I na české organizace útočí hackeři
Česko se nachází nad světovým průměrem co do počtu kybernetických útoků na místní firmy a organizace. Zatímco české organizace registrují 530 útoků za týden, ve světě je jich průměrně jen 491. Jak se proti těmto útokům účinně bránit, radí odborníci Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET, a Karel Řehka, ředitel národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Hackeři využili období pandemie, kdy lidé pracovali doma a používali počítače s menší ochranou. Podle antivirové společnosti AVAST během března a dubna vzrostl počet útoků dokonce o 40 %. „Hackeři obvykle necílí svůj útok na konkrétní českou firmu, spíše si je vytipují podle toho, jak jsou zranitelné,“ říká bezpečnostní expert Pavel Matějíček.
„Prakticky každý systém, který prochází krizí, je více ohrožen,“ myslí si. Hackeři se zaměří na získání citlivých dat a poté mohou firmu vydírat. „Často rozešlou podvodné e-maily, které vypadají jako přihlášení do interních systémů,“ dodal Matějíček.
Největší hrozba přichází z USA
Nejnebezpečnější jsou pro české organizace Spojené státy, z nichž pochází 33 % útoků, 22 % je od tuzemských hackerů a 17 % pochází z Irska. Škodlivé soubory se do českých organizací z 92 % snaží proniknout prostřednictvím webových stránek. Pomocí e-mailů útočníci rozesílají pouze 8 % škodlivých souborů. Naopak v celosvětovém měřítku je přes webové stránky distribuováno jen 36 % škodlivých souborů, zatímco 64 % je šířeno prostřednictvím e-mailů. Jejich hlavní motivací je samozřejmě zisk, jak vyplývá z údajů bezpečnostní společnosti Check Point za uplynulých šest měsíců. „Jsou ale i tací, kteří si jen chtějí udělat jméno, nebo jde o politický aktivismus,“ říká ředitel NÚKIB Karel Řehka.
USA versus Huawei: Čínský obr se už rok úspěšně vyhýbá americkému embargu
Administrativa Donalda Trumpa přidala před rokem společnost Huawei na černou listinu. Americké firmy tak čínskému gigantu nesmějí dodávat součástky bez souhlasu Washingtonu. Podle finančních výkazů ale americká karanténa čínskému gigantovi svědčí. Huawei se tak může stát technologickým hegemonem, bez kterého se neobejde ani výstavba mobilních sítí páté generace. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) však firmu nadále považuje za bezpečnostní hrozbu.
„Lidé si často myslí, že doma jsou ve větším bezpečí. Ale je to právě naopak,“ varuje Matějíček a doplňuje, že tento způsob se stal mezi hackery novým trendem. „Firemní sítě mají lepší zabezpečení. Týká se to ale i vašich osobních dat, souborů a třeba fotek,“ míní Matějíček.
Hackeři jsou schopni soubory zašifrovat a následně po vás žádat výkupné. Dostat se mohou i do chytrých domácností. „Můžou to být například vaše fotografie ze svatby. Předejít napadení lze udržováním aktuálního routeru. Ten bývá vstupní branou do domácnosti,“ říká Matějíček.
Jen antivirový program nestačí
Nejrozumnější je podle Matějíčka zajímat se o bezpečnost a neustále se vzdělávat. „Antivirový program je samozřejmostí. Současně s tím je potřeba mít aktuální operační systém, což je často už mimo náš záběr,“ říká Matějíček. Předejít napadení lze i obezřetností při otevírání neznámých souborů. „Čím je lákavější, tím spíš ho neotvírat. Zároveň by lidé neměli používat stejná hesla v práci a domácnosti. Ty by měly být dlouhá a unikátní,“ zdůrazňuje Matějíček.
Kyberútoky na nemocnice neustanou ani po koronaviru, varuje expert
Kyberútoky, které ohrozily v poslední době například chod některých nemocnic, prý neustanou ani po pandemii. Podle experta na kyberbezpečnost Karla Oblouka by firmy měly více investovat do ochrany svých dat a systémů. Samotná koronavirová krize totiž hackerům otevřela další cesty, jak prolomit ochranu institucí.
Na ochranu dat se samozřejmě zaměřuje i samotný NÚKIB. „Zaměřujeme se na bezpečnost ve státní správě. Jsme mladá organizace, která vznikla v roce 2017, a stále jsme ve fázi vývoje. Ale odvádíme kus práce a chceme v tom pokračovat,“ říká ředitel Karel Řehka. Tlaky a vyhrožování Řehka prý nepociťuje. Uvedl, že se nechystá stáhnout například varování, že společnost Huawei je bezpečnostní hrozbou.