genetika nebo prostředí, v němž se člověk většinu dne pohybuje.

„V České republice máme dlouhodobě problém s množstvím škodlivin, které se do ovzduší uvolňují z tranzitní dopravy. Lidé, kteří žijí v blízkosti rušných silnic, jsou jim extrémně vystaveni. Většina zemí Evropy, včetně Česka, neplní cíl Světové zdravotnické organizace (WHO), který udává doporučené koncentrace polétavého prachu,“ uvedl Koblížek.

Zejména částice menší než 2,5 mikrometru se podle něj skrze plíce mohou dostat až do krve, kde představují nebezpečí pro mozek či srdce a škodlivé jsou i pro vývoj nenarozených dětí.

Zmíněné faktory přispívají ke vzniku řady plicních obtíží – zejména lidé starší 50 let se často potýkají s chronickou obstrukční plicní nemocí. V důsledku trvalého zánětu se těmto pacientům zužují dýchací cesty, do plic a z nich proudí jen omezené množství vzduchu, což působí problémy s dýcháním.

„K nejčastějším projevům CHOPN patří dušnost, kašel nebo vykašlávání hlenu. Bohužel, pacienti mají často tendenci příznaky podceňovat a odkládají návštěvu lékaře až do chvíle, kdy už mají výrazně poškozené plíce. Pokud však odhalíme nemoc v raném stadiu, jsme schopni díky moderní léčbě zmírnit její projevy a zlepšit tak celkovou kvalitu života pacienta,“ vzkázal Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním.

V počátečních fázích nemoci také často stačí vyvarovat se rizikovému chování. „S pacientem se snažíme vytipovat činnosti, které mu škodí. Pomůže, když se zbaví závislosti na kouření nebo se v práci přesune do méně prašného prostředí a začne používat ochranné pomůcky. Jde o drobné změny, které ale dokážou nemoc zásadně zpomalit,“ přiblížil Koblížek a dodal, že pro pacienty s těžkou formou CHOPN by nadějí do budoucna mohla být nová biologická léčba.

ČTĚTE TAKÉ: Rakovina plic bují rychle, počítá se každý týden. Jak zkrátit cestu od diagnózy k léčbě?

„Nejspíše do tří let budeme mít v Česku k dispozici první takzvané biologické léky, které budou přímo působit na buňky stojícími za poškozením plic a dolních cest dýchacích. Půjde o velmi nákladnou léčbu, která by však mohla pomoci pacientům s těžkou a nestabilní formou nemoci. Už v příštím roce začnou pneumologové hledat vhodné adepty pro tuto terapii,“ dodal.

Prevence? Nechte se zdarma vyšetřit

Intenzivně se lékaři věnují také prevenci. „Pacientům nabízíme očkování proti chřipce, covidu a pneumokokovým infekcím. Doporučujeme rovněž očkování proti RS virům. Lidé s poškozenými plícemi totiž patří mezi ohrožené skupiny. Zmíněné infekce by tak pro ně mohly být mnohdy až fatální,“ upozornila Ivana Čierná Peterová, předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů a členka výboru Českého občanského spolku proti plicním nemocem.

Mimo to pneumologové vzdělávají pacienty o dopadech kouření či inhalace tabákových výrobků. Lékaři sice zatím přesně nevědí, jaký vliv má na plíce kouření elektronických cigaret nebo zahřívaného tabáku, předpokládají však, že i tyto náhražky klasických cigaret mají zdravotní rizika.

Osvětu se jim daří šířit i díky řadě akcí pro veřejnost.

„Lidé se často bojí zajít k lékaři, přestože je dlouhodobě sužují problémy jako kašel nebo dušnost. Proto se snažíme pacientům co nejvíce přiblížit i mimo ordinace. Vzdělávací akce Den pro zdravé plíce se letos uskuteční 22. listopadu od 9 hodin v přednáškovém sále Lékařského domu v Praze,“ připomíná pneumoložka.

Akci bude možné sledovat také on-line. V rámci Světového dne CHOPN si pak lidé mohou na několika místech v Česku nechat zkontrolovat stav svých plic. Loni se touto cestou podařilo lékařům odhalit několik desítek plicních poruch.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rakovinu tlustého střeva prozradí tři hlavní příznaky. Lidé je často podceňují, varují experti

Tagy: