Nejrizikovější drogou je alkohol, říká adiktolog Minařík

INTERVIEW 29.7.2020

Alkohol je nejrizikovější drogou. Proč je tak nebezpečný? A jak člověk pozná, že už je alkoholik? I na toto téma hovořil Jakub Minařík z Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v pořadu Interview na televizi CNN Prima NEWS.

Podle adiktologa Jakuba Minaříka je alkohol ze sociálního hlediska nebezpečný především kvůli své dostupnosti. „Zkuste se vyhnout alkoholu tak, abyste ho vůbec nepotkali,“ řekl v narážce na fakt, že je k vidění téměř v každém obchodě či restauraci.

Alkohol není ničím jiným než organickým rozpouštědlem. „Samotný líh se používá na různá čištění, když potřebujete třeba odmastit brzdy na autě. Potom je logické, že alkohol denaturuje bílkoviny a rozpouští tuky, ze kterých je člověk tvořen,“ řekl Minařík s tím, že organická rozpouštědla „organismus poškozují ze své podstaty“. Z tohoto hlediska je alkohol dokonce nebezpečnější než tvrdé drogy. „Heroin nebo morfium organismus tolik nepoškodí," uvedl Minařík.

Každá dávka alkoholu může být nebezpečná

Minařík také připomíná, že se v Česku alkoholu pije až příliš. Alkoholik se podle něj nejlépe pozná tak, že si dá jednu skleničku, po které se už nemůže zastavit, a propije celý víkend. Problém ovšem vidí i v denních rituálech lidí, kteří jsou zvyklí dát si každý den po práci skleničku vína, a to se ani nemusí opít. Problém přichází ve chvíli, když doma jeden den žádné víno nemají. Pak se cítí nesví, což je známka počínajícího problému.

Tabulky, kterými se adiktologové řídili před 25 lety, tvrdily, že pro muže jsou v pořádku zhruba tři piva denně a pro ženy dvě. To už ale dnes neplatí, protože každá dávka alkoholu může být nebezpečná. Záleží hodně na situaci konkrétní osoby.

Alkoholik může být třeba bankéř či lékař

To, že pijete nad míru, si můžete uvědomit, když se zamyslíte nad osudy svých příbuzných. „Pokud pijete častěji a víte, že váš dědeček propil statek, měli byste si dávat větší pozor,“ uvedl Minařík. Samotná závislost přitom nevzniká snadno. Jde o dlouhý proces, který může trvat měsíce i roky. Jenže chvíle, kdy se z náznaků stane alkoholismus, může přijít z ničeho nic.

I když si mnoho lidí alkoholika představuje jako opilce s roztrhaným oblečením, který sedí s flaškou tvrdého na lavičce, značná část alkoholiků tak vůbec nevypadá. „Mohou to být třeba bankéři, lékaři nebo vědečtí pracovníci. Zkrátka lidé, do kterých byste to rozhodně neřekli,“ říká Minařík, který uznává, že boj s alkoholem může být běh na dlouhou trať.

Tagy: