Hypotéky stále zdražují. S brzkým poklesem úrokových sazeb nepočítejme, varuje ekonom

O době fixace úrokové sazby u hypotečního úvěru by se lidé měli intenzivně bavit se svou bankou. Úroky totiž nyní rostou, a tak se může zdát, že je lepší fixovat na více let. Zvolit tu správnou dobu je však velmi složité. „Je to investiční sázka. Nesázel bych na to, že na konci letošního nebo začátku příštího roku začnou sazby klesat,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Dominik Stroukal.

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v lednu vystoupala na 3,4 %. Banky a stavební spořitelny v prvním měsíci letošního roku poskytly úvěry na bydlení v objemu 32,6 miliardy korun. V porovnání s prosincem 2021 jde o více než čtvrtinový pokles. Vyplývá to z údajů České bankovní asociace.

„Jsou to především vysoké úrokové sazby a jejich očekávání dalšího růstu. Co vidíme teď, je důsledek předchozích měsíců. Dnes už lidé za 3,5 % hypotéku nedostanou, dnes už jsou sazby běžně o procentní bod výše,“ okomentoval čerstvá data ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Dominik Stroukal.

Na brzký pokles sazeb nesázejme

Podle něho nelze v této chvíli jednoduše říci, na jak dlouhou dobu by si lidé měli úrokovou sazbu u hypoték zafixovat. „Lidé by se měli o hypotéce bavit se svou bankou a s ní to řešit. Je to složité, je to investiční sázka, na jak dlouho sazby zafixovat, to tady od stolu nevyřešíme,“ řekl Stroukal.

Ekonom upozornil, že ale nelze v dohledné době počítat s obratem ve vývoji sazeb. „Česká národní banka očekává, že sazby jsou tam, kde by už měly být, a pak by je chtěla snižovat. Já bych ale nesázel na to, že na konci letošního nebo začátku příštího roku sazby snižovat začne,“ upozornil Dominik Stroukal. Podle něho ani nelze kvůli opadajícímu zájmu o hypotéky počítat s poklesem cen nemovitostí. „Možná jen zpomalí jejich růst. Projeví se to také v nájemním bydlení, trh se nyní výrazně promění,“ dodal.

Rekord z roku 2008 na dohled

Experti předpovídají, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů v tomto roce ještě porostou a přesáhnou pětiprocentní hranici. „Pokud se na té základní úrokové sazbě (ČNB) dostaneme přes čtyři procenta, tak ty hypotéky se dostanou přes pět procent,“ řekl Štěpán Křeček v jednom z lednových vydání pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, však úroky porostou ještě výše. „V dalších měsících letošního roku hypotéky zdraží do pásma pěti až šesti procent,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Takový vývoj by znamenal pomyslný návrat do roku 2008, v němž byl vytvořen dosavadní úrokový rekord u hypoték, a to ve výši 5,82 procenta. „Je zřejmé, že vstupujeme do éry, kdy peníze budou drahé, ale ta éra nemusí trvat úplně dlouho, minimálně do příchodu další krize. V takové situaci centrální banka zase sníží úrokové sazby, aby podpořila ekonomiku,“ dodal Štěpán Křeček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.