reklama

Nejrizikovější drogou je alkohol, říká adiktolog Minařík

Alkohol je nejrizikovější drogou. Proč je tak nebezpečný? A jak člověk pozná, že už je alkoholik? I na toto téma hovořil Jakub Minařík z Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v pořadu Interview na televizi CNN Prima NEWS.

reklama

Podle adiktologa Jakuba Minaříka je alkohol ze sociálního hlediska nebezpečný především kvůli své dostupnosti. „Zkuste se vyhnout alkoholu tak, abyste ho vůbec nepotkali,“ řekl v narážce na fakt, že je k vidění téměř v každém obchodě či restauraci.

K tématu

Alkohol není ničím jiným než organickým rozpouštědlem. „Samotný líh se používá na různá čištění, když potřebujete třeba odmastit brzdy na autě. Potom je logické, že alkohol denaturuje bílkoviny a rozpouští tuky, ze kterých je člověk tvořen,“ řekl Minařík s tím, že organická rozpouštědla „organismus poškozují ze své podstaty“. Z tohoto hlediska je alkohol dokonce nebezpečnější než tvrdé drogy. „Heroin nebo morfium organismus tolik nepoškodí," uvedl Minařík.

Každá dávka alkoholu může být nebezpečná

Minařík také připomíná, že se v Česku alkoholu pije až příliš. Alkoholik se podle něj nejlépe pozná tak, že si dá jednu skleničku, po které se už nemůže zastavit, a propije celý víkend. Problém ovšem vidí i v denních rituálech lidí, kteří jsou zvyklí dát si každý den po práci skleničku vína, a to se ani nemusí opít. Problém přichází ve chvíli, když doma jeden den žádné víno nemají. Pak se cítí nesví, což je známka počínajícího problému.

Tabulky, kterými se adiktologové řídili před 25 lety, tvrdily, že pro muže jsou v pořádku zhruba tři piva denně a pro ženy dvě. To už ale dnes neplatí, protože každá dávka alkoholu může být nebezpečná. Záleží hodně na situaci konkrétní osoby.

Alkoholik může být třeba bankéř či lékař

To, že pijete nad míru, si můžete uvědomit, když se zamyslíte nad osudy svých příbuzných. „Pokud pijete častěji a víte, že váš dědeček propil statek, měli byste si dávat větší pozor,“ uvedl Minařík. Samotná závislost přitom nevzniká snadno. Jde o dlouhý proces, který může trvat měsíce i roky. Jenže chvíle, kdy se z náznaků stane alkoholismus, může přijít z ničeho nic.

I když si mnoho lidí alkoholika představuje jako opilce s roztrhaným oblečením, který sedí s flaškou tvrdého na lavičce, značná část alkoholiků tak vůbec nevypadá. „Mohou to být třeba bankéři, lékaři nebo vědečtí pracovníci. Zkrátka lidé, do kterých byste to rozhodně neřekli,“ říká Minařík, který uznává, že boj s alkoholem může být běh na dlouhou trať.

Další hlavní zprávy

Miloš Zeman

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a aktivitě v době koronavirové krize. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si celkově vysloužil „horší trojku“. Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně a nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama