reklama

Nejrizikovější drogou je alkohol, říká adiktolog Minařík

Alkohol je nejrizikovější drogou. Proč je tak nebezpečný? A jak člověk pozná, že už je alkoholik? I na toto téma hovořil Jakub Minařík z Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v pořadu Interview na televizi CNN Prima NEWS.

reklama

Podle adiktologa Jakuba Minaříka je alkohol ze sociálního hlediska nebezpečný především kvůli své dostupnosti. „Zkuste se vyhnout alkoholu tak, abyste ho vůbec nepotkali,“ řekl v narážce na fakt, že je k vidění téměř v každém obchodě či restauraci.

Alkohol není ničím jiným než organickým rozpouštědlem. „Samotný líh se používá na různá čištění, když potřebujete třeba odmastit brzdy na autě. Potom je logické, že alkohol denaturuje bílkoviny a rozpouští tuky, ze kterých je člověk tvořen,“ řekl Minařík s tím, že organická rozpouštědla „organismus poškozují ze své podstaty“. Z tohoto hlediska je alkohol dokonce nebezpečnější než tvrdé drogy. „Heroin nebo morfium organismus tolik nepoškodí," uvedl Minařík.

Každá dávka alkoholu může být nebezpečná

Minařík také připomíná, že se v Česku alkoholu pije až příliš. Alkoholik se podle něj nejlépe pozná tak, že si dá jednu skleničku, po které se už nemůže zastavit, a propije celý víkend. Problém ovšem vidí i v denních rituálech lidí, kteří jsou zvyklí dát si každý den po práci skleničku vína, a to se ani nemusí opít. Problém přichází ve chvíli, když doma jeden den žádné víno nemají. Pak se cítí nesví, což je známka počínajícího problému.

Tabulky, kterými se adiktologové řídili před 25 lety, tvrdily, že pro muže jsou v pořádku zhruba tři piva denně a pro ženy dvě. To už ale dnes neplatí, protože každá dávka alkoholu může být nebezpečná. Záleží hodně na situaci konkrétní osoby.

Alkoholik může být třeba bankéř či lékař

To, že pijete nad míru, si můžete uvědomit, když se zamyslíte nad osudy svých příbuzných. „Pokud pijete častěji a víte, že váš dědeček propil statek, měli byste si dávat větší pozor,“ uvedl Minařík. Samotná závislost přitom nevzniká snadno. Jde o dlouhý proces, který může trvat měsíce i roky. Jenže chvíle, kdy se z náznaků stane alkoholismus, může přijít z ničeho nic.

I když si mnoho lidí alkoholika představuje jako opilce s roztrhaným oblečením, který sedí s flaškou tvrdého na lavičce, značná část alkoholiků tak vůbec nevypadá. „Mohou to být třeba bankéři, lékaři nebo vědečtí pracovníci. Zkrátka lidé, do kterých byste to rozhodně neřekli,“ říká Minařík, který uznává, že boj s alkoholem může být běh na dlouhou trať.

Tagy:
Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále
OH 2021

Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále vodního slalomu na olympijských hrách v Tokiu. Šestadvacetiletý Rohan zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. Minařík Kudějová byla šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

Sledujte ŽIVĚ Zprávy PLUS: Jak na olympijský „skandál“ pohlížejí Maříková a Špičák?
Koronavirus

Sledujte ŽIVĚ Zprávy PLUS: Jak na olympijský „skandál“ pohlížejí Maříková a Špičák?

Národní ostuda. Tak mnozí označují šest případů pozitivně testovaných členů posádky českého speciálu, který zamířil do Tokia. Prvním nakaženým se stal neočkovaný lékař Vlastimil Voráček a lidé ho označují za zdroj nákazy. Voráček se však hájí, že je vakcinace pouze dobrovolná. Jak na „český skandál“ v Tokiu pohlížejí epidemiologové Roman Prymula (za ANO) a Jiří Beran? Sledujte Zprávy PLUS ŽIVĚ v tomto článku nebo na CNN Prima NEWS.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama