Hypotéky stále zdražují. S brzkým poklesem úrokových sazeb nepočítejme, varuje ekonom

Dominik Stroukal k hypotékám

O době fixace úrokové sazby u hypotečního úvěru by se lidé měli intenzivně bavit se svou bankou. Úroky totiž nyní rostou, a tak se může zdát, že je lepší fixovat na více let. Zvolit tu správnou dobu je však velmi složité. „Je to investiční sázka. Nesázel bych na to, že na konci letošního nebo začátku příštího roku začnou sazby klesat,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Dominik Stroukal.

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v lednu vystoupala na 3,4 %. Banky a stavební spořitelny v prvním měsíci letošního roku poskytly úvěry na bydlení v objemu 32,6 miliardy korun. V porovnání s prosincem 2021 jde o více než čtvrtinový pokles. Vyplývá to z údajů České bankovní asociace.

„Jsou to především vysoké úrokové sazby a jejich očekávání dalšího růstu. Co vidíme teď, je důsledek předchozích měsíců. Dnes už lidé za 3,5 % hypotéku nedostanou, dnes už jsou sazby běžně o procentní bod výše,“ okomentoval čerstvá data ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Dominik Stroukal.

Na brzký pokles sazeb nesázejme

Podle něho nelze v této chvíli jednoduše říci, na jak dlouhou dobu by si lidé měli úrokovou sazbu u hypoték zafixovat. „Lidé by se měli o hypotéce bavit se svou bankou a s ní to řešit. Je to složité, je to investiční sázka, na jak dlouho sazby zafixovat, to tady od stolu nevyřešíme,“ řekl Stroukal.

Ekonom upozornil, že ale nelze v dohledné době počítat s obratem ve vývoji sazeb. „Česká národní banka očekává, že sazby jsou tam, kde by už měly být, a pak by je chtěla snižovat. Já bych ale nesázel na to, že na konci letošního nebo začátku příštího roku sazby snižovat začne,“ upozornil Dominik Stroukal. Podle něho ani nelze kvůli opadajícímu zájmu o hypotéky počítat s poklesem cen nemovitostí. „Možná jen zpomalí jejich růst. Projeví se to také v nájemním bydlení, trh se nyní výrazně promění,“ dodal.

Rekord z roku 2008 na dohled

Experti předpovídají, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů v tomto roce ještě porostou a přesáhnou pětiprocentní hranici. „Pokud se na té základní úrokové sazbě (ČNB) dostaneme přes čtyři procenta, tak ty hypotéky se dostanou přes pět procent,“ řekl Štěpán Křeček v jednom z lednových vydání pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, však úroky porostou ještě výše. „V dalších měsících letošního roku hypotéky zdraží do pásma pěti až šesti procent,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Takový vývoj by znamenal pomyslný návrat do roku 2008, v němž byl vytvořen dosavadní úrokový rekord u hypoték, a to ve výši 5,82 procenta. „Je zřejmé, že vstupujeme do éry, kdy peníze budou drahé, ale ta éra nemusí trvat úplně dlouho, minimálně do příchodu další krize. V takové situaci centrální banka zase sníží úrokové sazby, aby podpořila ekonomiku,“ dodal Štěpán Křeček.

Tagy: