reklama

Zvyšuje se počet hackerských útoků. Odborníci radí, jak se proti nim bránit

Česko se nachází nad světovým průměrem co do počtu kybernetických útoků na místní firmy a organizace. Zatímco české organizace registrují 530 útoků za týden, ve světě je jich průměrně jen 491. Jak se proti těmto útokům účinně bránit, radí odborníci Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET, a Karel Řehka, ředitel národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

reklama

Hackeři využili období pandemie, kdy lidé pracovali doma a používali počítače s menší ochranou. Podle antivirové společnosti AVAST během března a dubna vzrostl počet útoků dokonce o 40 %. „Hackeři obvykle necílí svůj útok na konkrétní českou firmu, spíše si je vytipují podle toho, jak jsou zranitelné,“ říká bezpečnostní expert Pavel Matějíček.

„Prakticky každý systém, který prochází krizí, je více ohrožen,“ myslí si. Hackeři se zaměří na získání citlivých dat a poté mohou firmu vydírat. „Často rozešlou podvodné e-maily, které vypadají jako přihlášení do interních systémů,“ dodal Matějíček.

Největší hrozba přichází z USA

Nejnebezpečnější jsou pro české organizace Spojené státy, z nichž pochází 33 % útoků, 22 % je od tuzemských hackerů a 17 % pochází z Irska. Škodlivé soubory se do českých organizací z 92 % snaží proniknout prostřednictvím webových stránek. Pomocí e-mailů útočníci rozesílají pouze 8 % škodlivých souborů. Naopak v celosvětovém měřítku je přes webové stránky distribuováno jen 36 % škodlivých souborů, zatímco 64 % je šířeno prostřednictvím e-mailů. Jejich hlavní motivací je samozřejmě zisk, jak vyplývá z údajů bezpečnostní společnosti Check Point za uplynulých šest měsíců. „Jsou ale i tací, kteří si jen chtějí udělat jméno, nebo jde o politický aktivismus,“ říká ředitel NÚKIB Karel Řehka.

K tématu

„Lidé si často myslí, že doma jsou ve větším bezpečí. Ale je to právě naopak,“ varuje Matějíček a doplňuje, že tento způsob se stal mezi hackery novým trendem. „Firemní sítě mají lepší zabezpečení. Týká se to ale i vašich osobních dat, souborů a třeba fotek,“ míní Matějíček.

Hackeři jsou schopni soubory zašifrovat a následně po vás žádat výkupné. Dostat se mohou i do chytrých domácností. „Můžou to být například vaše fotografie ze svatby. Předejít napadení lze udržováním aktuálního routeru. Ten bývá vstupní branou do domácnosti,“ říká Matějíček.

Jen antivirový program nestačí

Nejrozumnější je podle Matějíčka zajímat se o bezpečnost a neustále se vzdělávat. „Antivirový program je samozřejmostí. Současně s tím je potřeba mít aktuální operační systém, což je často už mimo náš záběr,“ říká Matějíček. Předejít napadení lze i obezřetností při otevírání neznámých souborů. „Čím je lákavější, tím spíš ho neotvírat. Zároveň by lidé neměli používat stejná hesla v práci a domácnosti. Ty by měly být dlouhá a unikátní,“ zdůrazňuje Matějíček.

K tématu

Na ochranu dat se samozřejmě zaměřuje i samotný NÚKIB. „Zaměřujeme se na bezpečnost ve státní správě. Jsme mladá organizace, která vznikla v roce 2017, a stále jsme ve fázi vývoje. Ale odvádíme kus práce a chceme v tom pokračovat,“ říká ředitel Karel Řehka. Tlaky a vyhrožování Řehka prý nepociťuje. Uvedl, že se nechystá stáhnout například varování, že společnost Huawei je bezpečnostní hrozbou.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků

Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků

  • Aktualizováno

Vláda rozhodla o nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků na pomoc policii v souvislosti s epidemií koronaviru. Za úkol budou mít vypomáhat policii při bezpečnostních kontrolách zpřísněných protiepidemických opatření, která platí od pondělí. Od úterý se do kontrol zatím zapojí 3834 vojáků a 270 celníků, informovalo ministerstvo vnitra na Twitteru.

360°

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Česko si připomíná rok s pandemií koronaviru. Ze světového lídra se Česká republika propadla téměř na dno evropského žebříčku. Jak ovlivnila globální pandemie životy a co bude dál? Ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové odpoví bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prezident České lékařské komory Milan Kubek a epidemiologové Rastislav Maďar a Petr Smejkal. Sledujte je živě od 20 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte ŽIVĚ: Vláda jednala o dalším zpřísnění. Průmysl se zatím nezavře
Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama