Bývalá nejlepší hráčka světa – čtyřnásobná grandslamová vítězka – pokračuje ve svém tenisovém detoxu. Naomi Ósakaová se z neznámých důvodů odhlásila z Australian Open, což zapadá do její „akčnosti“ z minulých sezon. Ačkoliv jí nedávno bylo teprve 25 let, na kurty se nehrne za každou cenu, jedním z důvodů je i špatné zvládání tlaku. A také fakt, že patří mezi anomálie ze světa vrcholového sportu, pro které zdaleka nejsou obrovské výdělky z turnajů hlavním zdrojem příjmu.
Tenisová špička vzala v úplném závěru minulého roku a prvních dnech nového útokem Austrálii. Součástí tohoto hromadného výletu však nebyla Naomi Ósakaová. V době, kdy už se ostatní hráči a hráčky připravovali na grandslam v Melbourne, Japonka byla v Los Angeles.
Na turnaj byla přihlášená, ale její účast se kvůli přebývání v jiném koutě světa jevila jako záhadná. Rozčísnutí přinesli v neděli pořadatelé, kteří zveřejnili lakonické prohlášení, že se Ósakaová z akce odhlásila a „bude jim chybět“.
Dvojnásobná vítězka Australian Open z letech 2019 a 2021 tak pokračuje ve své tenisovém detoxu. Poslední dvě sezony byly značně „dietnější“ než u naprosté většiny jejích kolegyň. Ročník 2022 utnula už v září doma v Tokiu kvůli nemoci. Předtím třikrát v řadě prohrála hned v prvním kole, a to včetně US Open, na němž dříve také dvakrát oslavila triumf. Celkem loni odehrála jen 11 turnajů bez zisku trofeje, rok předtím pouze devět oficiálních akcí včetně olympiády.
Ponesu si to v sobě do konce života. Djokovič je zpět na místě, kde zažil osobní horor
Minulá cesta Novaka Djokoviče do Austrálie s cílem získat 10. titul na grandslamu v Melbourne skončila naprostým fiaskem. Nyní je jeden z nejlepších tenistů historie opět na místě činu. Zažívá podstatně příjemnější chvíle než na začátku roku 2022, ale stále ho provázejí nepěkné vzpomínky na to, co se odehrávalo kolem 5. ledna.
Už nějakou dobu Ósakaová vysílá poměrně jasné signály, že není z ideálního těsta na to, aby čelila neustálému tlaku, který coby jedna z nejlepších tenistek světa – celkem 25 týdnů i vůbec nejlepší – automaticky přitahuje. Příliš dobře se nedokázala vypořádat s kritickými dotazy od novinářů. Sama o sobě v minulosti hovořila jako o křehké introvertní povaze, které úspěchy kromě ohromného balíku peněz darovaly také deprese.
Právě kvůli nezvládání tlaku na jaře 2021 překvapivě odstoupila z Roland Garros. Argumentovala, že neustále dostává od médií stejné dotazy, otázky, po kterých o sobě začíná pochybovat. A že chce chránit své duševní zdraví.
„Pravda je, že jsem od US Open 2018 (tehdy vyhrála svůj první grandslam, pozn. red.) trpěla dlouhými záchvaty depresí a měla jsem obrovské problémy to zvládnout,“ vzkázala po opuštění francouzského turnaje. Když se vrátila na túru, několikrát na tiskových konferencích plakala. Také uvedla, že vítězství jí nepřináší štěstí, ale spíše úlevu. Později slibovala, že bude zocelenější a nenechá se přepadnout emocemi.
Byznys a sponzoři strkají do kapsy prize money
Ale příliš příležitostí, aby ukázala své odolnější já, neměla. Jak bylo zmíněno – hraje minimálně a na těch málo akcích vypadává brzy. Web Guardian přidává poznámku, že její vynechání Austrálie zvyšuje obavy, že už se 25letá Ósakaová trefně narozená v Ósace nemusí do tenisového kolotoče vůbec vrátit.
Možná se řídí radou legendy Martiny Navrátilové, která loni japonské hvězdě vzkázala: „Někdy se prostě musíš zocelit, pokud to jde. Hlavně si to nebrat osobně. Pokud to nedokážeš, nehraj, dokud se s tím nevyrovnáš. Už nikdy, nebo prozatím. V první řadě pečuj sama o sebe.“
Nehroutím se z blbostí, řekla Strýcová, jak ji změnilo mateřství. Plánuje návrat na kurty
Vítězka čtyřhry z Wimbledonu Barbora Strýcová je sice na mateřské dovolené se synem Vincentem, přesto si už pohrává s myšlenkou, že by se na pár turnajů v příštím roce vrátila. V rozhovoru pro Showtime pak promluvila i o druhém miminku a plánech na svatbu s přítelem Petrem Matějčkem. Ani do jednoho prý zatím příliš nespěchá.
Ósakaové navíc odpadá hlavní motivace, proč hrát dál tenis, i když jí nepřináší tolik radosti, jako když se stávala profesionálkou – vydělávat jeho pomocí peníze, dokud to jde a zaopatřit se tak, aby luxusně vyžila do konce života. Tak to má většina hráček, proto je pro ně jejich sport absolutní prioritou.
Před Vánoci Ósakaovou magazín Forbes vyhlásil nejvýdělečnější sportovkyní roku. Na čele tohoto žebříčku už je několik let. Jak je to možné, když hraje minimálně a ještě se jí nedaří podle představ? Tenisem si loni vydělala pouze 1,1 milionu dolarů, což by na prvenství nestačilo. Ale velmi brzy – s tím, jak se jí hromadily peníze ze prize money – začala rozjíždět byznys. Je spoluzakladatelkou značky Kinlo zahrnující výrobky pro péči o pleť, talentové agentury Evolve a produkční společnosti Hana Kuma.
Do toho byla po premiérovém titulu na US Open ve 20 letech magnetem na sponzory. Řadí se mezi ně giganti jako Levi Strauss & Co, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, Mastercard, Nike, Panasonic nebo Tag Heuer.
Výsledkem dobrých investic a štědrých partnerství je fakt, že mimo kurty si za minulý rok přišla na 50 milionů dolarů, tedy prakticky padesátinásobek toho, co jí zařídil její um v zacházení s raketou a míčkem.