reklama

Zvyšuje se počet hackerských útoků. Odborníci radí, jak se proti nim bránit

Česko se nachází nad světovým průměrem co do počtu kybernetických útoků na místní firmy a organizace. Zatímco české organizace registrují 530 útoků za týden, ve světě je jich průměrně jen 491. Jak se proti těmto útokům účinně bránit, radí odborníci Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET, a Karel Řehka, ředitel národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

reklama

Hackeři využili období pandemie, kdy lidé pracovali doma a používali počítače s menší ochranou. Podle antivirové společnosti AVAST během března a dubna vzrostl počet útoků dokonce o 40 %. „Hackeři obvykle necílí svůj útok na konkrétní českou firmu, spíše si je vytipují podle toho, jak jsou zranitelné,“ říká bezpečnostní expert Pavel Matějíček.

„Prakticky každý systém, který prochází krizí, je více ohrožen,“ myslí si. Hackeři se zaměří na získání citlivých dat a poté mohou firmu vydírat. „Často rozešlou podvodné e-maily, které vypadají jako přihlášení do interních systémů,“ dodal Matějíček.

Největší hrozba přichází z USA

Nejnebezpečnější jsou pro české organizace Spojené státy, z nichž pochází 33 % útoků, 22 % je od tuzemských hackerů a 17 % pochází z Irska. Škodlivé soubory se do českých organizací z 92 % snaží proniknout prostřednictvím webových stránek. Pomocí e-mailů útočníci rozesílají pouze 8 % škodlivých souborů. Naopak v celosvětovém měřítku je přes webové stránky distribuováno jen 36 % škodlivých souborů, zatímco 64 % je šířeno prostřednictvím e-mailů. Jejich hlavní motivací je samozřejmě zisk, jak vyplývá z údajů bezpečnostní společnosti Check Point za uplynulých šest měsíců. „Jsou ale i tací, kteří si jen chtějí udělat jméno, nebo jde o politický aktivismus,“ říká ředitel NÚKIB Karel Řehka.

„Lidé si často myslí, že doma jsou ve větším bezpečí. Ale je to právě naopak,“ varuje Matějíček a doplňuje, že tento způsob se stal mezi hackery novým trendem. „Firemní sítě mají lepší zabezpečení. Týká se to ale i vašich osobních dat, souborů a třeba fotek,“ míní Matějíček.

Hackeři jsou schopni soubory zašifrovat a následně po vás žádat výkupné. Dostat se mohou i do chytrých domácností. „Můžou to být například vaše fotografie ze svatby. Předejít napadení lze udržováním aktuálního routeru. Ten bývá vstupní branou do domácnosti,“ říká Matějíček.

Jen antivirový program nestačí

Nejrozumnější je podle Matějíčka zajímat se o bezpečnost a neustále se vzdělávat. „Antivirový program je samozřejmostí. Současně s tím je potřeba mít aktuální operační systém, což je často už mimo náš záběr,“ říká Matějíček. Předejít napadení lze i obezřetností při otevírání neznámých souborů. „Čím je lákavější, tím spíš ho neotvírat. Zároveň by lidé neměli používat stejná hesla v práci a domácnosti. Ty by měly být dlouhá a unikátní,“ zdůrazňuje Matějíček.

Na ochranu dat se samozřejmě zaměřuje i samotný NÚKIB. „Zaměřujeme se na bezpečnost ve státní správě. Jsme mladá organizace, která vznikla v roce 2017, a stále jsme ve fázi vývoje. Ale odvádíme kus práce a chceme v tom pokračovat,“ říká ředitel Karel Řehka. Tlaky a vyhrožování Řehka prý nepociťuje. Uvedl, že se nechystá stáhnout například varování, že společnost Huawei je bezpečnostní hrozbou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama