Ve Spojených státech se ke konci dubna ocitlo bez práce už více než 23 milionů lidí. Míra nezaměstnanosti se přiblížila k patnácti procentům. To je nejvíce od ledna 1948. To nejhorší ale nejsilnější ekonomiku světa teprve čeká, a tak mohou být pokořeny smutné rekordy vytvořené během Velké hospodářské krize 30. let.
Jen během samotného dubna ztratilo zaměstnání rekordních 20,5 milionu lidí. Míra nezaměstnanosti tak ke konci čtvrtého letošního měsíce vyskočila na 14,7 z březnových 4,4 procenta. Jde vůbec o nejvyšší míru nezaměstnanosti i její největší meziměsíční nárůst od ledna 1948, kdy se takto komplexní data o pracovním trhu sledují. V pátek to oznámil americký Úřad pracovních statistik (Bureau of Labor Statistics – BLS), který spadá pod Ministerstvo práce USA.
„Dubnový nárůst počtu lidí bez práce překonal rekord ze září 1945. Tehdy v souvislosti s poválečnou demobilizací přišly přechodně o práci téměř dva miliony Američanů. Dnes zveřejněná data jsou tedy desetkrát vyšší,“ řekl CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Jde zároveň o nevětší absolutní nárůst nezaměstnaných od Velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Již dříve se objevily předpovědi, že následky koronavirové krize by mohly vést k překonání dosavadního rekordu i v míře nezaměstnanosti, která se v roce 1933 (tedy v nejhorší fázi krize) vyšplhala přes 25 procent.
Nejvíce zasaženy jsou služby
„Míra nezaměstnanosti se v dubnu zvýšila napříč všemi hlavními skupinami pracovní síly,“ uvedl BLS. Bez práce se tak ke konci dubna ocitlo 13 procent dospělých mužů a 15,5 procenta žen. Mezi teenagery se pak vyšplhala dokonce na bezmála 32 procent. Z hlediska etnických skupin pak míra nezaměstnanosti nejvíce postihla Hispánce (18,9 procenta), o něco nižší byla mezi Afroameričany (16,7) a Asiaty (14,5), nejnižší mezi bělochy (14,2).
Mírně se také snížila míra pracovní participace, a to na 60,2 procenta (z březnových 62,7). Toto číslo značí podíl lidí v produktivním věku, kteří pracují nebo se o práci ucházejí. Míra zaměstnanosti, kterou se měří podíl zaměstnaných na počtu práceschopného obyvatelstva, se snížila téměř o devět procentních bodů na 51,3 procenta. „Jde o nejnižší úroveň a nejvyšší měsíční pokles od ledna 1948,“ doplnil BLS.
Téměř se zdvojnásobil počet osob, které z ekonomických důvodů pracují na částečný úvazek. Těch nyní ve Spojených státech žije téměř jedenáct milionů. Jde o lidi, kteří by sice upřednostnili plný úvazek, ovšem zaměstnavatel jim ho kvůli úsporám zkrátil.
Z hlediska profesních skupin přišlo nejvíce lidí o práci v sektoru služeb volného času a pohostinství (7,7 milionu). Přes dva miliony propuštěných bylo také v obchodu a službách s obchodem souvisejících, 2,5 milionu lidí ztratilo práci v sektoru vzdělávání a zdravotnických služeb.