reklama

Na vývoji vakcíny proti covidu se v USA podílí český vědec. Stačí i čtvrtinová dávka

Americká laboratoř, kde pracuje i český molekulární biolog Michal Gaži, provádí testování potenciálních vakcín a léků – primárně proti ebole nebo viru Marburg. Po vypuknutí pandemie COVID-19 se na ni ale obrátily farmaceutické firmy s prosbou, aby testovala jejich vakcíny a léky na tuto nemoc. Mimo jiné nadějnou látku americké společnosti Regeneron. Vědecký pracovník Texas Biomedical Research Institute Gaži byl hostem Lucie Hrdličkové v pořadu Interview.

reklama

Regeneron ve středu zveřejnil první výsledky testování u 800 pacientů s lehčím průběhem nemoci. „Podle zveřejněných dat došlo u pacientů ke čtyř až desetinásobnému snížení virové zátěže. Dále doba léčby byla zkrácena v průměru o pět dní. Zajímavé také je, že byla potvrzena dostatečně vysoká koncentrace léků v krvi pacientů i měsíc od podání dávky,“ uvedl Gaži.

Bylo podle něj navíc prokázáno, že i čtvrtinová dávka léku má stejnou účinnost jako původně zamýšlené množství, které se mělo lidem dávat. To znamená, že dostupnost látky pro pacienty se tímto zjištěním zvedla čtyřnásobně.

Nyní se čeká na konečné zveřejnění všech výsledků. Ty jsou podle molekulárního biologa konzultovány s FDA, obdobou českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Pokud půjde všechno tak, jak má, vydá institut povolení pro distribuci mezi běžné pacienty.

Gaži odhaduje, že ke konci roku by Regeneron mohl dostat povolení k běžnému využití. „Potom záleží, jak dlouho bude Regeneronu trvat, než zvýší výrobní kapacitu, aby dodal tuto látku do celého světa nebo do Spojených států především,“ řekl.

Látkou se léčil Trump

Lék od Regeneronu nejen chválil, ale i využil americký prezident Donald Trump. U něj bylo použito osm gramů látky, což je podle Gažiho velké množství, takže se podával i infuzí. Prezident poté sliboval léčivou látku pro statisíce lidí. „Máme před volbami, takže politici slibují všechno možné. Ale je pravda, že Regeneron má v tuto chvíli vyroben asi milion dávek na skladě a čeká se na úspěšné dokončení klinických testů,“ sdělil biolog.

Dříve trval vývoj každého léku 10 až 15 let. S nástupem pandemie – díky průběžnému konzultování výsledků a odhodlání farmaceutických firem – se interval podařilo zkrátit na rok, což je podle českého odborníka naprosto nevídaný jev. Vzhledem k tomu, že by látka byla podávána nejširší veřejnosti, je důležitá její bezpečnost.

„Pokud si představíte, že látku budeme dávat většině populace, tak pokud i jedna tisícina pacientů vykáže nějaké vedlejší účinky, znamená to, že poté, co naočkujeme miliardu lidí, budeme mít milion lidí s potížemi, a to si samozřejmě FDA a všechny regulační úřady uvědomují. Věřím, že nebudou podléhat společenskému tlaku na co nejrychlejší uvedení léku na trh,“ uvedl Gaži.

Předklinické testy na opicích

Většina velkých farmaceutických firem, které jsou ke vzniku léku blízko, oznámila, že ho budou vyrábět pouze za pokrytí výrobních nákladů a bez nároku na zisk.

Rusové už začali údajně očkovat svojí vlastní vakcínou Sputnik. Před pár hodinami ale oznámili, že nemají dostatek látky na další vývoj. „Já vím, že firmy v Číně a Rusku už začaly s očkováním veřejnosti. Problém těchto východních firem je, že nezveřejnily žádné výsledky klinických testů, takže já nemám informace a nedovedu vysvětlit, kde by mohl být problém,“ okomentovat situaci Gaži.

Texas Biomedical Research Institute dělal předklinické testy na opicích. „Z mého pohledu jsou monokulární protilátky, jako je právě lék od Regeneronu, velice dobře tolerovány lidským organismem, protože to jsou původně lidské protilátky,“ řekl biolog.

I přesto, že se podílí na vývoji důležitého léku, si Gaži přijde v celém procesu jako dělník. Nicméně je hrdý na to, že se do něj mohl jako Čech zapojit. „Když ve tři hodiny ráno analyzuji vzorky a vím, že ještě musím napsat zprávu, kterou musím ráno odeslat dál, tak mi pomáhá si uvědomit, že ta práce má skutečně smysl a že takto aspoň trochu mohu přispět k vývoji léčiv,“ dodal na závěr rozhovoru Gaži.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Michalem Gažim si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama