reklama

Urážka přírody? Francouzští vinaři kvůli udržení cen zlikvidují část úrody

Francouzští producenti šampaňského čelí kvůli dopadům koronavirových restrikcí doposud největšímu propadu prodejů. Tamní sdružení zahrnující asi 16 tisíc vinařů plánuje omezit letošní sklizeň, aby šampaňské z důvodu nadprodukce způsobené výrazným poklesem prodejů nezlevňovalo. Počítá se s likvidací části úrody, což některé z vinařů logicky pobuřuje.

reklama

Neprodané šampaňské zůstává v sudech i lahvích. Počet neprodaných lahví by mohl na konci roku dosáhnout sto milionů. Celosvětový obchod se šampaňským už podle jeho představitelů postihl třetinový propad tržeb, což představuje ztrátu kolem 1,7 miliardy eur (zhruba 44,5 miliardy korun).

Horší krize než ta hospodářská ve 30. letech

K tématu

„Rok 2020 začal dobře, teď ale zažíváme krizi, která je pro nás ještě horší, než byla velká hospodářská krize ve 30. letech,“ uvedl Thibaut Le Mailloux, šéf Mezioborového výboru pro šampaňské (Comité interprofessionnel du vin de Champagne).

Šéf výboru uvedl, že sdružení členům nařídí omezit letošní sklizeň, aby cena šampaňského neklesala. „Produkce nad rámec stanoveného množství půjde vždy do lihovaru a bude zničena,“ dodal Mailloux.

V polovině srpna má padnout rozhodnutí, kdo smí sklidit kolik tun hroznů. S nápadem zlikvidovat část úrody pochopitelně někteří vinaři nesouhlasí.

Nepřijatelné ničení daru přírody, ale podřídíme se

„Je to ničení daru přírody. Je to nepřijatelné. Je to jako vzít láhev šampaňského a vylít ji na zem. Je to urážka přírody,“ uvedl jeden z vinařů Anselme Selosse. „Nerozumím tomu, jak se k tomuto opatření dospělo, ale podřídíme se mu.“

V krizi jsou i největší producenti šampaňského, jako firma Vranken-Pommery z oblasti města Remeš. „Z předchozích krizí byla cesta ven. Tentokrát žádná není – dokud se nevyvine vakcína,“ uvedl její ředitel Paul-Francois Vranken.

Další hlavní zprávy

Komentář: Stát řízený jako firma opět selhal. Zlomí Babišovi nezvládnuté očkování vaz?
Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Skvostný závěr Dakaru pro Macíka. Už potřetí vyhrál etapu, celkově skončí čtvrtý
Nevídaný omyl z říše fotbalu. Lazio podle výpisu poslalo 288 milionů špatnému klubu
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Fronty bez ohleduplnosti a rozestupů. Očkování vzali čeští senioři útokem
Distanční výuka: Odbornice čeká prudký nárůst psychických poruch u starších žáků
Další články
reklama
reklama