Spojené státy v neděli jako první stát na světě překonaly hranici deseti milionů pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie. S odkazem na svoje statistiky o tom informovala agentura Reuters, podle níž se země nyní vypořádává již se třetí vlnou šíření nákazy.
Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie rovněž monitoruje, uvádí zatím 9,96 milionu nálezů na SARS-CoV-2 v USA. Spojené státy překonaly desetimilionovou metu ve stejný den, kdy celkový počet pozitivních testů na koronavirus v celosvětovém měřítku převýšil 50 milionů.
USA nyní registrují nejvyšší průměrné denní přírůstky od letošního jara, kdy se objevil první výskyt nákazy ve státu Washington. Jen za posledních deset dní ohlásily asi milion případů, v sobotu přitom zaznamenaly podle údajů Reuters 131 420 nových nálezů na koronavirus, což je nejvyšší jednodenní údaj, jaký kdy zaznamenala jakákoliv země na světě. Metu 100 000 potvrzených infekcí za den přesáhly za poslední týden čtyřikrát.
Na vývoji vakcíny proti covidu se v USA podílí český vědec. Stačí i čtvrtinová dávka
Americká laboratoř, kde pracuje i český molekulární biolog Michal Gaži, provádí testování potenciálních vakcín a léků – primárně proti ebole nebo viru Marburg. Po vypuknutí pandemie COVID-19 se na ni ale obrátily farmaceutické firmy s prosbou, aby testovala jejich vakcíny a léky na tuto nemoc. Mimo jiné nadějnou látku americké společnosti Regeneron. Vědecký pracovník Texas Biomedical Research Institute Gaži byl hostem Lucie Hrdličkové v pořadu Interview.
S covidem zemřelo v USA již více než 237 000 lidí. Každý 11. člověk, který na světě v současné době zemře v důsledku nákazy koronavirem, pochází podle Reuters ze Spojených států. Denní počty úmrtí se v zemi drží již pět dní nad hranicí tisícovky, přičemž odborníci varují, že v příštích týdnech ještě porostou vzhledem k velkému množství nově odhalovaných nákaz.
Joe Biden, který se podle amerických médií stane od ledna novým amerických prezidentem, označil boj s pandemií ve víkendovém projevu za jednu z hlavních priorit své budoucí administrativy. Už dnes plánuje zahájit činnost 12členného krizového štábu, který by měl do ledna přijít se strategií jeho vlády pro boj s nákazou.
Největší počty nových případů na počet obyvatel nyní registruje středozápad USA, především Severní a Jižní Dakota, Wisconsin, Iowa a Nebraska. Ohniskem další vlny pandemie se stává také stát Illinois.
V absolutních číslech zaznamenal nejvyšší celkový počet pozitivních testů Texas, který o víkendu překonal hranici jednoho milionů nálezů na SARs-CoV-2. Jih USA celkově registruje 43 procent všech pozitivních testů na koronavirus v zemi.
Podle dat organizace The COVID Tracking Project v USA průměrně vyšlo za posledních sedm dní pozitivních 6,22 procenta ze všech provedených testů, jedná se o drobný nárůst oproti předchozímu týdnu.