Únik koronaviru z wuchanské laboratoře nelze vyloučit. Řádné vyšetřování by mělo být transparentní, objektivní a založené na datech, píší v otevřeném dopise vědci z univerzit Stanford, Cambridge, Harvard, Yale či Massachusettského technologického institutu (MIT). Kritizují Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za odmítání této teorie a volají po dalším vyšetřování.
Vědci z řady špičkových univerzit napsali či podpořili otevřený dopis, v němž uvádějí, že teorie, že COVID-19 unikl z wuchanské laboratoře zůstává reálná, a volají po dalším studiu a vyšetřování původu viru. Informoval o tom web Daily Mail.
Dopis publikoval v uznávaném časopise Science mikrobiolog David Relman ze Stanfordské univerzity a virolog Jesse Bloom z Washingtonské univerzity. Jejich text podepsalo 18 prominentních biologů z dalších známých univerzit.
Hypotézu nelze vyloučit, než bude více důkazů
Tvrzení, že virus unikl s Wuchanského virologického institutu, je do jisté míry považováno za konspirační teorii. Vědci však v dopise naznačují, že tuto hypotézu nelze vyloučit, dokud nebude k dispozici více důkazů.
Experti WHO vyloučili, že by koronavirus unikl z laboratoře. Jeho původ ale neodhalili
Expertům z Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) se zatím nepodařilo odhalit původ nového typu koronaviru, jenž způsobil nynější pandemii nemoci COVID-19. Odborníci po něm v uplynulých dnech pátrali v čínském městě Wu-chan, kde byla nákaza koncem roku 2019 zaznamenána poprvé. Šéf týmu WHO Peter Ben Embarek řekl, že podle dosavadních zjištění je virus SARS-CoV-2 pravděpodobně přírodního původu a jeho hostitelem mohli být netopýři. Informace, že by mohl virus uniknout z laboratoře, je podle něj vysoce nepravděpodobná.
Jeden z autorů dopisu David Relman pro deník The Times uvedl, že „mnozí, kteří podepsali tento dopis, to cítí stejně“. Odborníci podle něj jednoduše nemají o původu viru dost informací.
„Kdokoliv, kdo prosazuje nějaký silný názor – ať už jedné, nebo druhé strany, ve skutečnosti nemůže vycházet z většího souboru použitelných údajů,“ prohlásil mikrobiolog. „Zkusme se zdržet spekulací tam, kde pro to skutečně nemáme podklady, zvláště, když se snažíme zachovat naši důvěryhodnost,“ doplnil.
V dopise vědci zdůrazňují, že k určení původu pandemie je stále zapotřebí dalšího vyšetřování. „Teorie náhodného úniku z laboratoře a zoonotického přenosu (přenos ze zvířete na člověka; pozn. red.) zůstávají životaschopné. Znalost toho, jak COVID-19 vznikl, je zásadní pro úpravu globálních strategií, které mají zmírnit riziko budoucích epidemií,“ uvádí se rovněž v dopise.
Studie WHO a Číny je nevyvážená
Dopis rovněž vytýká Světové zdravotnické organizaci a Číně, že jejich nedávno zveřejněná studie zkoumající původ covidu není dostatečně vyvážená. Vědcům vadí, že se výzkumné týmy zabývaly více teorií přirozeného přenosu ze zvířat než tou o úniku z laboratoře. WHO dospěla k závěru, že laboratorní původ je „extrémně nepravděpodobný“.
Peková: Měla jsem pravdu. Vir se šíří, protože je uměle vytvořený, aby infikoval lidi
Mikrobioložka Soňa Peková se stala během koronavirové krize hvězdou alternativních pohledů na šíření nemoci. Od jara konstantě tvrdí, že je virus zřejmě umělého původu a postupně několikrát zopakovala, že do Vánoc zmizí. Své názory příliš nemění ani teď, když se nadále těžce s nemocí potýkáme. Důvodem, proč nemoc zatím nevymizela, jsou podle ní umělé modifikace viru.
„Informace, data a vzorky pro první část studie byly shromážděny a sumarizovány čínskou polovinou týmu. Zbytek týmu vypracoval analýzu,“ píší vědci s poukazem na možný konflikt zájmů Číny. Poznamenávají také, že „pouze čtyři z 313 stran zprávy a jejich příloh se zabývaly možností úniku z laboratoře“.
„Řádné vyšetřování by mělo být transparentní, objektivní, založené na datech a zahrnující širokou expertizu, podléhat nezávislému dohledu a zodpovědně řízené, aby byl minimalizován střet zájmů,“ zdůrazňují osobnosti prestižních univerzit.
Vedoucí vědkyně pro nově objevené choroby z Wuchanského virologického institutu Š'Čeng-liová označila dopis za „neakceptovatelný“. „Kdo může poskytnout důkaz, který neexistuje? Je opravdu smutné číst tento dopis psaný osmnácti prominentními vědci,“ uvedla.