Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Bankovky v peněžence, ilustrační snímek

Zlevnění úroků a hypoték ekonomové neočekávají

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

„Kdo nechá peníze na účtu, bude je ztrácet obrovským tempem. I pro příští rok by měla inflace podle prognóz dosahovat 10 procent. Doporučuji všem vyndat peníze z účtů a dát je do nějaké obezřetné investice, aby co nejméně ztrácely na hodnotě. Lidé by se měli ale radit s experty na investování,“ doporučuje Kovanda.

Schillerová se opřela do vlády: Jen se vymlouváte, nikdo vám nevěří. Kalousek rázně reagoval

Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila výhled Česka ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. Koho je to chyba? Vládní a opoziční politici se nemohou shodnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) viní vládu expremiéra Andreje Babiše (ANO), což Stanjurova předchůdkyně a šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová považuje za absurdní. Do hádky na sociálních sítích se vložil i někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V diskusi se zastal Stanjury.

Ekonom ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž zmínil obavy, že by ceny už na podzim mohly meziročně stoupnout i o 20 procent. Bankovní rada České národní banky – poprvé v čele s novým guvernérem Alešem Michlem – navíc ve čtvrtek podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech.

I s novou bankovní radou, která většinově nesouhlasí s předchozím zvyšováním sazeb, však Kovanda očekává, že ČNB nakonec tento nástroj v budoucnu využije.

„Šokující pro novou radu bude to, jak se bude inflace vyvíjet v podzimních měsících. Myslím, že může přesáhnout 20 procent. Přitlačí tak ČNB k rozhodnutí, aby sazby nakonec zvedala. Současné nezvýšení bylo podle mě spíš takovou krátkou přestávkou,“ prohlásil.

Michl převzal post guvernéra na začátku července, v bankovní radě se zároveň vyměnili tři členové ze sedmi. Podle Michla bylo pro čtvrteční rozhodnutí o sazbách pět členů rady, dva hlasovali pro zvýšení o jeden procentní bod, tedy na 8 procent. Šlo tak o první ponechání sazeb po sedmi nadstandardních zvýšeních základní sazby o více než 0,25 procentního bodu za sebou.

Michl je přesvědčen, že pro snížení inflace nestačí zvyšování sazeb, ale i umírněné mzdové požadavky a odpovědná rozpočtová politika. Jednání bankovní rady se zúčastnil také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dopředu ohlásil, že zvládnout vysokou inflaci je bezpochyby společným cílem vlády a ČNB. Čtvrteční rozhodnutí o úrokových sazbách však veřejně nekomentoval.

Tagy: