Téměř 90 miliard korun nanosil v průběhu let do banky majitel malé ústecké směnárny. Peníze zde ukládal v eurech, ale následně si je vybíral zpět v dolarech. Původ těchto finančních prostředků je ovšem značně podezřelý. Je takřka vyloučené, že by takovou sumu nastřádal díky svému podnikání v Ústí. Kriminalisté případ prověřovali s podezřením, že se jedná o praní špinavých peněz z Ruska. Na podezřelou aktivitu upozornil Český rozhlas Radiožurnál.
Web iRozhlas popisuje, jak majitel malé směnárny v Ústí nad Labem Libor Ondráček již od roku 2006 pravidelně jezdil do Prahy a v pobočce Raiffeisenbank ve Vodičkově ulici v centru Prahy s železnou pravidelností přinášel obrovské peněžité částky. Vždy tam jezdil s kufříkem napěchovaným eury. Běžně šlo v přepočtu o stamiliony korun.
Peníze ve zmíněné pobočce banky ukládal, nikdy je tam ale nenechal příliš dlouho. „V podstatě vzápětí je vybíral zpátky, tentokrát už ale v dolarech,“ sdělil zdroj Radiožurnálu. Takto měl Ondráček do banky přicházet a odcházet od roku 2006 až do loňska. Za necelých 15 let tam měl podle Radiožurnálu tímto způsobem protočit neuvěřitelných 89 miliard korun. Jedná se však o zaevidovanou částku, a podle vyšetřovatelů by tak výsledná suma mohla být ještě vyšší.
Ondráček má přitom vlastnit pouze malou směnárnu naproti ústeckému hlavnímu vlakovému nádraží. Její obrat by tak zmíněným částkám měl být na hony vzdálený. I proto na sebe upoutal pozornost policie.
Směnárník se k celé záležitosti nechce vyjadřovat. „On už dával spoustu vysvětlení na policii a asi se s vámi vůbec nebude chtít bavit. Protože to, co po nás chce stát, abychom dokumentovali lidi, kteří si k nám chodí vyměnit peníze, a podávali na ně hlášení, mi už přijde úplně šílené,“ uvedla pro Radiožurnál Ondráčkova manželka.
Peníze s ruskou stopou
Při takto objemných finančních vkladech se na banku vztahuje povinnost původ peněz prověřit. Podle Radiožurnálu Raiffeisenbank tento krok skutečně učinila. Směnárník měl nejprve reagovat čestným prohlášením, že o praní špinavých peněz nejde. Když to bance nestačilo, měl uvést, že jde o půjčky jiných směnárníků či o obraty z jiných směnáren. Neupřesnil ale z jakých, a tak banka podala hlášení na Finanční analytický úřad. Záležitost prošetřuje i Česká národní banka.
Ondráčkem označené směnárny mají být podle informací Radiožurnálu v centru Prahy. Jedna se nachází v Jindřišské ulici, druhá v Nekázance. Obě vlastní společnost Fiesta International, kterou má pod sebou ruský občan Kamil Saypuev. Ani on na dotazy o spojení jeho osoby s Ondráčkem nereagoval.
Podezřelé peněžní toky vyšetřovali také detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jeden z detektivů měl Radiožurnálu říct, že se na obrovských sumách dalo díky směnám slušně vydělat. „Ale hlavně se přes banku mohly legalizovat peníze,“ dodal Radiožurnálu detektiv. Podle informací Českého rozhlasu měly peníze pocházet z Ruska, přičemž vyměněné dolary s největší pravděpodobností putovaly zpátky do této země.
Policisté ale nedokázali prokázat konkrétní zločin, a tak byl případ odložen k ledu. „Prověřování bylo ukončeno vydáním usnesení o odložení věci,“ řekl Radiožurnálu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.