Senátor Zdeněk Hraba (STAN) zastupující v horní komoře Parlamentu vládní koalici hlasoval už proti minulému návrhu pandemického zákona. „Zvládnout covid lze i bez něj,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS v souvislosti s novým zněním této normy. Na druhou stranu je podle něj pandemický zákon oproti platnému krizovému zákonu „slabým čajem“. Podle právníka a představitele Iniciativy 21 Jindřicha Rajchla (Trikolóra) jde o zásah do lidských práv a svobod občanů.
Novela pandemického zákona by zrušila nynější časové omezení o vydávání restrikcí směřujících k zamezení šíření koronaviru. Zákon by měl být nově „širší“. Restrikce by například zahrnovaly více činností než teď a úřady by mohly například nařídit testování podnikatelů a předškoláků, tedy nejen zaměstnanců.
„Myslím, že je naprosto špatně, aby ministři měli tak širokou pravomoc a zasahovali jedním svým podzákonným rozhodnutím do lidských práv a svobod. Je to něco, co žádný právník nemůže přijmout a musí to odmítnout. Je to stav, kdy se ČR stává deklaratorním státem, který řídí trojice ministrů na základě podzákonných předpisů,“ kritizoval návrh Rajchl.
Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura
Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.
Hraba upozornil, že mezi fanatické zastánce pandemického zákona nepatří. „Když si ale uvědomíme, že do doby přijetí pandemického zákona mohl ministr zdravotnictví omezit základní práva vyhláškou, tak podle pandemického zákona to sice může ministerstvo zdravotnictví udělat, nicméně to musí odsouhlasit vláda. Zde občané získávají mnohem větší kontrolu a mohou se také obracet na Nejvyšší správní soud,“ vysvětlil Hraba.
Krizový zákon umožňuje mnohem tvrdší postup
„Dalo by se to vyřešit i bez pandemického zákona,“ řekl dále. Podle něj je ovšem „slabým čajem“ proti krizovému zákonu. „Krizový zákon umožňuje pracovní povinnost v době nouzového stavu, použít majetek občanů pro účely státu a stát může nařídit zákaz převodu peněžních prostředků do zahraničí. Takový zákon tu máme 20 let a nikdo se nebouřil. Doufám, že po omikronové vlně přijde čas rozvolňovat a nebudeme muset používat žádné nástroje,“ zdůraznil Hraba. „Uvidíme, co ze Sněmovny vyjde, necháme se překvapit,“ dodal.
V úterý proběhl proti pandemickému zákonu protest před Sněmovnou. Pozornost vyvolala především dřevěná maketa šibenice, která se na demonstraci objevila. „Je to moc, exces. Myslím si, že je škoda, že se pozornost strhává na šibenici. Myslím si, že kdyby tam ta šibenice nebyla, bavili bychom se dnes o jiných věcech,“ uvedl Rajchl. „Je to za hranou a bylo by to za hranou, i kdyby to třeba byla demonstrace proti Andreji Babišovi. Takto by to být nemělo,“ reagoval Hraba.