reklama

Nejrizikovější drogou je alkohol, říká adiktolog Minařík

Alkohol je nejrizikovější drogou. Proč je tak nebezpečný? A jak člověk pozná, že už je alkoholik? I na toto téma hovořil Jakub Minařík z Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v pořadu Interview na televizi CNN Prima NEWS.

reklama

Podle adiktologa Jakuba Minaříka je alkohol ze sociálního hlediska nebezpečný především kvůli své dostupnosti. „Zkuste se vyhnout alkoholu tak, abyste ho vůbec nepotkali,“ řekl v narážce na fakt, že je k vidění téměř v každém obchodě či restauraci.

K tématu

Alkohol není ničím jiným než organickým rozpouštědlem. „Samotný líh se používá na různá čištění, když potřebujete třeba odmastit brzdy na autě. Potom je logické, že alkohol denaturuje bílkoviny a rozpouští tuky, ze kterých je člověk tvořen,“ řekl Minařík s tím, že organická rozpouštědla „organismus poškozují ze své podstaty“. Z tohoto hlediska je alkohol dokonce nebezpečnější než tvrdé drogy. „Heroin nebo morfium organismus tolik nepoškodí," uvedl Minařík.

Každá dávka alkoholu může být nebezpečná

Minařík také připomíná, že se v Česku alkoholu pije až příliš. Alkoholik se podle něj nejlépe pozná tak, že si dá jednu skleničku, po které se už nemůže zastavit, a propije celý víkend. Problém ovšem vidí i v denních rituálech lidí, kteří jsou zvyklí dát si každý den po práci skleničku vína, a to se ani nemusí opít. Problém přichází ve chvíli, když doma jeden den žádné víno nemají. Pak se cítí nesví, což je známka počínajícího problému.

Tabulky, kterými se adiktologové řídili před 25 lety, tvrdily, že pro muže jsou v pořádku zhruba tři piva denně a pro ženy dvě. To už ale dnes neplatí, protože každá dávka alkoholu může být nebezpečná. Záleží hodně na situaci konkrétní osoby.

Alkoholik může být třeba bankéř či lékař

To, že pijete nad míru, si můžete uvědomit, když se zamyslíte nad osudy svých příbuzných. „Pokud pijete častěji a víte, že váš dědeček propil statek, měli byste si dávat větší pozor,“ uvedl Minařík. Samotná závislost přitom nevzniká snadno. Jde o dlouhý proces, který může trvat měsíce i roky. Jenže chvíle, kdy se z náznaků stane alkoholismus, může přijít z ničeho nic.

I když si mnoho lidí alkoholika představuje jako opilce s roztrhaným oblečením, který sedí s flaškou tvrdého na lavičce, značná část alkoholiků tak vůbec nevypadá. „Mohou to být třeba bankéři, lékaři nebo vědečtí pracovníci. Zkrátka lidé, do kterých byste to rozhodně neřekli,“ říká Minařík, který uznává, že boj s alkoholem může být běh na dlouhou trať.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama