reklama
CNN Prima News úroky

úroky

Výpis příspěvků ke štítku „úroky“

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

26. listopadu 2021 23:21

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Česká národní banka nečekaně prudce zvýšila úroky. Podraží hypotéky i financování firem

4. listopadu 2021 14:50

Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Jde o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je především rostoucí inflace, která se v září přiblížila pětiprocentní hranici. Čtvrtečního jednání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů.

ČNB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu. Podle expertů je ale možný vyšší růst

31. října 2021 08:27

Bankovní rady České národní banky na čtvrtečním zasedání zvýší podle odhadů většiny analytiků oslovených úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Někteří nevylučují stejně jako v září růst až o 0,75 procentního bodu. Od nové prognózy, kterou ČNB ve čtvrtek zveřejní, očekávají ekonomové především výrazné zvýšení odhadu inflace a snížení odhadu růstu ekonomiky. Analytici počítají i s tím, že ČNB bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.

Euforii střídá lítost a pláč. Lidé své peníze zhodnocují v emocích i opilosti a chybují

23. srpna 2021 06:48

Inflace drtí úspory domácností. Drobní střadatelé proto hledají způsoby, jak své peníze před zdražováním ochránit. A často se dopouštějí chyb. Až dvě třetiny investorů litují svého rozhodnutí v oblasti financí. Skoro dvě pětiny kvůli tomu dokonce špatně spí a každý třetí kupuje nebo prodává finanční aktiva, když je opilý. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Magnify Money.

Nízké úrokové sazby hrají obcím do karet. Měly by si půjčit na investice, míní experti

14. února 2021 06:28

Zatímco vláda hospodaří se schodkem, města a obce drží své rozpočty v přebytku. Rovněž zadlužení je na přijatelné úrovni. Podle odborníků by tak mohly využít příznivé situace na finančním trhu a půjčit si levné peníze na potřebné investice. Některé samosprávy ale raději drží volné peníze v pohotovosti, jiné se je snaží zhodnocovat.

Budou hypotéky dostupnější? Banky jich v květnu poskytly nejméně za 10 let

24. června 2020 07:52

Banky pátý měsíc tohoto roku poskytly nejméně hypoték za posledních 10 let. Konkrétně jich bylo 6 203. Naposledy podobné číslo padlo po vrcholu ekonomické krize v roce 2010. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Česká národní banka zrušila pro posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Ten od dubna činil 50 procent. Zároveň klesá i úrok, po dlouhé době jsme viděli hodnoty pod dvěma procenty. Otázkou je, jak budou hypotéky atraktivní v době ekonomické krize. V Novém dni na CNN Prima NEWS odpovídal finanční expert z Equa bank Ondřej Hák.

reklama