Úřad šetří ČEZ a další společnosti, zda netvořily kartel. Měly ovlivňovat stavbu elektráren

Tepelná elektrárna Chvaletice

ÚOHS má podezření na kartel

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyšetřuje energetické skupiny ČEZ, EPH a Veolia pro podezření z kartelu, uvedl web Seznam Zprávy.cz. Úřad zjišťuje, zda nekoordinovaly nabídky do aukce na výstavbu kogeneračních elektráren. Mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda na dotaz ČTK odpověděl, že může potvrdit, že se uvedenou věcí úřad zabývá. Správní řízení zahájeno nebylo, dodal. Veolie sdělila, že žádné porušení pravidel hospodářské soutěže z její strany nenastalo. ČEZ uvedl, že úřad před časem uskutečnil šetření v prostorách firmy a podnik spolupracoval. Dále ale věc nekomentoval stejně jako EPH.

Podle zjištění webu se inspekce uskutečnila koncem září v kancelářích energetických skupin ČEZ, EPH a Veolia Energie. Na ÚOHS podle serveru přišel podnět, podle něhož tito konkurenti údajně koordinovali své nabídky předkládané do aukce na provozní podporu kogeneračních elektráren. Údajně tedy uzavřeli kartelovou dohodu, což by byla nedovolená protisoutěžní praktika, píše web Seznam Zprávy.

K TÉMATU: Banku Raiffeisenbank postihl rozsáhlý výpadek. Nefungují webové stránky ani aplikace

Antimonopolní úřad už zhruba před měsícem uvedl, že prověřuje podezření z uzavírání zakázaných dohod v energetice. U několika firem provedl takzvaná místní šetření, tedy neohlášené vyšetřování v jejich sídle. „Důvodem bylo podezření na možné protisoutěžní jednání v podobě uzavírání zakázaných dohod,“ sdělil. Neupřesnil ale, které firmy jsou předmětem vyšetřování, ani nedoplnil další podrobnosti případu.

Nátlak, zatajování či skryté poplatky. Jaké triky na vás mohou použít dodavatelé energií?

Statisíce lidí letos přešly k jinému dodavateli plynu nebo elektřiny. Některé domácnosti se ale mohly setkat s neférovým chováním od energetických společností. Jejich zprostředkovatelé například poskytují neúplné či nepravdivé informace, neuvádějí záměrně všechny složky energií nebo využívají nátlakových metod. Jak se proti nim chránit?

Aukci, o kterou se ÚOHS podle serveru zajímá, vyhlásilo v létě ministerstvo průmyslu a obchodu. Mechanismus, který se běžně používá k motivaci pro investice do zelených technologií například v Německu, spočívá v tom, že stát vyhlásí, jak velký výkon hodlá podpořit. Investoři pak nabízejí, za jak vysokou dotaci na vyrobenou megawatthodinu elektřiny jsou ochotni novou kapacitu vybudovat. Vítězí nejnižší nabídka.

V tuzemské první aukci ministerstvo poptává nové či modernizované kogenerační elektrárny, tedy zdroje na vysoce účinnou kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, nad jeden megawatt výkonu, jež mají být spuštěny do konce roku 2029, uvedl web.

„Potvrzuji, že v ostravské pobočce naší společnosti Veolia Energie proběhlo místní šetření ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Při tomto šetření jsme s ÚOHS plně spolupracovali. Zároveň jsme přesvědčeni, že k žádnému porušení pravidel hospodářské soutěže ze strany naší společnosti nedošlo,“ uvedl mediální zástupce Veolie Igor Walter. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prováděl před časem v našich obchodních prostorách šetření na místě, v jehož rámci jsme poskytovali plnou součinnost. Nic dalšího nekomentujeme,“ řekl v úterý mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. EPH zatím šetření komentovat nebude.

Místní šetření neznamená, že se protisoutěžní jednání skutečně stalo a že bude ve věci zahájeno správní řízení, případně uložena pokuta.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Práce na Barrandovském mostě finišují: Hřib prozradil, kdy bude hotovo. Zmínil ale podmínku

Tagy:
policie elektrárna ČEZ aukce stavba EPH ÚOHS podezření Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kartel Energetický a průmyslový holding Veolia Energie ČR