Sedm let od ruské anexe Krymu se na Ukrajině znovu ozývá těžká palba. Napětí roste na pomyslné hranici oblasti, kterou ovládají proruští separatisté, a zbytku Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj se sešel s armádními generály, se kterými diskutoval možný ruský útok. Kreml mezitím posílá na Krym ostřílenou výsadkářskou divizi.
Bojovali ve válce v Čečensku a zúčastnili se i bojů v Donbasu v roce 2014. Teď vojáci ze 76. výsadkové divize z ruského města Pskov znovu míří do akce na Krym. Moskva ujistila, že se za přesunem výsadkářů neskrývají žádné postranní úmysly. „Kam na našem území přesouváme vojáky, to je naše věc,“ komentoval transfer Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Na přesun vojáků upozornil web Novosti Donbasa.
To vše se děje v době, kdy Rusko rozmisťuje další vojáky, tanky a těžkou techniku podél hranic s Ukrajinou. Údajně v rámci rutinního armádního cvičení, které se poněkud protáhlo. Manévry dělají vrásky nejen Ukrajině, ale i Evropské unii a USA. Západ totiž věští další nebezpečný vojenský střet. Posledně takové pohyby armád v oblasti skončili anexí Krymu a vznikem dvou frakcí na Ukrajině, které ovládají proruští separatisté – samozvaná Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika.
Rusko rozmístilo vojska podél hranice s Ukrajinou. Varuje NATO, aby nezasahovalo
Rusko rozmístilo vojska podél hranice s Ukrajinou, upozornilo NATO. Kreml Severoatlantické alianci pohrozil, že pokud se vydá Ukrajině na pomoc, podnikne další kroky.
A na linii, která odděluje proruské oblasti od zbytku Ukrajiny, to ve stejný čas také vře. Místní občané hlásí střelbu, několik ukrajinských vojáků už během střetů v posledních dnech padlo. Uvedla to BBC.
Hovory z Oválné pracovny
Americký prezident Joe Biden proto zavolal Zelenskému a ujistil ho, na které straně sporu Spojené státy stojí. „Prezident Joe Biden vyjádřil neoblomnou podporu ukrajinské suverenity a teritoriální integrity, a to v době ruské probíhající agrese v Donbasu a na Krymu,“ sdělil Bílý dům v oficiálním prohlášení.
Ukrajina tak může jen doufat, že se jí v případě krize dočká nejen slovní, ale i hmatatelné podpory. „Ze tří stran nás Rusko vojensky obklopuje. Ukrajina nevyhledává žádnou eskalaci, nepotřebujeme žádnou válku,“ popsal situaci pro BBC ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
Podle britského listu The Guardian je možné, že Rusko manévry poblíž Ukrajiny ve skutečnosti jen popichuje Spojené státy. „Moskva možná dává Bidenově administrativě avízo, že je nadále natolik mocné, aby svou sílu demonstrovalo i v zahraničí,“ napsalo londýnské médium.
Je zjevné, že USA tento signál zachytily. Na ruskou agresi reagovali i britský premiér Boris Johnson, unijní představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell i další špičky Evropské unie.