CNN Prima News úroky

úroky

Výpis příspěvků ke štítku „úroky“

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

7. srpna 2022 20:16

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

4. července 2022 05:42

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

ČNB zvýšila základní úrok na sedm procent. Je tak nejvýš od roku 1999

22. června 2022 14:56

Bankovní rada České národní banky ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Zároveň šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.

KOMENTÁŘ: Kam se podělo slibované vládní šetření? Rozpočet upadá do chronických trablů

7. června 2022 13:55

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhne státní rozpočet na rok 2023 se schodkem ve výši 295 miliard korun. Také v letech 2024 a 2025 se má díra ve státní kase zvětšit téměř o 300 miliard každý rok. Pokud pětikoaliční vláda vydrží u moci do řádných parlamentních voleb, podepíše se pod nárůst veřejného dluhu nejméně o 1,2 bilionu korun.

Hypotéky letos podraží až k osmi procentům. ČNB chystá další zvýšení úrokových sazeb

6. června 2022 13:19

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů by se do konce letošního roku mohly přiblížit až k hranici osmi procent. Myslí si to ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Podle nich k dalšímu zdražování hypoték přispěje avizované zvýšení základních úrokových sazeb České národní banky, které naznačil její guvernér Jiří Rusnok.

Hypotéky stále zdražují. S brzkým poklesem úrokových sazeb nepočítejme, varuje ekonom

11. února 2022 16:04

O době fixace úrokové sazby u hypotečního úvěru by se lidé měli intenzivně bavit se svou bankou. Úroky totiž nyní rostou, a tak se může zdát, že je lepší fixovat na více let. Zvolit tu správnou dobu je však velmi složité. „Je to investiční sázka. Nesázel bych na to, že na konci letošního nebo začátku příštího roku začnou sazby klesat,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Dominik Stroukal.

Hypotéky rekordně zdražují. Kvůli inflaci jsou stále relativně výhodné, míní experti

20. ledna 2022 07:10

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla z listopadových 2,7 na 2,99 procenta, vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindex. Jde o nejvyšší nárůst od roku 2003. Zároveň si Češi za loňský rok půjčili rekordní objem peněz na bydlení. Jak je to možné? Tento jev se snažili vysvětlit analytici v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

26. listopadu 2021 23:21

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Česká národní banka nečekaně prudce zvýšila úroky. Podraží hypotéky i financování firem

4. listopadu 2021 14:50

Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Jde o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je především rostoucí inflace, která se v září přiblížila pětiprocentní hranici. Čtvrtečního jednání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů.

ČNB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu. Podle expertů je ale možný vyšší růst

31. října 2021 08:27

Bankovní rady České národní banky na čtvrtečním zasedání zvýší podle odhadů většiny analytiků oslovených úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Někteří nevylučují stejně jako v září růst až o 0,75 procentního bodu. Od nové prognózy, kterou ČNB ve čtvrtek zveřejní, očekávají ekonomové především výrazné zvýšení odhadu inflace a snížení odhadu růstu ekonomiky. Analytici počítají i s tím, že ČNB bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.

Euforii střídá lítost a pláč. Lidé své peníze zhodnocují v emocích i opilosti a chybují

23. srpna 2021 06:48

Inflace drtí úspory domácností. Drobní střadatelé proto hledají způsoby, jak své peníze před zdražováním ochránit. A často se dopouštějí chyb. Až dvě třetiny investorů litují svého rozhodnutí v oblasti financí. Skoro dvě pětiny kvůli tomu dokonce špatně spí a každý třetí kupuje nebo prodává finanční aktiva, když je opilý. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Magnify Money.