reklama

Urážka přírody? Francouzští vinaři kvůli udržení cen zlikvidují část úrody

Francouzští producenti šampaňského čelí kvůli dopadům koronavirových restrikcí doposud největšímu propadu prodejů. Tamní sdružení zahrnující asi 16 tisíc vinařů plánuje omezit letošní sklizeň, aby šampaňské z důvodu nadprodukce způsobené výrazným poklesem prodejů nezlevňovalo. Počítá se s likvidací části úrody, což některé z vinařů logicky pobuřuje.

reklama

Neprodané šampaňské zůstává v sudech i lahvích. Počet neprodaných lahví by mohl na konci roku dosáhnout sto milionů. Celosvětový obchod se šampaňským už podle jeho představitelů postihl třetinový propad tržeb, což představuje ztrátu kolem 1,7 miliardy eur (zhruba 44,5 miliardy korun).

Horší krize než ta hospodářská ve 30. letech

K tématu

„Rok 2020 začal dobře, teď ale zažíváme krizi, která je pro nás ještě horší, než byla velká hospodářská krize ve 30. letech,“ uvedl Thibaut Le Mailloux, šéf Mezioborového výboru pro šampaňské (Comité interprofessionnel du vin de Champagne).

Šéf výboru uvedl, že sdružení členům nařídí omezit letošní sklizeň, aby cena šampaňského neklesala. „Produkce nad rámec stanoveného množství půjde vždy do lihovaru a bude zničena,“ dodal Mailloux.

V polovině srpna má padnout rozhodnutí, kdo smí sklidit kolik tun hroznů. S nápadem zlikvidovat část úrody pochopitelně někteří vinaři nesouhlasí.

Nepřijatelné ničení daru přírody, ale podřídíme se

„Je to ničení daru přírody. Je to nepřijatelné. Je to jako vzít láhev šampaňského a vylít ji na zem. Je to urážka přírody,“ uvedl jeden z vinařů Anselme Selosse. „Nerozumím tomu, jak se k tomuto opatření dospělo, ale podřídíme se mu.“

V krizi jsou i největší producenti šampaňského, jako firma Vranken-Pommery z oblasti města Remeš. „Z předchozích krizí byla cesta ven. Tentokrát žádná není – dokud se nevyvine vakcína,“ uvedl její ředitel Paul-Francois Vranken.

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Fotbal

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

To, co bylo poslední týdny takřka jisté, je nyní oficiálně potvrzené. Fotbalová Opava po třech letech opouští nejvyšší soutěž, rozhodla o tom remíza 1:1 na hřišti Zlína. Tým trenéra Radoslava Kováče získal v dosavadním průběhu Fortuna ligy pouhých 17 bodů, zvládl vyhrát pouze třikrát. V této sezoně výjimečně padají o patro níže hned tři týmy, dalšími „nejžhavějšími“ kandidáty jsou Příbram a Brno.

Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
Čeká tě tam peklo, naznačují odsouzenému Křížkovi. Kteří slavní skončili za mřížemi?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama