reklama

Zvyšuje se počet hackerských útoků. Odborníci radí, jak se proti nim bránit

Česko se nachází nad světovým průměrem co do počtu kybernetických útoků na místní firmy a organizace. Zatímco české organizace registrují 530 útoků za týden, ve světě je jich průměrně jen 491. Jak se proti těmto útokům účinně bránit, radí odborníci Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET, a Karel Řehka, ředitel národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

reklama

Hackeři využili období pandemie, kdy lidé pracovali doma a používali počítače s menší ochranou. Podle antivirové společnosti AVAST během března a dubna vzrostl počet útoků dokonce o 40 %. „Hackeři obvykle necílí svůj útok na konkrétní českou firmu, spíše si je vytipují podle toho, jak jsou zranitelné,“ říká bezpečnostní expert Pavel Matějíček.

„Prakticky každý systém, který prochází krizí, je více ohrožen,“ myslí si. Hackeři se zaměří na získání citlivých dat a poté mohou firmu vydírat. „Často rozešlou podvodné e-maily, které vypadají jako přihlášení do interních systémů,“ dodal Matějíček.

Největší hrozba přichází z USA

Nejnebezpečnější jsou pro české organizace Spojené státy, z nichž pochází 33 % útoků, 22 % je od tuzemských hackerů a 17 % pochází z Irska. Škodlivé soubory se do českých organizací z 92 % snaží proniknout prostřednictvím webových stránek. Pomocí e-mailů útočníci rozesílají pouze 8 % škodlivých souborů. Naopak v celosvětovém měřítku je přes webové stránky distribuováno jen 36 % škodlivých souborů, zatímco 64 % je šířeno prostřednictvím e-mailů. Jejich hlavní motivací je samozřejmě zisk, jak vyplývá z údajů bezpečnostní společnosti Check Point za uplynulých šest měsíců. „Jsou ale i tací, kteří si jen chtějí udělat jméno, nebo jde o politický aktivismus,“ říká ředitel NÚKIB Karel Řehka.

K tématu

„Lidé si často myslí, že doma jsou ve větším bezpečí. Ale je to právě naopak,“ varuje Matějíček a doplňuje, že tento způsob se stal mezi hackery novým trendem. „Firemní sítě mají lepší zabezpečení. Týká se to ale i vašich osobních dat, souborů a třeba fotek,“ míní Matějíček.

Hackeři jsou schopni soubory zašifrovat a následně po vás žádat výkupné. Dostat se mohou i do chytrých domácností. „Můžou to být například vaše fotografie ze svatby. Předejít napadení lze udržováním aktuálního routeru. Ten bývá vstupní branou do domácnosti,“ říká Matějíček.

Jen antivirový program nestačí

Nejrozumnější je podle Matějíčka zajímat se o bezpečnost a neustále se vzdělávat. „Antivirový program je samozřejmostí. Současně s tím je potřeba mít aktuální operační systém, což je často už mimo náš záběr,“ říká Matějíček. Předejít napadení lze i obezřetností při otevírání neznámých souborů. „Čím je lákavější, tím spíš ho neotvírat. Zároveň by lidé neměli používat stejná hesla v práci a domácnosti. Ty by měly být dlouhá a unikátní,“ zdůrazňuje Matějíček.

K tématu

Na ochranu dat se samozřejmě zaměřuje i samotný NÚKIB. „Zaměřujeme se na bezpečnost ve státní správě. Jsme mladá organizace, která vznikla v roce 2017, a stále jsme ve fázi vývoje. Ale odvádíme kus práce a chceme v tom pokračovat,“ říká ředitel Karel Řehka. Tlaky a vyhrožování Řehka prý nepociťuje. Uvedl, že se nechystá stáhnout například varování, že společnost Huawei je bezpečnostní hrozbou.

Další hlavní zprávy

360°

Neslavme společně Vánoce a Silvestra. Zabráníme třetí vlně, vyzývá imunolog Hořejší

Neslavme společně Vánoce a Silvestra. Zabráníme třetí vlně, vyzývá imunolog Hořejší

Ministr zdravotnictví Jan Blatný nevylučuje třetí vlnu koronaviru. Ta by do Česka mohla dorazit začátkem příštího roku. Podle imunologa Václava Hořejšího by si lidé měli odpustit společné oslavy vánočních svátků a Silvestra. V pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové uvedl, že nebezpečí třetí vlny vidí „padesát na padesát“. Šéf podnikatelských odborů Radomil Bábek varoval, že pokud vláda opět vypne ekonomiku, pro malé obchodníky to bude znamenat ránu do vazu.

Evropská unie

EU neproplatí dotaci 100 milionů korun Agrofertu. Holding peníze vracet nehodlá

EU neproplatí dotaci 100 milionů korun Agrofertu. Holding peníze vracet nehodlá

Evropská Unie neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou holding Agrofert již získal od ČR na modernizaci pekárny. Auditoři z Bruselu si stojí za tím, že projekt nebyl inovativní, uvedl iROZHLAS.cz. Daný typ projektu totiž již zrealizovala jiná firma, která pod Agrofert spadá. Mluvčí holdingu Karel Hanzelka CNN Prima NEWS řekl, že dotaci Agrofert vracet nehodlá. Agrofert vložil do svěřenských fondů premiér Andrej Babiš (ANO).

reklama
V pondělí přibylo 4 377 nakažených, skóre PES zůstává na 57, to je třetí stupeň
Retro v NHL: Kluby se s dresy vydávají do historie. Co obléknou Voráček a další?
Čtvrtý operátor ani 5G sítě v Česku ještě dlouho nebudou, kritizuje expert Havlíčka
Piráti mají jasno. Koalici se STAN dali zelenou, podpořilo ji 81 procent hlasujících
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Zájem o těžbu kryptoměn rapidně roste
reklama
reklama
Otevřou obchody už příští týden? Vláda o tom bude mimořádně jednat v neděli

Vláda

Domácí zpravodajství

Čeští muži nejčastěji trpí rakovinou prostaty, prevence zachraňuje život
Další články
reklama
reklama